Testoasele isi schimba solzii?

Trachemys, Graptemys, Trionyx, Emys si alte specii de testoase acvatice.
Amun09
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2013, 10:43
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde Amun09 » 15 Noi 2013, 11:28

Buna ziua, bine v-am gasit.Am achizitonat o broscuta testoasa de la Pet Shop acum o saptamana, face parte din specia Testoase cu tample galbene, este foarte jucausa, incerc sa am mare grija de ea, doar ca de cand am cumparat-o solzi de pe carapace aveau o culoare mai alba, adica spre mat... si de vreo doua zile au inceput sa se desprinda de pe carapace, as dori sa stiu daca broastele testoase naparlesc la fel ca serpi, sau daca stie cineva despre astfel de afectiune, si inca o intrebare, de unde pot face rost de complexe de vitamine, si daca ii pot administra vitamine fara ca ea sa aibe vreo afectiune? Va multumesc.
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde denis » 15 Noi 2013, 12:15

Ai bec UV la ea ?
:whip:
Amun09
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2013, 10:43
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde Amun09 » 15 Noi 2013, 12:49

Din pacate nu am, am tot cautat lampa UV, si nu gasesc, am intrebat prin pet shop-uri si se pare ca interesul vanzatorilor se concentreaza doar asupra cainilor si pisicilor, pentru ca mi spun ca ei nu au accesori decat pentru caini sau pisici, ca nu ma pot ajuta, cu asa ceva... poate imi puteti da o directie sau o informatie unde pot gasi o astfel de lampa, probabil ca este in starea asta pentru ca nici cei de la pet shop-ul de unde am cumparat-o nu aveau lampa UV, si nici vanzatori nuprea le dadeau prea mare importanta, eu am aleso pe cea mai vioaie, pt ca majoritatea pareau lesinate... Deci intrebarea mea este de unde pot face rost de o astfel de lampa?
Amun09
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2013, 10:43
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde Amun09 » 15 Noi 2013, 12:50

multumesc anticipat :)
kevin100
Pui
Pui
Mesaje: 37
Membru din: 06 Iun 2013, 19:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Alex

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde kevin100 » 15 Noi 2013, 13:54

la maxipet gasesti lampi/bec/spot uvb.
Amun09
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2013, 10:43
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde Amun09 » 15 Noi 2013, 14:02

multumesc mult :)
Amun09
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2013, 10:43
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde Amun09 » 15 Noi 2013, 14:07

si a doua intrebare, ii pot administra vitamine fara a avea vreo afectiune, si daca da, ceii pot administra pentru ca prin pet shop-uri sunt tot felul de suplimente, si sincer imi este foarte frica sa ii dau ceva ce nu stiu ce efecte pot avea asupra lui Dino (Testoasa mea)?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde vic » 15 Noi 2013, 19:28

Genul Trachemys creste prin naparlire, deci e normal ceea ce vezi. Nu te chinui cu vitamine acum, asigura-i macar hrana si becul ala UVB5, dar pana una-alta ii trebuie un bec pentru plaja, si o terasa pentru asta. Grija ca becul sa fie la o inaltime potrivita- sa nici nu arda animalul, dar nici sa nu-l incalzeasca.
Amun09
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Noi 2013, 10:43
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristian

Re: Testoasele isi schimba solzii?

Mesajde Amun09 » 16 Noi 2013, 10:06

ms, bec normal are, si l-am pozitionat cam la 12-15 cm de terariu, ms pentru informatii

Înapoi la “Testoase Acvatice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori