Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Parerea voastra despre vanzatorii / cumparatorii de animale de la noi. Forum nerecomandat copiilor. Aceste pagini pot contine injuraturi si expresii vulgare.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 13 Noi 2011, 00:27

Pai modul in care i-ai luat apararea unui farsor ordinar ma duce cu gandul ca esti ori el cu alt cont ori ca ai acelasi nivel intelectual ca el. De cand mitomania e o calitate pe care trebuie sa o laudam? Sau de cand crezi tu ca ma dau eu de ceasul mortii sa vand animale pe banda rulanta si sunt invidios pe thaolen ca imi fura clientii? Cam cate animale crezi ca aduc si vand eu? Vorbesti prostii mai mari ca tine. Si te mai intrebi de ce te bag in aceeasi oala cu el. Stai ma linistit in bancuta ta si vezi-ti de blogul lui in continuare. Iti dau un sfat, citeste mai atent textele de acolo si mai vorbim despre caresheeturi sau articole interesante... poate tu ai citit doar titlul, nici macar ala corect de multe ori. Nu toata lumea e de acord cu mine si uite ca nu sufar atat de mult pe cat crezi tu. Chiar e bine, pentru ca din contradictii se nasc ideile care imping omenirea inainte. Ia mai explica-ne tu de ce suntem noi invidiosi cand prindem un looser cu o minciuna asa grosolana?
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde snakefishmike » 13 Noi 2011, 00:30

Prietene, eu personal n-am de ce sa fiu disperat. El ca persoana ma lasa rece, in schimb infatuarea si lipsa de bun simt, nu. Si tocmai pt faptul ca e banat m-a facut sa scriu ca nu-mi plac monologurile.
Mi-ar fi placut sa poate fi omul cu care sa poti purta o discutie pe marginea cresterii si ingrijirii unei specii, discutie purtata pe baza unor date concrete si a experientelor proprii. Insa ... cum este "cel mai mare crescator de animale exotice din Romania" , banuiesc ca nu-si mai vede capul de cata treaba are cu atatea animale pe care le detine si fiind atat de ocupat nu poate sta de vorba cu mine. Am incercat sa port un dialog pe marginea subiectului, pe pagina lui (sau a ei, ca la profil e poza de femeie), insa a preferat sa stearga comentariile si sa dea ignore.
Te intreb pe tine, ca poate il/o cunosti mai bine. Ce ti se pare ofensator sau jignitor in faptul ca am intrebat cine sau ce organizatie i-a acordat acel titlu? Tie nu ti se pare lipsa de modestie si de bun simt? Cum e posibil sa iti arogi niste titulaturi care put de la o posta? Cum crezi tu ca in mai putin de un an de zile putea deveni "cel mai ... bla-bla" , in contextul in care el/ea, dupa cum se poate observa din anunturile de vanzari, nu face altceva decat ceea ce pe vremuri se numea geambas de animale? De unde crezi ca are acele care-sheet-uri? De ce nu are bunul simt sa specifice locatia de unde a copiat fiecare articol si de ce isi aroga merite si titulaturi nemeritate si neoferite de nimeni?
Ai vreun raspuns?
Daca nu, o sa-mi continui "dialogul" in oglinda, ca aici tot monolog o sa ajung sa port, in lipsa unor raspunsuri de bun simt la acele intrebari.
Si omit intentionat latura penala a unor actiuni ale lui/ei (i-am mai atrs atentia si in trecut asupra acestor aspecte, dar se pare ca n-am avut cui).
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 13 Noi 2011, 00:35

Mai, pai atunci sa il debanam pe mincinos, poate vrea sa ne lamureasca, ce zici? Daca tot e asa suparat tovarasul (clona) lui ca l-am banat...
dani.mxz1179
Ou
Ou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Sep 2011, 18:25
Nume: Dani
Localitate: Zalau, Salaj

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde dani.mxz1179 » 13 Noi 2011, 00:50

snakefishmike scrie:Prietene, eu personal n-am de ce sa fiu disperat. El ca persoana ma lasa rece, in schimb infatuarea si lipsa de bun simt, nu. Si tocmai pt faptul ca e banat m-a facut sa scriu ca nu-mi plac monologurile.
Mi-ar fi placut sa poate fi omul cu care sa poti purta o discutie pe marginea cresterii si ingrijirii unei specii, discutie purtata pe baza unor date concrete si a experientelor proprii. Insa ... cum este "cel mai mare crescator de animale exotice din Romania" , banuiesc ca nu-si mai vede capul de cata treaba are cu atatea animale pe care le detine si fiind atat de ocupat nu poate sta de vorba cu mine. Am incercat sa port un dialog pe marginea subiectului, pe pagina lui (sau a ei, ca la profil e poza de femeie), insa a preferat sa stearga comentariile si sa dea ignore.
Te intreb pe tine, ca poate il/o cunosti mai bine. Ce ti se pare ofensator sau jignitor in faptul ca am intrebat cine sau ce organizatie i-a acordat acel titlu? Tie nu ti se pare lipsa de modestie si de bun simt? Cum e posibil sa iti arogi niste titulaturi care put de la o posta? Cum crezi tu ca in mai putin de un an de zile putea deveni "cel mai ... bla-bla" , in contextul in care el/ea, dupa cum se poate observa din anunturile de vanzari, nu face altceva decat ceea ce pe vremuri se numea geambas de animale? De unde crezi ca are acele care-sheet-uri? De ce nu are bunul simt sa specifice locatia de unde a copiat fiecare articol si de ce isi aroga merite si titulaturi nemeritate si neoferite de nimeni?
Ai vreun raspuns?
Daca nu, o sa-mi continui "dialogul" in oglinda, ca aici tot monolog o sa ajung sa port, in lipsa unor raspunsuri de bun simt la acele intrebari.
Si omit intentionat latura penala a unor actiuni ale lui/ei (i-am mai atrs atentia si in trecut asupra acestor aspecte, dar se pare ca n-am avut cui).

Ma bucur ca esti genul de persoana cu care se poate discuta civilizat, fara a fi nevoie de jigniri si conflicte! Dupa cum am precizat in primul post nu il cunosc pe thaopets deloc, dar am simtit nevoia sa imi exprim opinia pe baza acestor mesaje, deoarece e chiar urat sa il batjocoriti "in public" chiar daca credeti ca merita.
Totusi, in legatura cu intrebarile care mi-au fost adresate.... Tin sa iti dau dreptate, adica nu e chiar frumos sa incepi sa-ti acorzi titluri care poate nu le meriti, iar in legatura cu acest titlu, eu l-as acorda unuia care inmulteste animalele , nu unuia care le aduce din alte tari, ceea ce reiese ca face thaopets din postarile voastre.
Oricum, vreau sa intelegeti ca nu v-am judecat pentru ca nu il agrereati pe thaopets, ci pentru ca nu il lasati acolo la locul lui, asa "bolnav mintal" sau cum l-ati caracterizat.
Ps:Iti multumesc inca odata pentru ca ti-ai exprimat opinia fata de comentariile mele intr-un mod civilizat.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde snakefishmike » 13 Noi 2011, 00:51

E o decizie care iti apartine.
Sper sa se poata purta o discutie argumentata si bazata pe date reale, nu pe vise si autointitulari. Insa cum in Romania nu prea exista un forum tutelar care sa "arbitreze" si sa catalogheze astfel de activitati (crestera de animale), ii va fii destul de usor sa sustina sus si tare ca el e " cel mai ... bla-bla), desi pana si DEX-ul il contrazice http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=c ... KQ&cad=rja
Chiar sunt curios cate animale detine si creste constant, la modul propriu, nu cele pe care "le intermediaza" (ca sa ma exprim civilizat). Si as prefera sa discutam despre mamifere si reptile, nicidecum de pesti si insecte, ca asa adaug sutele sau chiar miile de pesti si de gandaci pe care ii cresc si reproduc pt vanzare sau hrana :lol: . Chiar ... ce ar fi sa pun la socoteala si milioanele de parameci, viermi de otet si microviermi din culturile de hrana pt puietul de pesti :lol: :lol: :lol:

Edit
Sunt adeptul dialogului si al discutiilor civilizate si prefer sa nu jignesc in anumite moduri nici chiar atunci cand sunt jignit.
Cred ca o ironie doare mai rau ca o jignire :lol:
Ultima oară modificat 13 Noi 2011, 00:54 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
dani.mxz1179
Ou
Ou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Sep 2011, 18:25
Nume: Dani
Localitate: Zalau, Salaj

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde dani.mxz1179 » 13 Noi 2011, 00:53

Chuckie scrie:Mai, pai atunci sa il debanam pe mincinos, poate vrea sa ne lamureasca, ce zici? Daca tot e asa suparat tovarasul (clona) lui ca l-am banat...

Am specificat de trei ori ca nu il cunosc personal, deci nu sunt tovarasul lui, dar daca nu vrei sa intelegi, eu nu te pot obliga.
Ps:Puteti sa-i dati unban, dar pe mine nu are cu ce sa ma lamureasca, deoarece nu sunt nici pro si nici contra lui.
dani.mxz1179
Ou
Ou
Mesaje: 13
Membru din: 07 Sep 2011, 18:25
Nume: Dani
Localitate: Zalau, Salaj

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde dani.mxz1179 » 13 Noi 2011, 00:55

snakefishmike scrie:E o decizie care iti apartine.
Sper sa se poata purta o discutie argumentata si bazata pe date reale, nu pe vise si autointitulari. Insa cum in Romania nu prea exista un forum tutelar care sa "arbitreze" si sa catalogheze astfel de activitati (cresterea de animale), ii va fi destul de usor sa sustina sus si tare ca el e " cel mai ... bla-bla), desi pana si DEX-ul il contrazice http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=c ... KQ&cad=rja
Chiar sunt curios cate animale detine si creste constant, la modul propriu, nu cele pe care "le intermediaza" (ca sa ma exprim civilizat). Si as prefera sa discutam despre mamifere si reptile, nicidecum de pesti si insecte, ca asa adaug sutele sau chiar miile de pesti si de gandaci pe care ii cresc si reproduc pt. vanzare sau hrana :lol: . Chiar ... ce ar fi sa pun la socoteala si milioanele de parameci, viermi de otet si microviermi din culturile de hrana pt. puietul de pesti? :lol: :lol: :lol:

Daca tot e cel mai mare crescator cred ca ar fi mai important sa ne arate cate animale a inmultit, deoarece in opinia mea, la animalele exotice apogeul se atinge cand reusesti sa faci ceea ce le este menit in natura, adica sa isi duca liniile mai departe.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde snakefishmike » 13 Noi 2011, 00:57

Punct ochit, punct lovit :hug:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 13 Noi 2011, 01:06

Sunt multi oameni foarte capabili in tara asta, care tin si reproduc reptile de ani de zile si nici unul din ei nu s-a laudat vreodata ca e "mare crescator". Dar aia nu sunt nesimtiti si mitomani. Nici eu nu sunt "mare crescator" desi am o colectie frumusica si cateva reproduceri reusite la activ. Si am doar patru ani de activitate teraristica, nu e foarte mult fata de altii dar sunt chiar pasionat de ceea ce fac si am invatat mult. De asta am si facut acest site. Am adus si am vandut animale, nu mai fac asta de aproape 3 ani, e inutil sa ma acuzati de faptul ca incerc sa elimin concurenta. Si devine ridicola aceasta acuzatie pe care multi dintre voi o credeti cand va mint altii. Daca mai vand ceva e din colectia sau productia proprie. Mai aduc animale la amici, de pe la unguri, nemti, dar nu in scopul de a face bani din asta.
Nu indraznesc inca sa ma consider macar avansat in domeniu, daramite "cel mai mare". Crede-ma ca e un hobby in care ai de invatat ani de zile, ani in care ai si esecuri si "succesuri". Si vine un neica nimeni care si-a cumparat acum un an primele lui reptile si tarantule si dintr-o data se lauda cu experienta de 5 ani si cu faptul jenibil (jenant+penibil) ca e cel mai mare din parcare. Pai nu e jenant? Cum sa il lasi in pace in minciuna lui sfruntata? Nu ne-am saturat de minciuna romaneasca in care traim cu totii? Trebuie sa il mai suportam si pe individul asta psiho? Ne facem ca nu il vedem cum ne facem ca nu vedem cum unii il bat pe un om in plina strada? Sau ne prefacem ca nu auzim femeia din autobuz care tipa ca i-au furat hotii portofelul? Hotii pe care ne facem ca nu ii vedem langa noi in autobuz? Asa am ajuns sa traim?
El a cumparat acum un an (septembrie 2010) niste animale, am fost cu el la Hamm, ce e drept unele scumpe si a reusit sa scoata cativa pui de crested gecko si doi de Nephrurus laevis. Singura lui calitate si experienta este ca a beneficiat de suma necesara pentru a-si cumpara niste animale direct adulte si destul de scumpe, care sa ii cace oua vara urmatoare (adica 2011). Dar pana la a te numi crescator, ba chiar cel mai mare si pana la a-ti atribui cu nesimtire o experienta inexistenta, e cale lunga. Si ce e mai tragic este faptul ca multi copii care nu vor lua vreodata bacul chiar se uita in gura acestui ciudat...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 13 Noi 2011, 01:53

Avem minciuni noi, omu chiar e mitoman profesionist.
Shak a scos primii pui de crested, cum bine spune colegul Corleone, desi nu e chiar important cine a fost primul...
Ambii au cumparat adulti in toamna lui 2010 si ambii au avut pui in 2011, dar primii au fost ai lui Shak, nu e frumos sa minti. Al treilea eu, am pierdut primele patru oua, nu am stiut ca femela deja facea oua, in iarna, dar cand m-am prins am stat cu ochii pe ea. Si probabil nu suntem primii, poate doar primii care se lauda cu asta pe forumuri...

Cat despre Nephrurus laevis, da, thaolen e posibil sa fie primul pentru ca nu toti isi permit sa dea 500 euro pe o pereche adulta...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 235
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde Shak » 13 Noi 2011, 09:27

Chiar nu am vrut sa spun nimic dar vad ca deja are informatii despre mine.

Da, asa este am cumparat in Octombrie un trio foarte frumos si productiv. Oua fertile 100% din toate au iesit pui sanatosi. Din toata productia am avut 2 pui pierduti, din cauza mea (am pus un bambus care fusese tratat pentru gradina). Are el ceva informatii de niste oua care au mucegait in incubator dar e vorba de 2010 si de oua de corn snake nu gecko.
http://www.shak.ro

1.2.0 Varanus Acanthurus (Ackie Monitor)
0.0.1 Varanus Doreanus (Blue Tail Monitor)
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde Corleone » 13 Noi 2011, 09:35

dau copy-paste la niste comentarii la un clip de pe youtube, al lui thaolen.

dar mai intai sa prezint contextul:
- el posteaza un clip despre cum sa manipulezi o tarantula. exemplarul pe care il alege pentru clip este o Acanthoscurria geniculata, femela adulta cica.
- zgandare animala cu un bat, sa vada cica comportamentul ei, sa stie cum sa o abordeze. dupa asta, baga mana in terariu si impinge tarantula pe mana lui.

sa fiu explicit de ce sunt impotriva tampeniei (nu e chiar sinucidere, pentru ca veninul de tarantula nu e mortal :lol: ) de metoda:
- terariul unei tarantule e teritoriul ei. orice ii invadeaza teritoriul, la fel ca si la animalele ce le vedeti pe Animal Planet, va fi confruntat. sa bag mana in terariul unei tarantule e o prostie extrema. de la Grammosttola rosea (care e cea mai recomandata incepatorilor tocmai datorita docilitatii), pana la Haplopelma spp. (unele dintre cele mai agresive specii), vor incerca sa muste.
- in decurs de aproape 4 ani de cand detin tarantule, am interactionat cu ele, si stiu prea bine cum reactioneaza. exemplarul respectiv, din clip, mi se pare letargic, o A. geniculata in mod normal ar face ca toti dracii. deci fata de el consider ca am o oarecare experienta, insa mai am foarte mult de invatat, comparativ cu el care e cam paralel cu teraristica. vorbesc din experienta propie, nu ca el din experienta altora.
- pana nu scoti tarantula din terariu e pericol foarte mare sa muste. am fost intepat de o tarantula care statea cuminte pe mana mea. brusc si-a infipt coltii in mana mea. am fost muscat a doua oara de o tarantula care mergea pe jos si i-am pus mana in fata sa se urce pe ea, insa fara sa misc mana. am fost intepat a treia oara (de data asta fara venin) cand incercam sa imping o tarantula pe mana, sa mearga. am trecut de zeci de ori milimetric pe langa coltii tarantulelor, de la G. rosea pana la H. lividum. stiu prea bine ce inseamna a manipula o tarantula, si stiu ca cel mai bine e sa nu o manipulezi.

acum comentariile, primele 2 ale mele, urmand replicile lui:

cea mai proasta idee omule! niciodata nu bagi mana in terariul tarantulei. ii invadezi teritoriul si o sa te capseze. geniculata asta e cam letargica. trebuie sa naparleasca? asta nu e comportament tipic.
dinterariu Cu 2 (de) zile în urmă

decat sa dai sfaturi proaste mai bine nu mai dai deloc. ti-au zis mai multe persoane ca tu nu prea stii nici pentru tine ce trebuie, d'apoi sa le dai lectii si altora
dinterariu Cu 2 (de) zile în urmă

@dinterariu stai cuminte ca stiu eu ft bine ce fac si sunt si in stare sa dau sfaturi :))) toti carora lea-am dat sfaturi au fost ft multumiti si nici macar 1 nu sa plans.fiecare cu netoda lui.
ThaoPets Cu 1 zi în urmă

@dinterariu nu trebuie sa naparleasca si nici nu e letargica .e doar cuminte ca era deja al 3 lea film pe care l-am facut.rpimele 2 m-am balbait.manaca la 2 saptamani.am 4 exemplare adulte cu oricare pot face film,niciunu nu e mai agresiva decat atat daca stii sa o manipulezi:)))
ThaoPets Cu 1 zi în urmă

sa dea sfaturi, clar nu e in stare, nu zic doar eu, sunt o multime care au mai multa experienta decat el, si paradoxal nu sunt cei mai mari crescatori.
tarantulele nu sunt animale pe care stii sa le manipulezi, sau pe care sa le imblanzesti. o tarantula te poate f**e cand ti-e ziua mai draga.
asta e o demonstratie a faptului ca nu e nici pe departe ceea ce zice. comic e ca o multime de oameni se caca pe ei de ras la clipurile lui si mai ales la faptul ca se considera cel mai mare crescator (nici cel mai mare bijnitar nu e, Coman i'o da la poponet :ass: )
id: alexfota91
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 13 Noi 2011, 10:33

Poftim, i-am debanat pe amandoi, acum pot sa ne explice minciunile grosolane...
Si aveti ocazia ca monologul vostru sa devina dialog, desi nu cred ca vor avea ce sa raspunda... ca ar trebui sa o tina din minciuna in minciuna.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde snakefishmike » 13 Noi 2011, 17:38

Foarte bine.
Acum asteptam o reactie din partea "celui mai mare ..." ... mitoman as spune eu.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Thaolen - Cel mai mare crescator se intoarce !!!

Mesajde alex_snake_gunit » 14 Noi 2011, 14:45

ma, la inceput si mie mi se parea ok thaowoao....si credeam la fel, ca vali se ia de el degeaba ...
dar in timp mi am dat seama ....e clar ca are sarite niste roti ..rotite etc...

mihai ...eu i-am zis de bettaclub :lol: :lolno: :lolno: :lolno:
e vina mea ..sa speram ca nu il intrece pe liviu :lolno: :lolno: :lolno:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072

Înapoi la “Feedback”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori