Coman Dan

Parerea voastra despre vanzatorii / cumparatorii de animale de la noi. Forum nerecomandat copiilor. Aceste pagini pot contine injuraturi si expresii vulgare.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde olarasu.marian » 14 Sep 2010, 22:37

radu scrie:
olarasu.marian scrie:Si ca sa va faceti idee despre cat de prost crescut este.. Cand femela mea de H. caboverdensis a nascut, acum cateva luni, am donat toti puii oamenilor de pe forum, unul dintre ei era Coman, care ma rugase foarte insistent ca vrea si el, ca ii place specia si alte bullshit-uri... Peste doua zile am aflat ca de fapt a pasat scorpionul imediat unui alt "coleg" de pe forum...

Eu sper ca acest forum sa isi faca treaba si sa educe pasionatii de nevertebrate in alegerea, ingrijirea si achizitionarea corecta a unui animal.


scorpionul pe care i l-ai trimis a ajuns la mine (donatie, nu vanzare) iar eu l-am donat mai departe impreuna cu cel ce mi l-ai trimis mie unor prieteni. Scorpionii sunt bine mersi si traiesc si in ziua de azi ;) Si eu cand ti l-am cerut, l-am cerut pt a-l face cadou mai departe. Poti sta linistit ca nu a facut nimeni afaceri cu scorpionii donati de tine ;)


Radu eu am vrut sa donez scorpionii unor persoane interesate de scorpioni nu unor persoane interesate sa ii dea mai departe, asta puteam sa fac si eu de la bun inceput daca asa zisul doritor si iubitor de animale ma contacta direct nu prin n-spe intermediari. Si nu am spus niciunde ca a facut cineva afaceri cu scorpionii donati de mine, doar am spus ca la pasat mai departe, lucru des intalnit in hobby-ul asta de la noi, sindromul pokemon persista cu nerusinare, si asta m-a deranjat cel mai tare.
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde shakw0n » 14 Sep 2010, 23:27

Sincer, as vrea sa stiu si eu cati din scorpionii donati mai traiesc si cati persoane au pastrat pana in ziua de azi scorpionii, asa de curiozitate.
Scuze de offtopic Marian
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde adrianyva » 15 Sep 2010, 20:18

eu il mai am si s-a facut mare, gras si frumos :thumbup:
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde radu » 18 Sep 2010, 11:32

olarasu.marian scrie:
radu scrie:
olarasu.marian scrie:Si ca sa va faceti idee despre cat de prost crescut este.. Cand femela mea de H. caboverdensis a nascut, acum cateva luni, am donat toti puii oamenilor de pe forum, unul dintre ei era Coman, care ma rugase foarte insistent ca vrea si el, ca ii place specia si alte bullshit-uri... Peste doua zile am aflat ca de fapt a pasat scorpionul imediat unui alt "coleg" de pe forum...

Eu sper ca acest forum sa isi faca treaba si sa educe pasionatii de nevertebrate in alegerea, ingrijirea si achizitionarea corecta a unui animal.


scorpionul pe care i l-ai trimis a ajuns la mine (donatie, nu vanzare) iar eu l-am donat mai departe impreuna cu cel ce mi l-ai trimis mie unor prieteni. Scorpionii sunt bine mersi si traiesc si in ziua de azi ;) Si eu cand ti l-am cerut, l-am cerut pt a-l face cadou mai departe. Poti sta linistit ca nu a facut nimeni afaceri cu scorpionii donati de tine ;)


Radu eu am vrut sa donez scorpionii unor persoane interesate de scorpioni nu unor persoane interesate sa ii dea mai departe, asta puteam sa fac si eu de la bun inceput daca asa zisul doritor si iubitor de animale ma contacta direct nu prin n-spe intermediari. Si nu am spus niciunde ca a facut cineva afaceri cu scorpionii donati de mine, doar am spus ca la pasat mai departe, lucru des intalnit in hobby-ul asta de la noi, sindromul pokemon persista cu nerusinare, si asta m-a deranjat cel mai tare.




pe toate forumurile militati pt raspandirea hobbyului si popularizarea lui. Scorpionii, asa cum ti-ai dorit, au ajuns in final la persoane interesate de scorpioni si nu vad ce e rau in a intermedia astfel de chestii, avand in vedere ca nu am scos nici un profit sau alt beneficiu. Pur si simplu am stiut persoana cu scorpionii si persoana doritoare de scorpioni. Oamenii respectivi nu stau pe forumuri sa stie tot ce se misca in hobbyul asta. Sincer chiar nu inteleg ce va deranjaza asa tare...Scorpionii sunt bine mersi si dupa experienta cu scorpionul, una din persoanele respective si-a mai luat 2 tarantule, una un cornsnake si cealalta urmeaza sa isi ia ceva leoparzi. Asa ca eu zic ca prin scorpionii donati de tine, hobbyul s-a mai extins putin si asta e un lucru bun.
Si un sfat pt tine si toti ceilalti care se mai gandesc sa faca donatii, daca tot le donati, macar sa le donati unor persoane care nu mai au astfel de animale (dupa o selectie, bineinteles), nu cuiva care mai are inca 30 de animale. Pana acuma am donat si eu o parte din animalele proprii, iar in urma donatiilor persoanele respective si-au mai luat si alte animale.
Eu intr-adevar l-am pasat mai departe, insa l-am pasat cu un scop nu ca l-am tinut 2 zile si m-am plictisit de el. Scuza-ma daca te-a deranjat chiar asa tare gestul meu, insa eu nu am nici o mustrare de constiinta si sunt foarte multumit de ce am reusit sa fac si ma bucur ca am avut posibilitatea sa ajut pe altul si sa il fac sa indrageasca astfel de animale.
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 235
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde Shak » 18 Sep 2010, 13:37

Asa zic si eu. Atata timp cat ei au fost donati si animalele traiesc bine in rest nu conteaza, Si daca acel animalut a mai facut un terarist in plus nu pot sa zic decat ca e un bonus. Cine stie poate o sa ajunga acel om un mare crescator de scorpioni ...poate acel scorpion a declansat pasiunea la el.....cine stie?
http://www.shak.ro

1.2.0 Varanus Acanthurus (Ackie Monitor)
0.0.1 Varanus Doreanus (Blue Tail Monitor)
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde Danut » 07 Oct 2010, 17:03

movix scrie:Eu am cumparat de la Dan diverse 'chestii' de vreo 7-8 milioane si nu am avut niciodata probleme, nu am de ce sa ma plang

@Danut: cati cm avea regalisu' cand l`ai cumparat?

Nu mai stiu exact,dar era maricica.Uite aici poza din ziua in care a venit. Imagine
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde movix » 07 Oct 2010, 18:59

No offence man dar din poza aia si bunica`mea daca statea 2 minute pe google isi dadea seama ca e mascul :lol:
:bliss:
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde Alien » 08 Oct 2010, 09:08

In afara de dunga inchisa la culoare de pe abdomen pe mijlocul celei late albe, dupa ce iti mai dai seama? Oricum chestia aia apre si la femele uneori cand sunt mici. ;)
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde movix » 08 Oct 2010, 11:40

Alien scrie:... Oricum chestia aia apre si la femele uneori cand sunt mici. ;)


Daca era femela nu era asa de inchisa la culoare dunaga aia, plus ca avea vreo 10 cm la vremea aia. deci nu era chiar asa de mica incat sa nu faci diferenta
:bliss:
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde Danut » 09 Oct 2010, 12:22

movix scrie:No offence man dar din poza aia si bunica`mea daca statea 2 minute pe google isi dadea seama ca e mascul :lol:

Serios? E uite ca baietii de pe arachnoboards au zis ca e femela.Nu stiu cate tarantule ai avut tu pana acum si mai ale P.Regalis si mai ales la dimensiunea asta,dar iti spun eu ca nu iti dai seama.
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde Danut » 09 Oct 2010, 12:42

Asta ce e?
Imagine
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde movix » 09 Oct 2010, 17:18

Danut scrie:
movix scrie:No offence man dar din poza aia si bunica`mea daca statea 2 minute pe google isi dadea seama ca e mascul :lol:

Serios? E uite ca baietii de pe arachnoboards au zis ca e femela.Nu stiu cate tarantule ai avut tu pana acum si mai ale P.Regalis si mai ales la dimensiunea asta,dar iti spun eu ca nu iti dai seama.


Ca sa sti si tu, prima mea tarantula a fost....... ghici ce? exact, o p. regalis ;) (Corleone poate sa`ti confirme)
in perioada in care ai luat tu regalisu' si eu am cumparat de la Dan un regalis cam la fel de mare ca al tau, nu avea mai mult de 9 10 cm, iar cand l`am primit mi`au fost de ajuns 2 3 minute pe google sa imi dau seama ca e mascul.
in fine, nu are rost sa ne mai "certam" pe tema asta.

PS: ce sa vad in poza aia? partea ventrala a unui regalis ;) ca alt ceva nu am ce sa vad :lol:
:bliss:
Avatar utilizator
Danut
Varan
Varan
Mesaje: 339
Membru din: 10 Apr 2010, 13:36
Localitate: Craiova
Nume: Danut
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde Danut » 09 Oct 2010, 17:44

Sa faci o sexare asa ca un profesionist ce esti tu,deaia am pus poza aia.Sa ne spui si noua super semnele super distinctive dupa care super sexezi tu o regalis la marimea aia.Uite iti mai pun o poza mai clara
Imagine
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde movix » 09 Oct 2010, 18:23

Arata`mi unde am spus ca as fi profesionist :?:

la 10 cm eu zic ca e destul de evidenta dunga aia de pe spate incat sa iti dai seama ca e mascul, nu femela. Cu ce e mai buna poza asta decat cealalta? tot nu se vede nimc :lol:
:bliss:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Coman Dan

Mesajde Corleone » 09 Oct 2010, 19:09

gata cu cearta baietii. in prima poza i se vede masculunitatea. pentru o sexare buna e nevoie de o poza buna, am mai explicat chestiile astea. nu e de ajuns o poza oarecare, trebuie "focusata" pe zona respectiva. intotdeauana verificati daca chiar ati cumparat o femela :thumbup:
id: alexfota91

Înapoi la “Feedback”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori