probleme reptile adrianyva !!

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde Chuckie » 19 Sep 2011, 17:00

Stim toti chestia asta, dar unora le place sa se laude cu "experienta" lor. Problema lor e ca nici noi nu suntem tampiti... Pe de alta parte de ce sa-ti fie rusine ca ai doar 3 ani de cand te-ai apucat? Cred ca cel mai important e cate cunostinte ai acumulat in cei 3 ani. Faza simpatica e ca exact cei care nu au prea acumulat se lauda ca sunt cei mai buni, ei sunt cei mai laudarosi, ei dau sfaturi la toata lumea... asta e poporul roman, tara de experti de aia "traim bine". :thumbdown:


Mai vrei cateva exemple?
Thaolen, paketel, ma1e25... si probabil ca mai sunt destui.

Thaolen da massuri pe messenger "pentru sfaturi si orice alte probleme cu animalele". Experienta? Un an acum, dar el deja da sfaturi de vreo 6 luni.

paketel acum un an (in febr 2010 isi cumpara prima reptila, un cornsnake snow) ne intreba pe toti cum se face aia sau cealalta. Acum a ajuns sa spuna altora ca" sfaturile lui costa bani".

ma1e25 a aparut in 2009. Pe site-ul lui se lauda cu cei 5 ani de experienta...

Pana la urma toti suntem noi in hobby, e un hobby nou si neinteles de multi in Romania. Eu mi-am cumparat dragonii pe la sfarsitul lui 2007. Si daca nu ma insel doar masculul, femela am luat-o prin ianuarie-februarie 2008. Dar nu mananc "ciocolata" ca am experienta de zeci de ani.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde snakefishmike » 19 Sep 2011, 17:41

Calm baieti !
In definitiv nu conteaza asa mult vechimea in hobby, ci experienta (la prpriu) acumulata. Unii au foarte putini ani in domeniu, insa au acumulat o vasta experienta pt ca si-au dat interesul si au facut asta din pasiune. Altii probabil ca au mai multi ani in bransa, insa micile invarteli (ca sa ma exprim elegant) nu-ti aduc experienta, ci doar cativa amarati de firfirei pt a avea bani de un suc cu mandra prin oras.
Hai sa trecem peste asta si sa ne focalizam asupra problemei.
Adrian ... Vali ti-a expus tratamentele mai complexe, pe care insa ma indoiesc ca le poti realiza singur. Nu cred ca te risti tu personal sa o injectezi si nici sa stabilesti doza optima, asa ca ... n-ai decat sa cauti un veterinar priceput. Oral ... iarasi trebuie stabilita doza corecta si medicamentul (asta e ceva mai usor) . Administrarea locala ti-am scris-o si pe privat, dar o repet si aici. Spala zona cu ser fiziologic si aplica unguentul.
Orice metoda ai aplica insa ... agama trebuie neaparat separata.
Toate bune.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde alex_snake_gunit » 19 Sep 2011, 17:51

La ma1e25te inseli un pic,el a mai facut cate ceva si inainte sa apara pe forum
si chiar se tine de inmultit,..chiar daca la inceput si mie mi sa parut un fel de...cine`s io

si in legatura cu agama mie mi se pare si prea mic terariu ala in care le tii
daca nu ma insel e si arboricol terariu
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 19 Sep 2011, 19:08

IN FINE NU SUNT 5 CUM AM CREZUT CI SUNT 4 ANI !!
asta cred ca e cel mai nesemnificativ lucru dar se pare ca multi care nu au ce face stau si cauta toate prostiile!
da chuckie stiu ca e infectie da nu as vrea sa ma risc sa ii fac eu injectia! ce antibiotice pot gasi ca sa ii dau pe cale orala?
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 19 Sep 2011, 19:14

nu e arbicol deloc
este de 100x50x50 de la hornbach !!
nici macar nu sunt adulte le este suficient spatiul!
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde alex_snake_gunit » 19 Sep 2011, 19:37

Dude
ma jur cu mana pe biblie daca vrei(cu toate ca nu semnifica nimic) :lolno:
cu am cautat ce ai scris tu cu ani in urma ,dar in topicu era cu caresheetu despre gecko leopard si l`am cautat pt o prietena si asa am dat de postarea ta
chiar n`am vrut sa ne certam aiurea da am vrut sa te corectez


crede ma ca am altceva mai bun de facut decat sa caut postari pe forumuri
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde snakefishmike » 19 Sep 2011, 19:55

Alex calm! Nu-i vina ta pt ca unii au scris "prostii" in vremuri trecute.
Eu recunosc, am "prostul" obicei sa caut pt a vedea cu cine stau de vorba. Cum pe Adrian il cunosc din vremurile cand abia ii incoltise in minte ideea detinerii unei reptile, iti dai seama ca m-am dus direct la acel topic si i l-am transmis pe pm :lol: .
In fine, asta nu-l ajuta nici pe el si nici animalele lui. L-ar ajuta insa ceva sinceritate si un nas ceva mai jos. Si nici ceva studiu n-ar strica ;)
Hai fiti cuminti :lol:
Toate bune.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
ma1e25
User banat
User banat
Mesaje: 1
Membru din: 13 Dec 2011, 21:12
Nume: Alexandru

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde ma1e25 » 13 Dec 2011, 21:17

Chuckie scrie:Stim toti chestia asta, dar unora le place sa se laude cu "experienta" lor. Problema lor e ca nici noi nu suntem tampiti... Pe de alta parte de ce sa-ti fie rusine ca ai doar 3 ani de cand te-ai apucat? Cred ca cel mai important e cate cunostinte ai acumulat in cei 3 ani. Faza simpatica e ca exact cei care nu au prea acumulat se lauda ca sunt cei mai buni, ei sunt cei mai laudarosi, ei dau sfaturi la toata lumea... asta e poporul roman, tara de experti de aia "traim bine". :thumbdown:


Mai vrei cateva exemple?
Thaolen, paketel, ma1e25... si probabil ca mai sunt destui.

Thaolen da massuri pe messenger "pentru sfaturi si orice alte probleme cu animalele". Experienta? Un an acum, dar el deja da sfaturi de vreo 6 luni.

paketel acum un an (in febr 2010 isi cumpara prima reptila, un cornsnake snow) ne intreba pe toti cum se face aia sau cealalta. Acum a ajuns sa spuna altora ca" sfaturile lui costa bani".

ma1e25 a aparut in 2009. Pe site-ul lui se lauda cu cei 5 ani de experienta...

Pana la urma toti suntem noi in hobby, e un hobby nou si neinteles de multi in Romania. Eu mi-am cumparat dragonii pe la sfarsitul lui 2007. Si daca nu ma insel doar masculul, femela am luat-o prin ianuarie-februarie 2008. Dar nu mananc "ciocolata" ca am experienta de zeci de ani.


Scuza-ma Vali ca ti-am luat toti painea de la gura,adevarul este ca tu esti Idolul nostrul m-am logat ca sa iti spun ca imi pare rau ca ti-am luat clientii de la soareci si de la reptile.Tu ma atacai ca eu vand animale bolnave si prinse din natura cand amandoi stiam ca le cumparam din acelasi loc.Numai ca tu vindeai cu 300 ron eu cu 200 (piton regal ,vezi pretul pe animale.ro)
Poti sa imi stergi contul de pe site!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde Chuckie » 13 Dec 2011, 21:52

Mai, nu imi mancati voi painea, stai linistit in banca ta si vezi-ti de vanzarile tale. Daca vrei iti aduc si tie o paine,doua, sa ai ce manca, daca ne mai vedem prin Ungaria. Nu stiu daca vezi anunturi de ale mele pe tot internetul,cum puneti voi. Deci cum mi-ati putea lua voi "painea de la gura" cum cu nesimtire indraznesti sa spui cand nu cred ca ne castigam painea in acelasi fel?! Daca citeai, problema mea era ca mancati rahat pe toate forumurile si pe site-urile voastre cu experienta voastra vasta si indelungata, cand voi de fapt nu sunteti decat niste papagali mincinosi si aveti un singur scop, sa faceti bani in orice mod posibil pe carca fraierilor. Sunteti unul mai terarist ca celalalt si extrem de experimentati, aveti ani multi in domeniu... si toti fraierii va cred. O fi si asta o tactica de vanzari, poti sa stii?

Oare de ce nu puteti sa spuneti cinstit:

"- Am experienta de un an-doi, dar am invatat multe"

V-ar durea ceva?

Daca va laudati cu cinci ani de teraristica aveti ceva de castigat? Sunt penibile minciunile astea. Cat despre ce zici tu cu animalele, am adus din multe locuri animale.Nu am probleme cu tine ca tu le-ai da cumva mai ieftin, e treaba ta. In schimb cand aud de la altii ce rahat mancati despre mine, ai vrea sa te las in pace si sa te felicit? Crezi ca nu mi se comunica magariile spuse de voi? Crede-ma ca romanul e gura mare si spune tot, chiar fara sa fie intrebat...

Pe langa asta in ultimul timp chiar ti-am trimis cativa clienti si acum chiar ma faci sa imi para rau ca am facut-o...

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori