Mascul de gecko a ramas mic!!!

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 08 Aug 2011, 21:29

Am un mascul de gecko leopard pe care tocmai l-am luat de la fostul propietar si am fost uluita de condititia lui fizica. Am inteles ca are aprox 11 luni si ca ar fi productia lui Chuckie. Geckoul este foarte mic avand vreo 10-11 cm, iar un picior din fata il tine stramb de parca ar fi rupt...Ce pot face? Scuza-ti calitatea pozelor care sunt focute cu telefonul
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde vic » 08 Aug 2011, 21:37

Poate sa fie o decalcifiere? Pui ceva pudra de calciu pe ganganii, o data pe saptamana? Sau au un capacel cu pudra, din care sa vina sa-si ia cat au nevoie?
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 08 Aug 2011, 21:52

ambele dar acum am observat ca cel nu poate manca...avand in vedere ca azi l-am luat...Apuca viermele, apoi ii da drumul de parca nu ar putea sa-l mestece....mi-e tare mila de el...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde Trancer » 08 Aug 2011, 21:53

Si maxilarul inferior pare stramb. Cata nepasare zace`n animalul ala biped care a "avut grija" de geko`ul asta ? Da`i te rog un sfat sa nu`si mai achizitioneze animale.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 08 Aug 2011, 21:57

a am uitat cand mananca apuca apoi da drumul de parca nu poate inghitii si am uitat sa adaug ca parca sta cateva secunde ca sa-si stranga limba inapoi in gura...mi-e asa mila de el...vreo idee ce pot face?
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde Chuckie » 08 Aug 2011, 22:29

Cand a luat puii din "productia lui Chuckie" te asigur ca erau in stare perfecta, sunt ultimii doi pui de anul trecut. Nu am de unde sa stiu cum vor evolua animalele la noul proprietar sau cata grija va avea de ele. Cand ii dai cuiva nu ai cum sa iti dai seama. Toti par foarte incantati, accepta sfaturile cu interes si pare sa fie totul ok. Felul in care o spui ma nedumireste... Chuckie cred ca se pricepe binisor si a inmultit mai multe reptile decat altii care se lauda sau sunt laudati pe aici si pe aiurea...
Problema animalului este lipsa de calciu si vitamine. Probabil daca s-a simtit rau nu a mai mancat si a ramas mai mic decat celalalt. Poate chiar are piciorul rupt, daca a fost scapat de la inaltime.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 09 Aug 2011, 10:01

Nu ma intelege gresit.Stai linistit aluzia nu a fost pentru tine...Tu ai inmultit ai dat si ai facut foarte multe si nu as fi in stare sa zic ceva rau despre tine. Ideea era ca puii au ajuns la mine si ca acum e pe maini bune...Poate as merge pe la veterinar cu ea...Am uitat sa zic ca ambele sunt foarte slabe....
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
KaPoNe
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Iun 2011, 16:44
Nume: Ponea M.

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde KaPoNe » 09 Aug 2011, 10:59

Dupa cum ii arata membrele se vede ca are o lipsa de calciu.Fiind slabit nu o a isi poata lua singur asa ca ia tu pe un deget(daca se poate pudra sa fie) si dai pe la botic pana linge el.De asemenea are nevoie si de vitamine(mai bune sunt alea Repto-life).Alterneaza calciu o zi si vitamine o zi pentru cateva saptamani si sper sa dea rezultate(asta daca nu are defectele astea de la nastere).Cat despre mancare incerca sa o apesi usor in dreptul maxilarelor si sa ii dai u un mealworm pana poate el sa il apuce bine apoi il va manca sigur(dar nu incerca de prea multe ori poti sa il stresezi si sa refuze mancarea pentru o perioada mai mare de timp.Daca ai nevoie de ajutor baga iD alkaponea_69 si sper sa fiu de folos
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 09 Aug 2011, 11:47

cel mai mic ajutor e bine venit...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde vic » 09 Aug 2011, 15:44

Inca un aspect: hidratarea. Poti sa-i faci baie intr-o cutie de plastic cu capac, cu 5mm de apa calduta, si sa pui capacul- asta pentru a impiedica racirea prin evaporare a animalului (acelasi efect prin care simti frig cand iesi din apa, chiar daca afara e cald). Lasa-l acolo 15-20 de minute. Dupa asta, sa aiba un loc cald, 30-33 grade. Caldura e foarte importanta ca sa-l "accelerezi" un pic. De obicei, baia si locul cald ii stimuleaza sa manance.
Mai poti sa-i faci o pasta nutritiva cu care sa-l murdaresti pe bot, si el se va linge si va mai prinde ceva putere. Hmm... nu stiu cat iti surade ideea de a face terci cativa Tenebrio si libarci, in care sa adaugi Reptivit sau alte vitamine, dar... iti pot descrie o metoda. Pui nefericitele insecte intr-o punguta de plastic din care elimini aerul prin presare (ex.pungute Ziplock, "cu fermoar") si apoi treci peste ele cu ceva cilindric (borcan, sticla) ca si cum ai folosi un facalet. Unii folosesc si carne de pui, dar astia sunt plini de hormoni, antibiotice si toate cele, ca nu e cazul sa o folosesti.
Pasta rezultata se presara cu pudra vitaminizata, dupa gust, se amesteca si se serveste rece, pe fata, fara servetel. Pofta buna si sanatate micutilor! :vomit:
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 09 Aug 2011, 16:20

Bleah ce scarbos :vomit: ...Dar daca asa se face bine o fac cu mare placere!!!! :lol: Ca are o decalcifiere si ca are o grava lipsa de vitamine asta e sigur dar ma intreb daca nu cumva piciorul acela e rupt... :think:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 09 Aug 2011, 17:26

ma intrebam...avand in vedere ca are lipsa de calciu, pot pune o picatura de calciu lichid in apa pentru baie? Astfel pielea ar absorbi calciul...ce credeti?
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde vic » 09 Aug 2011, 17:32

Nu cred ca pot absorbi prin piele. Nu sunt adaptate sa isi procure calciul decat din hrana si lins/mancat sol. Capacelul sa nu lipseasca, e esential. Cand am adaugat ieri faina de calcar peste Tenebrio, primul la masa- masculul- a ignorat larvele si a lins de vreo 15-20 ori din supliment, apoi a reconsiderat larvele. E destul de usor sa tii leoparzii in forma, in ce priveste calciul.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 09 Aug 2011, 17:38

ma gandeam ca nu o sa-i placa baia de loc dar sta in ea ca un prunc!!!
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde radu » 10 Aug 2011, 00:17

KaPoNe scrie:Cat despre mancare incerca sa o apesi usor in dreptul maxilarelor si sa ii dai u un mealworm pana poate el sa il apuce


si cand auzi ca face "pac" sa nu mai apesi ;)

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori