o broscuta doarme mai mereu

Trachemys, Graptemys, Trionyx, Emys si alte specii de testoase acvatice.
roxi1007
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 16 Mar 2015, 20:13
Localitate: galati
Nume: roxana

o broscuta doarme mai mereu

Mesajde roxi1007 » 16 Mar 2015, 20:21

Buna! Am 2 broscute testoase din decembrie. cand le-am primit erau foarte mici, amandoua. pana in prezent, una a crescut,cam cat podul palmei, iar cealalta este foarte mica. de ceva timp cea mica doarme mai mereu. o mai trezesc eu uneori ca sa manance. mananca si se culca la loc..cand pe uscat, cand in apa... hiberneaza sau are o problema ? :(
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: o broscuta doarme mai mereu

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 17 Mar 2015, 11:51

Buna Roxana si bine ai venit pe forum! Ne mai poti da niste detalii despre conditiile in care le tii? Temperatura apei, volumul acvariului, ce sistem de filtrare folosesti si eventual poate pui niste poze cu testoasa mica dar de aproape, sa se vada bine carapacea, zona ochilor. Atat timp cat una s-a dezvoltat cum trebuie nu pare sa fie problema de la conditiile in care stau. Cea mare este activa?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
roxi1007
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 16 Mar 2015, 20:13
Localitate: galati
Nume: roxana

Re: o broscuta doarme mai mereu

Mesajde roxi1007 » 17 Mar 2015, 19:16

Bine v-am gasit ! Nu stiu exact de cat e acvariul,10 litri cred. l-am luat de la petshop,cu insula atasata. termostatul e reglat la 25-28 de grade iar filtrul nu stiu ce sa zic de el :)), dar isi face treaba bine :) le fac curat o data la 4 zile, dar spal buretele de la filtru zilnic sau la 2 zile. folosesc biotopol pt apa. cea mare este activa, mananca mult, cat ii dau, mananca tot, inoata toata ziua. cand le-am primit,cea mica era mai zglobie. ma chinui s-o trezesc pe cea mica, deschide ochii, apoi adoarme instant...nu prea ma pricep, nu stiu ce poate avea :( mi se pare ca are si carapacea uscata. dar cred ca si din cauza faptului ca sta mult pe uscat, la "prajit"
roxi1007
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 16 Mar 2015, 20:13
Localitate: galati
Nume: roxana

Re: o broscuta doarme mai mereu

Mesajde roxi1007 » 17 Mar 2015, 19:35

Imagine
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: o broscuta doarme mai mereu

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 20 Mar 2015, 11:37

Imaginea nu ai reusit sa o incarci, nu poate fi vazuta.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Testoase Acvatice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori