probleme reptile adrianyva !!

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 18 Sep 2011, 11:34

prima problema este ochiul agamei mele care de mai bine de o luna nu se mai vindeca! am incercat cu tot felul de picaturi sau alfii si nimic! ceva injectabil nu ma risc sa ii fac eu iar cabinet veterinar in Iasi care sa se priceapa la reptile nu am auzit sa fie ! ce parere aveti? poate fi si de la substrat? trebuie schimbat substratul? o alergie? pun poze ca sa va dati cu parerea !! si inca ceva...in poze se vede dinferenta de marime dintre cele doua agama! culmea e ca atunci cand erau mici erau aproximativ de aceeasi marime...iar acuma una e imensa iar cealalta a ramas mica!! aveti idee de ce?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 18 Sep 2011, 11:35

a doua problema este cu bcc-ul meu !
era un mare fomist pana acum 3 saptamani cand se pregatea de naparlit ! umiditate avea dar nu putea naparli asa ca l-am ajutat eu in apa calduta si i-am dat jos toata pielea! tot cam de 3 saptamani vad ca am si o invazie de capuse ! sunt f multe si merg pe sarpe cu zecile ! nu stiu ce sa mai fac sa scap de ele ! am schimbat substratul, am dezinfectat totul cu betadina, inclusiv sarpele si tot degeaba ! ce metoda stiti voi mai eficienta pt a scapa de capuse? sunt peste tot iar sarpele nu mai vrea deloc sa manane de atunci! care o fi problema? capusele care il streseaza sau are ceva de nu putea naparli? vad ca nici limba nu o scoate pt a "mirosi" prada....si stiu ca asta e o problema !! ceva sfaturi?

Imagine

Imagine
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde Corleone » 18 Sep 2011, 11:41

ti sarpele in apa calduta cam 30 minute, cu capul afara. teoretic ar trebui sa functioneze metoda.
id: alexfota91
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 18 Sep 2011, 11:47

asta stiu
l-am tinut in apa si nu mai am probleme a naparlit
problema mea e ca nu mai mananca si nu stiu care problema....terariu e plin de acarieni de care nu stiu cum sa scap....am incercat mai multe metode si degeaba
sa vad cu Neostomosan poate scap asa !! ma deranjeaza ca nu mananca si nici nu adulmea prada cand i-o pun in terariu sau in fata lui !!
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde alex_snake_gunit » 18 Sep 2011, 12:24

Cred ca corleone se referea la apa cu betadina ..
si din cate stiu trebuie facute bai repetate cred saptamanal
cel mai bn ar fii sa faci rost de provent-a-mite...dar cam greu:D
sa vad daca mai are cineva si te anunt
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 18 Sep 2011, 12:25

ok ms
dar in legatura cu agamele nu stie nimeni?
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde Trancer » 18 Sep 2011, 13:10

Adriane,nu te ajuta cu nimic betadina in problema bcc`ului. Ce vezi tu ca umbla cu zecile pe el sunt acarieni nu capuse,mergi la un cabinet veterinar si cumpara neostomosan,o fiola(5ml) o diluezi in 2-2.5 litrii de apa apoi fa`i o baie in solutia obtinuta tinandu`i capul afara,solutia nu trebuie sa ajunga pe capsulele oculare.Incearca sa`l ti acolo cam 5 minute dupa care il scoti fara sa`l clatesti.Pe cap si sub maxilar il vei da cu betisoare de urechi inmuiate bine in aceeasi solutie acordand atentie in zona posterioara a capului si in pliul de piele de sub maxilar,tratamentul trebuie repetat o data la 4-5 zile.Scoate tot din terariu,substratul arunca`l si opareste crengile si toate accesoriile decorative pe care le ai inauntru,pune servetele albe si stropesti zilnic cu aceeasi solutie diluata si peste servetele si in tot terariul in special colturile,incearca sa`i lasi in terariu doar o ascunzatoare si vasul cu apa (grija sa nu stropesti si in vas).Vei avea nevoie de cateva fiole bune de neostomosan deoarece solutia diluata in apa isi pierde din proprietati dupa 24 de ore,vei avea nevoie de fiole pentru solutia in care`l vei scufunda dupa cum ti`am spus mai sus si separate pentru pufaitorul cu care vei stropi.Cel mai important este sa incerci sa nu raspandesti acarienii si la celelalte animale,te speli bine pe maini dupa ce umblii la bcc si nu introduci nimic din terariul lui in terarii populate de alte reptile. Imi spui pe mess daca nu te descurci, eu cu neostomosan am scapat de aceeasi problema.Daca ai schimbat de 1-2 saptamani substratul la sarpe este posibil ca substratul sa fie problema,ori daca ai introdus crengi sau altele aduse de afara fara sa le fi dezinfectat.
Bafta
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde snakefishmike » 18 Sep 2011, 17:28

La problema 1, aceasta se refera la exemplarul mai mic?
De regula, cand in terariu sunt tinute 2 exemplare (cu exceptia reproducerii), unul dintre ele se dezvolta mult mai mult, inhiband dezvoltarea celuilalt exemplar . De multe ori exemplarul mai dezvoltat il agreseaza pe celalalt. Asta ar putea fi cauza problemei si pt a avea rezultat tratamentul, e bine de tratat cauza, nu efectul (in cazul tau ochiul tumefiat). Pt efect poti incerca cu kanamicina unguent oftalmic de la farmacia umana. Si separa-i neaparat, altfel exemplarul mic va ramane debil.
La problema 2 ... Provent-A-Mite e sfant, da' nu il gasesti pe la noi. E greu de gasit si in Europa si e foarte scump.
Bafta.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 18 Sep 2011, 22:00

kanamicina am folosit pana acuma si nici un efect
cat despre agama ramasa mica e prima oara and mi se intampla dupa multi ani de crescut reptile impreuna....nu stiu e au cu toate ca aia mica o domina pe asta mare si ma mancare si la tot!
cat despre scaparea de acarieni asa am sa fac!ms tracer
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde snakefishmike » 19 Sep 2011, 08:25

adrianyva scrie:cat despre agama ramasa mica e prima oara and mi se intampla dupa multi ani de crescut reptile impreuna

Sssst!! Ramane-ntre noi, da' sunt doar vreo 2 (ani) :lol:
Separ-o si trateaz-o cu kanamicina. Asta daca vrei, daca nu ... fa cum te taie capul.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 19 Sep 2011, 12:21

care doi ani?
primii mei gecko leoparzi i-am avut acuma 5 ani daca nu chiar mai bine ! eram in anul 2 de facultate
sunt 2 de cand am terminat facultatea deci....chiar 5 ani ies de cand am reptile :)
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde adrianyva » 19 Sep 2011, 12:55

am cumparat neostomosan
o sa va tin la curent cu evolutia acarienilor
cat despre ochiul agamei nu imi poate da nimeni nici un sfat nou? :(
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde Fritzmaister » 19 Sep 2011, 14:19

are pielea foarte deshidratata in zona capului. ii faci baite calde din cand in cand? ca ar trebui. agamele au nevoie de hidratare continua.(chiar daca sunt desertice) testoasa mea pe care l-am avut avea probleme aproape similare la ochi in perioada hibernarii, deoarece nu vroia sa intre in apa. statea pe nisip, care l-a deshidratat. am decis sa-l pun in apa cand incepeea sa arate si mai urat si am dat drumul si la caldura, dupa 1saptamana i-a trecut total si a iesit si din hibernare, cu aceasta ocazie. nu stiu daca ar avea efect si la agama, dar poate ca am dreptate. oricum scoate substratul, pune-l pe servetele, si din 2-3 zile baga-l in cada din baie in apa calduta. lasa-l 10-15 min. am vazut si eu pe youtube sfaturile astea, dar poti sa cauti si tu.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde Chuckie » 19 Sep 2011, 15:04

Agama ta are o infectie la ochi. Probabil ca urmare a pieilor vechi nenaprlite sau din cauza umiditatii cam mari in terariu. Se infecteaza si necrozeza pielea buna de sub resturile de piele ramase. Cel mai eficace tratament e cel cu antibiotic injectabil, facut in muschiul de la baza cozii. Dar daca ii faci antibiotic si nu ii cureti zona bine, degeaba ii faci. Se pot folosi si antibiotice locale si/sau orale.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme reptile adrianyva !!

Mesajde alex_snake_gunit » 19 Sep 2011, 16:53

adrianyva scrie:care doi ani?
primii mei gecko leoparzi i-am avut acuma 5 ani daca nu chiar mai bine ! eram in anul 2 de facultate
sunt 2 de cand am terminat facultatea deci....chiar 5 ani ies de cand am reptile :)



nu vreau sa te superi pe mine dar....

" salut.....as vrea sa achizitionez si eu un gecko si un terariu numai ca......sunt din Iasi si aici chiar nu am gasit pe nicaieri de unde sa cumpar asa ceva!
Stie cineva unde as putea da comanda pe net sau unde esti in iasi un magazin cu asa ceva? "

mesaj din 13.07.2008 de pe forumu nostru de inceput sti tu care :)

am dat din gresala de postu asta ...si dupa am vazut discutia de aici :lolno: :lolno:
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori