Mascul de gecko a ramas mic!!!

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
KaPoNe
Ou
Ou
Mesaje: 7
Membru din: 11 Iun 2011, 16:44
Nume: Ponea M.

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde KaPoNe » 10 Aug 2011, 12:41

radu scrie:
KaPoNe scrie:Cat despre mancare incerca sa o apesi usor in dreptul maxilarelor si sa ii dai u un mealworm pana poate el sa il apuce


si cand auzi ca face "pac" sa nu mai apesi ;)



Ma refeream foarte usor (mai mult asa ca un masaj) ce legatura are si ,,pac''-ul.Oricum am revazut pozele si daca are ceva probleme cu maxilarul ar fi mai bine daca i-ar face asa cum a zis vic doar ca amestecul poate fi bagat si intr-o siringa,in rest nu cred ca isi au rostul comentariile rautacioase ;)
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 10 Aug 2011, 12:43

metoda cu tenebrio striviti merge...mananca cu o pofta....
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde vic » 10 Aug 2011, 16:02

Fain!
Manjit pe bot, sau cu seringa?
Ma gandesc ca poate evita seringa, daca nu are deloc chef, dar de "lins pe bot", asta nu mai e optional. Nu se suporta murdari.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 10 Aug 2011, 17:20

ce bot...cu seringa(fara ac desigur), si mananca ca disperatul.Am fost cu ea la vet. Piciorul nu este rupt.
Diagnostic: Infometare+lipsa grava de calciu
Tratament: Tenebrio striviti cu calciu si multivitamine serviti rece cu seringa+ odihna si o baita calda

Recuperare placuta! Ne vedem peste 2 saptamani!
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde vic » 10 Aug 2011, 19:02

Ai grija la multivitaminele alea, sa nu aiba D3. O doza pe saptamana merge, dar ei isi preiau D3 din hrana; calciu sa aiba. Excesul de D3 duce la calcifierea unor testuri moi, inclusiv organe si vase sanguine. Succes!
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 10 Aug 2011, 19:16

daca au D3 o sa pun o doza mai mica la cateva zile...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde Fritzmaister » 10 Aug 2011, 22:38

vic scrie:Ai grija la multivitaminele alea, sa nu aiba D3. O doza pe saptamana merge, dar ei isi preiau D3 din hrana; calciu sa aiba. Excesul de D3 duce la calcifierea unor testuri moi, inclusiv organe si vase sanguine. Succes!


opa! asta chiar mi-a starnit interesul... asta n-am citit inca! am citit despre importanta vitaminei D3 pentru asimilarea calciului, mai ales ca geckoul leopard este nocturn, el nu are parte de UVB din care sa-si genereze propra lui sursa de D3.
am vazut ca in magazine se gasesc 2 tipuri de calciu: este calciu simplu(pudra) si este calciu cu vitamina D3(tot pudra)... ce-mi recomanzi, sa-mi iau cu D3 sau fara? ca ma gandesc ca cei care au facut produsul au adaptat cantitatea in asa fel incat sa nu aiba probleme, dar alte detalii nu stiu... ma refer la calciu si nu la multivitamine! ca daca are si calciul D3 si mai dai si din multivitamine banuiesc ca atunci chiar ar putea aparea probleme.
ca daca cel normal fara D3 este mai bun se poate face si acasa... luati un os de sepie, costa vreo max 2 lei si o faceti pudra cu chestia aia cu ce se face si piperul, nu mai stiu cum se cheama, si ati economisit 20 lei... simplu nu?
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde vic » 11 Aug 2011, 08:21

Da, banuiesc ca doza este corelata cu frecventa administrarii, in produsele astea. Doar ca la tratamentul acestui gecko va trebui sa administreze calciu ceva mai mult/mai des decat de obicei, si nu as recomanda pe cel cu vitamine zilnic- ramane de vazut doza indicata, se va urma, dar calciu simplu ii poti administra si zilnic pana se mai fortifica, fiindca, daca are apa la discretie, excesul de elimina usor.
Eu nu am oferit acestor nocturni decat faina de calcar, si nici ei, nici puii, nu sunt rablagiti- de asteptat, fiindca nu in piele, sub UVB, isi prepara ei vitamina, iar calciul necesar e acolo permanent.
D3 ar fi indicat pentru animale diurne, cu pretentii mari UVB, in privinta carora nu poti fi sigur de suficienta lampii- varan, agama, testoasa de uscat (in fine, testoasa trebuie sa stea afara, nu e de terariu...). Astea se paradesc usor, cu consecinte pe termen lung, daca nici bec bun nu au, nici adaos de vitamine. Carnivorele, totusi, pot sa isi ia o cantitate de D3 din hrana- nu stiu insa daca e suficient, nu am crescut asa ceva si nu stiu fineturile meseriei.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 11 Aug 2011, 09:11

maine ma duc si cumpar multivitamine si daca au D3 o sa le dau o data la 3 zile...bineinteles calciu zilnic. Reteta data de vic ar trebui sa se numeasca lapte de gecko pentru ca e alb de la calciu :lol:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde Fritzmaister » 11 Aug 2011, 09:42

ei bine mersi frumos...am mai citit pe ici pe colo chestii si se pare ca cea mai buna solutie ar fi calciu simplu la fiecare data cand ii dai de mancare, + farfuria de calciu si vitamine la intervale de o saptamana sau ceva... am mai gasit cazuri cu supra dozaj de D3 si chestii...
crezi ca faza aia cu osul de sepie ar merge? adica ala e din calciu in proportie de vro 99.8% si este mult mai accesibil decat orice supliment de reptile, atat ca pret cat si usurinta cu care o poti procura.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 11 Aug 2011, 11:42

a pai mi-e lene sa stau sa strivesc oase de sepie cand pot lua special....
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde Chuckie » 11 Aug 2011, 13:39

Cautati la farmacii umane, carbonat de calciu, nu au toate farmaciile dar e imposibil sa nu gasiti la una din cele de cartier. E 1,7 ron un plic de 30 grame si este exact acelasi calciu ca cel de la JBL care costa 30 lei pe 100 grame. Nu credeti ca e o diferenta de la 5,7 lei pentru 100 grame pana la 30 lei pentru aceleasi 100 grame de CaCO3 dar cu poza de firma?!
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde roxycaramel » 11 Aug 2011, 14:15

carbonatul de calciu e la fel cu ala de la JBL?? :shock: :oops: :shifty:strange...
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde Chuckie » 11 Aug 2011, 14:40

Ala de la JBL e fix carbonat de calciu, pulbere fina, la fel ca cel de la farmacie. Ambalat frumos de niste smecheri. Ce e atat de "strange" ?!
De cate ori vreti sa va spun ? Am mai spus-o si in alte topicuri, dar daca va place sa dati 30 lei pe 100 grame, treaba voastra.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul de gecko a ramas mic!!!

Mesajde vic » 11 Aug 2011, 15:07

Da, Vali, dar e chiar asa fin macinat ca Microcalcium JBL :lol: ? La mine a fost si mai rentabil, numa' ca investitia initiala a fost mare: 2x5kg= 2 pungi de faina de calcar furajer, d'ala destinat vacilor, cailor, girafelor etc. Nu asa fin macinat, dar nici Leoparzii si nici alelalte nu se incurca in detalii d'astea. Am platit si curier, in total cca. 50 RON, dar cred ca ma tine 10 ani minimum... :lolno: ...

@Roxy: sa nu sari calul cu calciul, totusi. Nici chiar alb, lapte-de-vierme, sa nu fie. Gecko il va prelua treptat, in timp. Sa nu i se tamponeze de atata calcar :lolno: ! Vrei sa-i creasca pH-ul sucului gastric la 7?? E bun Dicarbocalmu', dar luat cu grija :think: !

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori