Paketel aka Laurentiu Niculae

Parerea voastra despre vanzatorii / cumparatorii de animale de la noi. Forum nerecomandat copiilor. Aceste pagini pot contine injuraturi si expresii vulgare.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Paketel aka Laurentiu Niculae

Mesajde BogdanFarm » 01 Oct 2011, 13:35

Sambata (24.09.2011) am cumparat de la paketel o femela de piton regal. Sarpele mi s'a parut sanatos atunci, nu am vazut nimic in neregula. L'am adus acasa, l'am pus in terariu, si, conform instructiunilor lui paketel, l'am lasat in pace primele zile. Joi l'am hranit, a mancat un soarece decongelat fara probleme. L'am lasat sa digere linistit. Azi (01.10.2011) l'am scos afara sa il examinez mai bine (ceea ce trebuia sa fac din prima zi). Vad ceva rosu ca se misca pe el, iau lupa si.... surpriza: animalul plin de acarieni. I'am facut o baie in apa calduta, s'au desprins cativa, restul sunt bine infipti sub solzi:
Imagine
Lucru ciudat, deoarece eu i'am amenajat terariul (substrat curat, "mobila" curata) cu o saptamana inainte sa il iau.

Avea caldura inauntru, ii era bine (cred eu) in terariu, dar se pare ca acarienii nu sunt singura sa problema: are "muci" la nas, respira cu pocnete usoare (repet, conditiile din terariu erau bune, caldura, ascunzatoare, vas de apa, ce avea nevoie).
Imagine

E vina mea ca nu m'am uitat mai bine la sarpe, e vina mea ca am descoperit tocmai acum problemele sale... e vina mea ca am avut incredere in paketel.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde snakefishmike » 01 Oct 2011, 14:17

N-am nimic cu paketel sau cu oricine altcineva, insa mie exemplarul ala imi cam pare WC.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde Chuckie » 01 Oct 2011, 14:43

Eu cu Paketel am o problema legata de "combinatiile" lui...
Si cu felul de a vorbi, "frateeeeeeeeee", nu suntem frati. Si daca eram imi schimbam numele ca sa nu afle lumea... Si in nici un caz cand incerci sa ma prostesti "la combinatii". Nu pe mine, dupa ce te-am invatat o gramada. Daca si cu mine ai ajuns sa incerci "combinatii"... Facem schimb de timbre? De masinute de fier ca in scoala primara?

Sa va mai zic de faptul ca la inceput Paketel ma suna continuu, adica incepand cu februarie 2010 cand l-am invatat sa mearga la targ sa isi cumpere acel cornsnake snow. Pe urma ma suna continuu, cum isi face terariul, din ce material, unde gaseste sine, unde gaseste plante artificiale ieftine, unde e mama, unde e tata etc.

Acum putin timp aflu de la unul din pustanii de pe forum ca l-a intrebat pe Paketel cum sa faca un decor. Raspuns: "Frateeee, sfaturile mele costa bani". Pai mai Paketel, sfaturile mele de acum un an jumate au costat ceva? Cat poti ma sa fii de nesimtit?


Un alt pustan i-a vandut lui Paketel ceva, tot cam acum un an. Paketel 20 si ceva de ani, celalalt un copil de 13 ani. Paketel s-a dus cu 1 leu minus... "fratee, atata am, daca vrei asa bine". Ma, te bucura 1 leu de la un copil de 13 ani?! Mi se pare sub orice critica. Il cereai pe strada leul ala da nu faceai asa ceva... :lol:
Tot acum un an i-am vandut lui paketel un trio de sobolani adulti. Dupa o luna ma suna ca nu il lasa maica-sa cu sobolanii ca are fobie de ei. Drept urmare mi-a dat sobolanii si mi-a cerut banii inapoi... :lol: . Nu toti pentru ca i-am dat niste soareci si i-am mai dat doar diferenta, parca 50 lei. De rusine i-am dat banii... Mai Paketel, cand cumperi paine te duci dupa 3 zile cu ea inapoi?

Si am inca multe povesti aflate de la ceilalti, dar poate le vor zice chiar cei care le-au patit...
Si poate as fi tacut din gura daca nu as fi aflat-o si pe asta cu pitonul regal. Elmo fiind tot un copil. Usor de pacalit... Paketel esti un om de nota 10 !!!
:thumbdown:
Avatar utilizator
hice20xx
Pui
Pui
Mesaje: 29
Membru din: 20 Apr 2010, 22:50
Nume: Dan
Localitate: Baia Mare

Re: Paketel

Mesajde hice20xx » 01 Oct 2011, 14:53

snakefishmike scrie:N-am nimic cu paketel sau cu oricine altcineva, insa mie exemplarul ala imi cam pare WC.

Eu chiar nu am nimic cu nimeni dar imi poti zice cum de iti pare exemplarul asta WC? NU este nici o urma de ironie doar vreau sa stiu cum iti dai seama din poza de chestia asta wc sau cb.
Yh ID-hice20xx
0743350888
Poecilotheria Metallica 0.0.4
Poecilotheria Regalis 2.2.15
Poecilotheria Rufilata 0.2.0
Poecilotheria Formosa 0.1.0
JigSaw
Piton
Piton
Mesaje: 109
Membru din: 04 Iun 2011, 15:13
Localitate: Timisoara
Nume: Calin
Contact:

Re: Paketel

Mesajde JigSaw » 01 Oct 2011, 14:58

nu cred ca s-a luat dupa poza ci dupa problemele care le are sarpele si poate ca l-a cumparat direct mare :)

0.1.0 Boa Constrictor Imperator
0.1.0 Pastel Ball Python

cea mai tare comunitate de counter-strike din romania http://www.diavola.ro/forum
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde BogdanFarm » 01 Oct 2011, 15:31

JigSaw scrie:nu cred ca s-a luat dupa poza ci dupa problemele care le are sarpele si poate ca l-a cumparat direct mare :)


Are cam 40cm, se vede in poze ca e micut.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde snakefishmike » 01 Oct 2011, 16:15

JigSaw scrie:nu cred ca s-a luat dupa poza ci dupa problemele care le are sarpele si poate ca l-a cumparat direct mare :)

Asta o data, iar a doua oara ... s-a umplut piata de combinatori (ghilimelele se subinteleg) , care cumpara animale , bucurandu-se ca sunt extrem de ieftine, fara a tine cont de provenienta lor, vanzandu-le ulterior unor copii necunoscatori.
Incercati sa aflati care-i pretul real al unui animal (la crescatori) si incercati sa aflati si cu cat a fost achizitionat si apoi revandut de "combinator" . Deduceti singuri tipul animalului ;)
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
JigSaw
Piton
Piton
Mesaje: 109
Membru din: 04 Iun 2011, 15:13
Localitate: Timisoara
Nume: Calin
Contact:

Re: Paketel

Mesajde JigSaw » 01 Oct 2011, 16:24

Elmo cat ai dat pe sarpe ?

0.1.0 Boa Constrictor Imperator
0.1.0 Pastel Ball Python

cea mai tare comunitate de counter-strike din romania http://www.diavola.ro/forum
Avatar utilizator
hice20xx
Pui
Pui
Mesaje: 29
Membru din: 20 Apr 2010, 22:50
Nume: Dan
Localitate: Baia Mare

Re: Paketel

Mesajde hice20xx » 01 Oct 2011, 17:07

snakefishmike scrie:
JigSaw scrie:nu cred ca s-a luat dupa poza ci dupa problemele care le are sarpele si poate ca l-a cumparat direct mare :)

Asta o data, iar a doua oara ... s-a umplut piata de combinatori (ghilimelele se subanteleg) , care cumpara animale , bucurandu-se ca sunt extrem de ieftine, fara a tine cont de provenienta lor, vanzandu-le ulterior unor copii necunoscatori.
Incercati sa aflati care-i pretul real; al unui animal (la crescatori) si incercati sa aflati si cu cat a fost achizitionat si apoi revandut de "combinator" . Deduceti singuri tipul animalului ;)

Nici unul dintre aceste 2 argumente nu imi par ok. Ai catalogat sarpele ala ca find Wc fara nici o baza reala,numai banuieli etc,etc.. Sarpele a mancat hrana dezghetata(la un sarpe wc de 40 de cm sansele sa iti mance bine din primele saptamani sunt minime) ma refer la piton regal care este cunoscut pt problemele legate de hranire. si din moment ce prezinta acarieni si nu capuse din nou scad sansele sa fie wc. Acarieni pot aparea in orice terariu. Nu tin partea lui paketel ca nu am nici macar habar cine este sau cu ce se ocupa(nici nu ma intereseaza) dar mam saturat sa tot vad bagatori in seama si expertii la tot pasul. Si sa il aud eu pe *combinatorul* ala ce nu a adus niciodata de la vreun targ animale wc. Mai bine ne vedem toti de treaba noastra si nu mai sarim toti la gat unul la altul ca nu isi are rostul. Nu mi se pare ok daca cineva are o problema cu un crescator,combinator,vanzator,bisnitar sa mai sara inca 10 cu presupuneri si afirmatii malitioase mai ales daca nu au cumparat nimic niciodata de la el.
Yh ID-hice20xx
0743350888
Poecilotheria Metallica 0.0.4
Poecilotheria Regalis 2.2.15
Poecilotheria Rufilata 0.2.0
Poecilotheria Formosa 0.1.0
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde snakefishmike » 01 Oct 2011, 17:36

Era doar o supozitie, nicidecum o certitudine.
Cat despre faptul ca a manca hrana congelata ... asta nu-i un criteriu. Am vazut regali care refuzau si hrana vie, cea congelata iesind din ecuatie.
Cat despre cine este sau ce este paketel, asta-i alta poveste. Nu ne cunoastem personal, insa discut cu el de pe la inceputurile lui in teraristica, fara a-l judeca. Discutia de fata era strict legata de animal.
Cat despre bagatori de seama ... ca sa devin putin paranoic, stau si ma intreb daca nu cumva ai vreo legatura cu "afacerea", intrucat observ ca nu te-a prea interesat discutia despre animal, punand accentul pe reputatia lui paketel.
In fine ... astfel de lucruri ma fac sa regurgitez precum un sarpe.
Si ca sa nu mai lungim discutia, ia in considerare aspectul pretului la crescator si la cei care fac mici invarteli pe la noi.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
JigSaw
Piton
Piton
Mesaje: 109
Membru din: 04 Iun 2011, 15:13
Localitate: Timisoara
Nume: Calin
Contact:

Re: Paketel

Mesajde JigSaw » 01 Oct 2011, 17:56

da dar ti se pare normal sa ti-l vanda avand infectie respiratorie si sanse foarte mari ca animalul sa moara?

0.1.0 Boa Constrictor Imperator
0.1.0 Pastel Ball Python

cea mai tare comunitate de counter-strike din romania http://www.diavola.ro/forum
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde snakefishmike » 01 Oct 2011, 18:06

Daca ma intrebi pe mine, raspunsul e categoric nu.
Insa ... cum in astfel de cazuri moralitatea e mult sub zero ... cuvintele nu-si mai au rostul. Despre legalitate ... iar nu mai discutam.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Paketel

Mesajde Chuckie » 01 Oct 2011, 20:23

Am avut pitoni regali WC care mancau la fel de bine si hrana vie cat si decongelata, chiar hrana racita de mai multe ore... in natura de multe ori mananca si animale moarte, nu intotdeauna vaneaza. Am avut pitoni regali CB care abia daca mancau chiar si hrana vie...

Pretul iar nu are importanta atat timp cat cei doi au cazut de acord ca tranzactia sa se faca la pretul respectiv. Daca azi imi cumpar un telefon mobil la 100 lei si maine cineva vrea sa imi dea pe el 200 de lei de ce nu as face-o?

Problema apare cand "arzi" un copil, deh, iar le iau apararea copiilor deoarece mi se pare sub orice critica sa pacalesti un copil.

Am mai luat eu apararea unor copii acum un an si ceva si pe urma mi s-au lansat zvonuri ca sunt pedofil, cu ocazia asta am descoperit adevarata fata a lui Gratian, Tudor si a altor cativa din gasca lor, care au imprastiat mai departe un zvon de doi lei. Chiar unii din ei sunt inca activi pe forumul nostru, ocazional...

In intervalul de la cumpararea sarpelui, adica o saptamana, cam greu sa se umple de acarieni, sincer sunt convins ca asa cum a vazut Elmo tot asa a vazut si Paketel acarienii dar interesul era doar sa scoata niste bani si sa scape de animal cat mai repede.

Plus infectia respiratorie care poate fi de la temperatura scazuta sau transmisa de acei acarieni, chiar pot transmite inclusiv bacteriile care provoaca si infectiile respiratorii.

Problema nu e ca vroia sa scoata niste bani ci modul in care a facut-o, si cu cine...

Intr-adevar nu ai cum sa dovedesti ca animalul e WC sau CB, dar asta e alta problema care nu ar trebui sa fie dezbatuta aici...

Pe de alta parte de ce e obligatoriu ca numai cei implicati direct in tranzactie sa dezbata "afacerea"? Restul userilor de ce nu si-ar spune parerile? E forum pana la urma...
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Paketel

Mesajde alex_snake_gunit » 01 Oct 2011, 22:40

dupa ce am citit aici despre paketel asta ...mi se pare a fii un mapetz :lolno:
faptu ca la 20 si ceva de ani te cearta mami ca ai adus sobolani acasa ...e clar :baby: :lolno:

hice20xx-il cunosc pe snakefishmike de vreo 3 ani si ceva de cand umblu pe forumuri
si tot ce am vazut eu ca a scris pe forumuri a fost ceva serios si nu bagari in seama si alte abureli.
putin respect pt ai batrani :lolno: pe bune!
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Paketel

Mesajde radu » 02 Oct 2011, 00:37

acarienii respectivi sunt aproape sigur ca sunt capuse si cu un pic de tratament si igiena scapi repede de ei. Boala respiratorie e foarte posibil sa nu o fi avut inainte sa ajunga sarpele la tine. Bolile astea apar de obicei pe baza de stres (ex. stresul pe timpul transportului). Bineinteles, e la fel de posibil sa plece animalul bolnav, dar nu neaparat. Asta am vrut sa subliniez ;)

Înapoi la “Feedback”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori