Problema piton regal!

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Problema piton regal!

Mesajde ciprisabau » 17 Noi 2011, 19:44

snakefishmike scrie:
ciprisabau scrie:ca nu pare dureroasa...

Chiar daca e, animalul nu-ti poate spune. Asa ca tot ceea ce-i ramane de facut, e sa-ti dea niste semne. Refuzul hranei poate fi unul dintre ele ;)

Asa e :), evident...insa cred ca atunci cand aplici un tratament sarpelui si il manipulezi mai mult ca de obicei, ii modifici casuta samd, e stresat animalul si poate refuza hrana...
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Problema piton regal!

Mesajde ciprisabau » 20 Noi 2011, 00:40

Ce face pitonul? Au trecut 5 zile de cand ai scris ... a mancat ceva?
cris
User banat
User banat
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 18:23
Nume: cristi bedeu

Re: Problema piton regal!

Mesajde cris » 20 Noi 2011, 10:19

din pacate nu a mancat.in schimb a defecat... tratamentul cuntinua cu mibazon,desi nu se vede nici o imbunatatire...
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde radu » 20 Noi 2011, 11:12

imbunatatiri vezi dupa naparliri. Acolo nu o sa inceapa sa ii creasca solzi acuma...
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde trainic » 03 Dec 2011, 03:14

salut, io sunt nou pe aici. si io am o problema cu regalul meu. l-am cumparat cu ceva vreme in urma, a mancat la mine in prima saptamana 2 soareci iar in a doua unul. dupa, mai exact la inca o saptamana cand trebuia practic sa ii dau sa manance din nou.... nu a mai vrut. pur si simplu se uita la soarec, si ii intoarce spatele. nu vrea sub nici o forma. ma poate ajuta cineva cu o informatie, idee, ce ar avea. au trecut trei saptamani de cand nu a mancat. azi mi s-a parut si putin agitat. nu prezinta semne ca ar fii bolnav, e chiar activ, se tot catara prin terariu. astept cu maxim interes o parere. se pare ca ar aceleasi simptome ca si al tau, refuza hrana dar nu am vazut nici un semn pe el, zgarietura, dungi, etc.
alee
Gecko
Gecko
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2011, 16:08
Nume: Rona Alexandru
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde alee » 03 Dec 2011, 11:04

naparleste :bliss:
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Problema piton regal!

Mesajde ciprisabau » 03 Dec 2011, 13:02

sa vedem :)
si eu am unul care tot asa, dupa ce a venit a mancat 2 soareci, apoi inca unul si acum nimic !
azi mi s-a parut ca ii vad ochii mai albi ca de obicei, ceea ce ar fi bine :)
in schimb am unul care mananca si cand e in prag de naparlire 2 soareci linistit ...
temperamente si personalitati :P
bafta, sa ne anunti daca a naparlit ;)
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde trainic » 03 Dec 2011, 15:41

bravo, :clap: semne bune daca naparleste. probabil ca dupa naparlire o sa manance. bafta :beer:
cris
User banat
User banat
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 18:23
Nume: cristi bedeu

Re: Problema piton regal!

Mesajde cris » 15 Dec 2011, 23:38

revin in continuare cu un update negativ....
1-ieri am observat niste bale/spume la gura...ma gandesc ca le-a facut din cauza mea,pt ca in vasul de apa i-am pus vitamine cu motivatia ca nu a mai mancat de 2 luni si ceva...
2-are pe multi solzi de pe burta urme de sangerare.nu stiu daca sunt din vreo boala sau nu,doar ca atunci cand am citit pe forumurile din strainatate scria ca trebuie tinut fara umiditate ca sa se usuce ranile.intre timp a trebuit sa naparleasca,l-am pus intr-un vas de apa calduta cu betadina 30 minute si l-am ajuta sa naparleasca.poate tot vina mea este pt ca se desprindea destul de greu pielea...
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde Chuckie » 16 Dec 2011, 09:00

cris scrie:revin in continuare cu un update negativ....
1-ieri am observat niste bale/spume la gura...ma gandesc ca le-a facut din cauza mea,pt ca in vasul de apa i-am pus vitamine cu motivatia ca nu a mai mancat de 2 luni si ceva...
2-are pe multi solzi de pe burta urme de sangerare.nu stiu daca sunt din vreo boala sau nu,doar ca atunci cand am citit pe forumurile din strainatate scria ca trebuie tinut fara umiditate ca sa se usuce ranile.intre timp a trebuit sa naparleasca,l-am pus intr-un vas de apa calduta cu betadina 30 minute si l-am ajuta sa naparleasca.poate tot vina mea este pt ca se desprindea destul de greu pielea...


1. Ai grija sa nu fie infectie respiratorie. Balele sunt un semn, basicute la nas si gura, cnd respira. Poate fi si mouthrot (stomatita infectioasa) sau chir combinate. Inlocuieste apa cu vitamine cu apa proaspata si vezi daca mai are simptomele. Asculta-i atent respiratia, daca e zgomotoasa are infectie respiratorie. Poate avea si surse alergene, cum ar fi diluantul din lac sau vopsea sau alte substante chimice sau fum de tigara etc.

2. Solzii cu urme de sangerare sunt de obicei semn de scalerot (dermatita infectioasa). Pui sarpele pe ziare uscate dar il dai zilnic cu antimicotic (Imaverol, Nizoral, Nidoflor) alternativ cu ceva antibiotic (Mibazon). De obicei scalerot e o infectie combinata, bacterii si ciuperci. Ajuta si baile cu betadina dar de obicei fara antimicotic si antibiotic nu prea dau rezultate. In cazuri mai grave se fac si injectii cu antibiotic (Enrofloxacina, Baytril).

Injectiile cu antibiotic sunt cam obligatorii la infectia respiratorie. Ridica si temperatura pana la un maxim acceptat de sarpe, 30-32 grade. Ajuta, deoarece cresterea temperaturii accelereaza metabolismul animalului, crescand in acelasi timp si imunitatea lui.

Multa sanatate sarpelui, si sa speram ca nu are nimic din astea...
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Problema piton regal!

Mesajde ciprisabau » 16 Dec 2011, 12:15

cris scrie:revin in continuare cu un update negativ....
1-ieri am observat niste bale/spume la gura...ma gandesc ca le-a facut din cauza mea,pt ca in vasul de apa i-am pus vitamine cu motivatia ca nu a mai mancat de 2 luni si ceva...
2-are pe multi solzi de pe burta urme de sangerare.nu stiu daca sunt din vreo boala sau nu,doar ca atunci cand am citit pe forumurile din strainatate scria ca trebuie tinut fara umiditate ca sa se usuce ranile.intre timp a trebuit sa naparleasca,l-am pus intr-un vas de apa calduta cu betadina 30 minute si l-am ajuta sa naparleasca.poate tot vina mea este pt ca se desprindea destul de greu pielea...


Sarmanul de el, cred ca si tot tratamentul si baile si toata agitatia il streseaza din cale afara. :(
Am observat la ai mei, ca doar faptul ca am schimbat servetelele din terariu cu cocos a intrerupt hranirea normala vreo doua saptamani ...asa ca nu ma mir de al tau :)
Sper sa isi revina!
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Problema piton regal!

Mesajde ciprisabau » 20 Dec 2011, 15:41

Salut,
Ca sa nu prelungesti foamea pitonului, iti sugerez sa iti cumperi de undeva soareci vii, juvenili, si sa ii pui in fata lui. Cu siguranta i se va trezi si pofta si foamea si macar va avea ceva in burtica.
Ce am observat la ai mei, ca o perioada mananca congelati, dupa care refuza. Ii ademenesc cu viu, si iarasi incep sa manance, inclusiv congelati o perioada, pana se plictisesc de ei din nou :)
Incearca, pentru ca putina mancare, la cat a patimit saracul, poate sa fie un mare avantaj in reabilitarea lui!
Bafta

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori