Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Parerea voastra despre vanzatorii / cumparatorii de animale de la noi. Forum nerecomandat copiilor. Aceste pagini pot contine injuraturi si expresii vulgare.
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde movix » 10 Iun 2012, 21:26

Deci omul asta e de o nesimtire de nedescris......
am primit pe mess un mass cu link catre site`u lui unde isi prezenta ultima creatie.... vizionez filmuletul de pe youtube si pe urma imi exprim parerea despre "capodopera"
spre seara nu stiu cum de intru iar pe site si cand colo ce vad, disparuse comentariul meu in care nu tocmai ii laudam acvariu si in loc apare un mesaj de lauda, postat in numele meu..........:|
imi pare rau ca nu am facut print screen si prima data :silent:

http://i46.tinypic.com/dp7sjp.jpg
:bliss:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 10 Iun 2012, 22:45

Si cand ma gandesc ca eu m-am enervat doar ca imi sterge comentariile...
Ce ti-a facut tie e de cel mai mare CACAT. E de departe cel mai jenibil om pe care l-am cunoscut vreodata. Cred ca pana la urma il banez, si pe el si pe nevasta-sa, chiar mi se face lehamite de nesimtirea lor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 10 Iun 2012, 22:54

Intre timp le-a sters. Bine ca ai apucat sa faci Print Screen. :lol:
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde movix » 10 Iun 2012, 23:36

Si eu eram suta la suta convins ca o sa imi stearga commentul, dar nu ma asteptam sa modifice comentariu` unde ii spusesem ca fara suparare, dar arata chicios si ca mai ii lipseste niste nisip albastru, un cap de schelet, niste plante de plastic si e numa bun pt. un copil de 10 ani :lol:
oameni de ca..t.........
:bliss:
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde Chunkypops » 08 Dec 2012, 20:15

Prin iunie/iulie 2010 baiatul acesta spunea ca vrea sa isi ia o tarantula, dar nu vrea sa arunce cu perisori sau nu mai stiu ce creante ridicole de pescar, sa stie ca poate sa puna produsul direct pe piata :)). Trist si lipsit total de etica.

Cel mai mare si primul crescator din Romania chiar isi merita tag-ul. Se da informatie buna la adresa lui.
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________
Avatar utilizator
LAwR
Piton
Piton
Mesaje: 106
Membru din: 06 Aug 2012, 23:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Laurentiu
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde LAwR » 05 Ian 2013, 20:23

O "scurta" poveste legata de vanzarea unui terariu si decor. Probabil nu m-as fi lungit atat daca nu apareau minusuri.
Dar Votul e in final unul pozitiv, cam tras de par.

Vanzator: Thaopets / thaolen

Detaliile:

Eram in cautarea unui terariu pt un scorpion Opistophthalmus Glabrifrons, asa am ajuns la ThaoPets.

Am discutat si am pus la punct toate detaliile pe 23 decembrie 2012, tot atunci am facut si plata anticipat, prin transfer bancar. Mi-a spus ca va fi expediat pe 3-4 ianuarie, nicio problema din partea mea.

I-am explicat perfect ce vreau, de mai multe ori: Un terariu gen Hornbach cu doua usi glisante in fata + aerisire deasupra. I-am dat inclusiv poze in detaliu, am inteles ca e pt prima data cand ar face un astfel de model de terariu.

Decorul am tinut foarte mult sa fie simplu, cat mai deschis la culoare, desertic, pe 3 pereti si sa aiba doua terase, situate la aceeasi inaltime, in colturi opuse.

Totul ok pana aici, din punctul meu a fost foarte clar ce i-am cerut.

Ca pret am intrat la acea oferta de 150 ron + o tarantula bonus, am ales Parahybana.

S-a tinut de cuvant, pe 3 ianuarie a expediat coletul, pe 4 l-am primit.

Film de la deschiderea coletului, se vede impachetare, continut, etc:



Acum concluziile:

1: Ca design si format al terariului (sticlei), destul de ok dar cu urmatoarele minusuri:
- Pentru usi trebuiau doua sine separate pt fiecare geam iar deschiderea sa se faca spre interior. Asa, e o singura sina iar deschiderea se face scotand geamurile in exterior. Incomod si destul de periculos; Raspunsul lui: "Geamul are 4mm, sina are 6mm, daca punea 2 sine nu avea suprafata aderenta." In pozele pe care le-am dat se vedea clar inca un geam pus orizontal ca suport, exact de latimea sinei. De asemenea i-am spus de multe ori sa ma contacteze daca are neclaritati, sa nu am surprize dupa ce il primesc;
- Plasa de deasupra trebuia lipita pe interior. Astfel plasata, pe exterior, e inestetica, imi e imposibil sa pun ceva deasupra pe terariu in primul rand din cauza ca plasa iasa in exterior, deci nu am o suprafata plana, apoi raman fara aerisire pt ca acopar direct plasa; Raspunsul lui: Nu avea de unde sa stie ca vreau sa pun ceva pe terariu. Dar e o chestie de logica, de estetica si de asemenea in toate pozele aratate, plasa era pe interior.
- Sticla neslefuita, colturi ascutite. Mi-a spus de acest detaliu dupa ce l-a expediat;
- Geamurile puteau fi lipite putin mai bine, mai "la linie".

2: Decorul : foarte nemultumit:
- Am repetat de cel putin 10 ori ca vreau un decor desertic, cat mai deschis la culoare! In schimb el l-a facut exact pe dos, adica foarte inchis! ; Raspunsul lui: "Prima data l-a facut deschis dar nu i-a placut lui cum arata, asa ca a luat singur decizia de a inchide culoarea", fara sa ma intrebe, fara sa imi ceara parerea, desi asta a fost principala mea dorinta: DECOR DESERTIC in pana mea!!
- Am spus ca vreau doua terase, situate la aceeasi inaltime, de aproximativ aceleasi dimensiuni, doar forma poate sa difere. El a facut doua terase la inaltimi diferite si dimensiune diferita. Raspunsul lui: "Nu avea logica sa fie la aceasi inaltime." Din nou a luat decizia singur, desi eu chiar ii explicasem si de ce le vreau la aceeasi inaltime: pt ca scorpionul sa poata alege sub care sa se ascunda, in coltul cald sau in cel rece. Asa, se ascunde doar sub cea mai joasa, normal.
- Privit din exterior, se vad urat placile de polistiren lipite cu silicon pe sticla.

3: Plusuri generale:
- Persoana destul de comunicativa si punctuala, a expediat cand mi-a promis. Atitudine ok pana am primit terariul;
- In oferta de 150 ron intra un terariu 40x25x25, al meu a avut 40x30x30;
- Nu s-a zgarcit la substrat, mi-a dat suficienta nuca;
- Tarantula + Cinerea au ajuns in viata.

4: Minusuri generale:
- Pretul transportului, mi-a spus 10 ron pe maxi-taxi sau 20-25 prin curier. Am ales curierul si la ridicarea coletului am platit 38 ron (40 ron, "nu avea" sa-mi dea rest). Enorm de mult pt un astfel de colet (dar nu e neaparat vina lui).
- Interiorul terariului se putea ambala mai bine. Cum s-au miscat chestile prin interior in timpul transportului, s-a zgariat foarte putin decorul in unele parti.
- Nu mi-a facut poze cu el finalizat si nici nu m-a anuntat inainte sa il expedieze. In primul rand mai aveam ceva de adaugat in colet, apoi sunt sigur ca era constient ca nu voi fi de acord sa imi trimita terariul sub aceasta forma! ;
- Stiam de doua vase, mancare + apa, am primit doar unul.


Ca nota finala, 7 din 10. As fi acordat mult mai putin, cel mai probabil incadram povestea la voturi negative, dar rezultatul final e cat de cat ok, placut, desi nu are nicio treaba cu ce i-am cerut, mai ales la partea de decor. Din terariu desertic m-am ales cu total altceva, nu bate deloc cu mediul din care provine scorpionul pt care l-am comandat. Deschiderea geamurilor e de asemenea proasta.

Nu cred voi reveni pe viitor pt un alt terariu.

Dupa ce i-am spus ce nu mi-a convenit, a incetat sa mai vorbeasca si mi-a dat ignore sau m-a pus pe offline.

Poze finale, ca substrat am facut o combinatie de nisip + fibra de nuca, umezite bine pt a se lega(se usuca in cateva zile), in decor am adaugat cateva frunze + "liane" albe; pentru monitorizarea temperaturii si a umiditatii am folosit un termo-hygro digital iar sub terariu am pus un heat pad pt incalzire. De asemenea am pus autocolant transparent peste toate muchiile geamurilor pt a evita o taiere accidentala.
Trebuie sa ma mai ocup de iluminare si de colantarea exteriorului, unde se vede polistirenul.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Probabil "furat" de peisaj, scorpionul meu a uitat ca e o specie sapatoare si ca ar trebui sa isi sape vizuina in substrat, asa ca peste cateva ore l-am gasit escaladand decorul precum o specie arboricola :))

Imagine Imagine Imagine


Multumesc!
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde olarasu.marian » 05 Ian 2013, 23:30

Deci in final ai platit 190 de ron. Acum mergi in Hornbach si fa-ti un calcul la cat plateai acolo. Din punctul meu de vedere e ok, atat timp cat tu esti multumit. Desi ai fi putut sa cumperi un terariu exo-terra 30x30x30, la care nu trebuie sa numeri minusurile, sa te feresti cand deschizi geamurile, sa te plangi de background si asa mai departe. Un exo-terra de 30x30x30, are geamurile slefuite, usi care se deschid asa cum au fost proiectate, o aerisire generoasa sus si background (nu cel mai reusit) galben deschis. Terariul te costa 170 de lei, il ridicai personal si nu mai plateai transport, iar de restul 20 de lei iti cumparai o ciocolata. Cat despre mix-ul de cocos/nisip, e bun, dar trebuia ceva mai mult cocos ca sa functioneze la ce te-ai gandit tu. Problema e ca nu ai destula inaltime pentru a ii oferi loc sa-si fac o vizuina generoasa. Dar nu vreau sa intram in detalii pe topicul asta, asa ca te invit sa postezi pozele si la sectiunea scorpioni si vorbim mai multe acolo.

LE: multumim si pentru film, vorbeste de la sine. As avea ceva de comantat la impachetare, dar mai las si pe altii. Ma bucur ca toate au ajuns cu bine.
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde andrei0001 » 06 Ian 2013, 00:49

In acest caz tu esti singurul vinovat ! in primul rand nu pui banii pe card unui om pe care nu l-ai vazut live. Era de ajuns un avans ( sa zicem sa cumpere materiale ). Mai e o varianta ca acest terariu care l-ai facut tu "pe comanda" sa fi fost facut si doar l-a modificat foarte putin pentru cerintele tale ! tu singur ai scris " - In oferta de 150 ron intra un terariu 40x25x25, al meu a avut 40x30x30; " deci 5 cm nici nu cred ca se observa mai ales ca se impart 2.5 si 2.5...
Avatar utilizator
LAwR
Piton
Piton
Mesaje: 106
Membru din: 06 Aug 2012, 23:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Laurentiu
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde LAwR » 06 Ian 2013, 16:23

Marian, in Hornbach un terariu 30x25x25 gol, costa 100 ron. Mi s-a parut ok "afacerea" de 150 ron, terariu 40x30x30 cu decor + tarantula parahybana + gandaci cinerea, de aceea am acceptat-o. Pana la urma sa fim seriosi, e chiar foarte bun pretul. Doar ca nu toate au decurs cum trebuiau sa decurga.

Andrei, de ce as fi eu vinovat? De fapt ai dreptate, prost e ala care da, nu ala care cere. Si pe premiza asta mai bine ne mutam in padure si ne descurcam singuri cu toate, nu mai apelam la alti oameni. 150 ron nu ar fi fost o mare pierdere, nu trebuie neaparat sa vezi la fata un om pt a avea incredere in el. Si citind comentarii + pareri la adresa lui, am vazut ca tepe legate de bani nu a dat. Iar in legatura cu terariul, l-a facut de la zero, e prima data cand face un astfel de model, deci nu il avea facut. Se observa 5 cm.
Avatar utilizator
LAwR
Piton
Piton
Mesaje: 106
Membru din: 06 Aug 2012, 23:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Laurentiu
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde LAwR » 07 Ian 2013, 00:19

Inca un pas catre votul negativ:

lawr_elena: as vrea o femela de parahybana
lawr_elena: poti sa ii sti sexul de acum?
Thao Pets: are 5 cm
Thao Pets: poi sa iti dai seama la 15
Thao Pets: deci nu
Thao Pets: am 16 deci o sa tio dau pe prima pe care o vad
Thao Pets: nu am 2 categorii
Thao Pets: si tie iti dau din masculi
Thao Pets: fiind gratis
Thao Pets: le dau la rand
lawr_elena: ok


Toata lumea care a vazut tarantula a zis ca e 100% mascul, la 5 cm. Ori "cel mai mare crescator de animale exotice" habar n-are cu ce se mananca domeniul, ori isi bate joc si ne crede pe toti prosti.

Cel mai probabil femelele le vinde, masculii ii da "bonus" pt ca oricum nu ii cumpara nici dracu, mai ales la dimensiunea asta. Dar daca nu ar minti si nu ar da-o atat in vrajeli, nu cred ca s-ar supara nimeni.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde olarasu.marian » 07 Ian 2013, 00:42

Poate s-a gandit ca iti mai face un terariu si pentru masculul nesexat de L. parahybana.
Avatar utilizator
LAwR
Piton
Piton
Mesaje: 106
Membru din: 06 Aug 2012, 23:37
Localitate: Bucuresti
Nume: Laurentiu
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde LAwR » 07 Ian 2013, 00:57

Hai ca l-ai ghicit :))

Asta a zis prima data cand am inceput sa vorbim:

Thao Pets: terariu de scorpion u e tot aia cu terariu de tarantule
Thao Pets: asa ca asta ramene la pretul de 120 si daca vrei si tarantula plu sterariu inca 150 lei
Thao Pets: le fac pe amandoua o data
Thao Pets: echipa ThaoPets
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde Chuckie » 07 Ian 2013, 01:20

Ma amuza teribil asta cu "echipa Thaopets". Formata din el singur, poate cel mult urland la "femeia lui". Aaaahahahahaa.... "Brandul Thaopets". :lol:
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde olarasu.marian » 07 Ian 2013, 01:38

Un jeg de om. Nu mai stiu astia cum sa-si bata joc de banii altora.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Thaolen - "Cel mai mare crescator" se intoarce !!!

Mesajde snakefishmike » 16 Feb 2013, 20:30

"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com

Înapoi la “Feedback”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori