Ajutor ţestoasă de apă

Trachemys, Graptemys, Trionyx, Emys si alte specii de testoase acvatice.
Esther
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 18 Apr 2014, 21:26
Localitate: Mioveni
Nume: Iulia

Ajutor ţestoasă de apă

Mesajde Esther » 21 Apr 2014, 20:35

Bună seara/ziua!
Nu de multă vreme(o lună) am primit cadou o ţestoasă de apă(o cheamă Sasha,daca e fată :shh: ) şi aş dori sa aflu mai multe despre ea.
1. Cred că repercursiunile faptului că am ţinut-o o lună fără bec UV şi un spaţiu adecvat(într-un terariu pe care îl primeşti la petshop şi cu un încălzitor) îşi fac simţite prezenţa, astfel ţestoshilă cred că a făcut micoză(ataşez o poză).
Am citit, aici pe forum, ca tratamentul ar fi să o tamponez cu Betadină, iar apoi să o dau cu Baneocin. Întrebarea este, cât de des trebuie să fac acest lucru şi dupa ce o dau cu Baneocin trebuie să o ţin departe de apă nu?
2. Nu ştiu daca e normal şi nu îmi mai amintesc cum avea burtica când am luat-o pentru că atunci nici prin ca nu mi-a trecut să o palpez, însă are carapacea puţin moale, nu partea cu solzi, pe burtică fix în mijloc(ataşez poză). Deci, asta se datorează faptului că nu i-am pus bec UV sau aşa este normal?
3. Tot pe butică, are pete gen cheaguri de sânge, dar nu sunt roşii, sunt mai mult spre portocaliu şi mă întreb dacă chiar are cheaguri de sânge sau e din cauza creşterii cum am citit, tot pe forum.
4. Ştiu că nu are un spaţiu adecvat unei ţestoase, şi chiar mâine mă duc să mă interesez de achiziţinarea unui acvariu, întrebarea este: înafară de încălzitor, bec UV, vreau să îi iau şi unul albastru pentru noapte, filtru şi decor mai trebuie ceva? Becul UV cam câte ore ar trebui ţinut?
5. Eu o hrănesc cu hrană uscată, Gammarus şi Creveţi pe care îi adoră, ar trebui să îi diversific meniul? Dacă da, ce ar mai trebui?
Vă mulţumesc anticipat, chiar imi e drag de ea şi vreau să fie bine. :roll:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Ajutor ţestoasă de apă

Mesajde agamura » 21 Apr 2014, 22:42

vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor ţestoasă de apă

Mesajde vic » 25 Apr 2014, 01:37

Daca petele sunt simetrice, nu-s cheaguri, ci mai egraba tesut in crestere. De la vremea asta, poti s-o scoti afara intr-un mini-iaz, sa faca plaja. Trebuie sa-i oferi si optiunea racoririi, nu o lasi in soare!
Cel mai simplu si rapid aranjament ar fi urmatorul: cumperi o lada de mortar de 90l, o ingropi in sol (daca ai curte) si o umpli max. 2/3, cat sa nu existe sansa de evadare. La acea inaltime fortezi intre peretii lazii o bucatica de scandura potrivita, cca. 15cm latime, ca o terasa, la nivelul apei, eventual sa iasa cativa mm afara din apa. Poti sa o pozitionezi nu neaparat perfect drept, ci cu o mica inclinatie, sa-i fie mai usor accesul daca vrea sa iasa la plaja.

Noaptea trebuie acoperit tot aranjamentul, fiindca e prea racoare (pentru un animal tinut cu incalzitor), sau adusa in casa intr-un vas mic. Fara incalzitor, doar pentru a petrece noaptea! Ziua o scoti de pe la ora 10-11, sa eviti frigul diminetii, dar asta pentru inceput. In maxim o luna poate sta permanent afara fara probleme, pana da inghetul. Va fi calita in cele cateva luni petrecute afara, nici daca o scoti de sub pojghita de gheata nu are nimic.

Poti sa-i mai dai peste crud, rame... ceva plante acvatice...
Este o specie dura, nu e deloc o mimoza... poate trece iarna din Romania fara probleme, deci sa nu ajunga in vreo balta. Este specie invaziva si produce probleme oriunde ajunge.
Esther
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 18 Apr 2014, 21:26
Localitate: Mioveni
Nume: Iulia

Re: Ajutor ţestoasă de apă

Mesajde Esther » 25 Apr 2014, 09:41

Multumesc pentru raspuns Piton, in zona mea momentan e exagerat de frig si urat afara dar de indata ce se incalzeste o sa o scot la soare.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor ţestoasă de apă

Mesajde vic » 25 Apr 2014, 20:09

Cu placere! Vezi ca Piton(g) e rangul, eu sunt Vic sau variantele alelalte ;) ...
Esther
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 18 Apr 2014, 21:26
Localitate: Mioveni
Nume: Iulia

Re: Ajutor ţestoasă de apă

Mesajde Esther » 25 Apr 2014, 23:00

:oops: Ups, acum am realizat.

Înapoi la “Testoase Acvatice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori