Apă mirositoare

Trachemys, Graptemys, Trionyx, Emys si alte specii de testoase acvatice.
DianaBob
Ou
Ou
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2016, 22:14
Localitate: Beclean
Nume: Diana

Apă mirositoare

Mesajde DianaBob » 15 Feb 2016, 22:22

Bună:) Am doua țestoase cu burtă galbenă, le-am amenajat un avariu cu substrat de pietris, lampă, încălzitor și un filtru. Filtrul este destul de micuț și de când testoasele au mai crescut, pare să nu mai facă față. Buretele filtrant a început să fie si el mirositor și în prezent nu folosesc filtru deloc(chiar si cu filtru trebuia sa schimb apa o data pe zi). Problema este că apa miroase cam dupa aproximativ 12-15 ore și trebuie schimbată, lucru care este destul de extenuant să fie repetat zilnic, ținand cont de greutatea acvariului. Oare ce tip de filtru ar trebui sa iau pentru a scapa de problema apei mirositoare? Menționez că acvariul este de 35 -50 l, însă probabil îl voi schimba curand. Ceea ce vreau să aflu este ce filtru as putea cumpăra astfel încât să imi reducă problema cu schimbatul apei la macar de 2-3 ori pe săptămână.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Apă mirositoare

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 16 Feb 2016, 13:41

Bună, apa este urât mirositoare de la filtrarea ineficientă. Țestoasele fac multă mizerie și ai nevoie de un filtru extern (preferabil să aibă sterilizator UV-C), destinat unui volum de apă mai mare decât ai în acvaterariu.
Depinde foarte mult și de cantitatea de hrană pe care le-o oferi, dacă este în exces atunci clar și apa se va murdări foarte ușor.
Acvariul pe care îl ai tu este foarte mic, dacă sunt îngrijite corespunzător țestoasele ajung la aproximativ 10 cm lungime a carapacei după primul an de viață. Cel mai bine este să le muți într-un acvariu pe care să îl aibă și atunci când vor fi adulte, pentru că nu are rost să tot schimbi acvariile, e costisitor și inutil.
Îți recomand să citești și acest articol http://www.teraristica.ro/index.php?/te ... lider.html
Țestoasele au insulă și lampă cu ultraviolete? Poți pune niște poze?
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Testoase Acvatice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori