Problema piton regal!

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
cris
User banat
User banat
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 18:23
Nume: cristi bedeu

Problema piton regal!

Mesajde cris » 15 Noi 2011, 12:07

Buna ziua.sunt nou pe acest forum si imi pare rau ca incep printr-o problema medicala a sarpelui,dar daca inevitabilul a aparut...regalul il am dintr-un pet shop din bucuresti si acum 5 sapt am observat ca s-a zgariat un pic pe cap(isi rupsese 2-3 solzi).am zis ca nu are nimic,dar dupa 3 zile am observat ca deja disparusera vreo 10 si rana se adancise.atunci m-am speriat,m-am documentat pe net si am inteles ca pot face bai cu betadina,si sa alternez clortimazol cu miconazol plus caldura ridicata si terariul fara decor,substrat si oricealtceva ce ii poate agrava rana(inafara de apa).substratul trebuia scos pt a nu ajunge la rana si a infecta si mai mult.toate bune din momentul ala,desi in timpul tratamentului a refuzat hrana,daduse semne de revenire.dupa, a intrat la naparlire si dupa alte 3sapt(adica azi-noapte) s-a chinuit sa naparleasca.cand, am observat azi-dimineata ca desinu naparlise decat o fasie de 3-5 cm de solzi,rana iar se marise.ok!l-am pus iar in betadina cu apa calduta,am ajutat-o sa naparleasca si am ramas iar cu rana.ce este de facut??ms mult pt ajutor!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Problema piton regal!

Mesajde andrei0001 » 15 Noi 2011, 15:28

da sa ii maresti umiditatea din terariu !! chestia cu scosu substratului e mai greu deoarece el pastreaza cel mai bine umiditatea in terariu ! daca ii pui ziare singura sursa de umiditate va fii vasul cu apa si nu este indeajuns ! infectie nu cred ca poate sa faca de la substrat ....mai multe informatii din pacate nu cunosc !
cris
User banat
User banat
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 18:23
Nume: cristi bedeu

Re: Problema piton regal!

Mesajde cris » 15 Noi 2011, 15:33

pe site-ul de unde am citit scria ca ar fi bine sa fie scos substratul ca rana sa se usuce si totodata sa nu intre mizerie.oricum a naparlit,deci nu prea mai are nevoie de umiditate momentan. :)
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde Chuckie » 15 Noi 2011, 16:19

Incearca cu un unguent cu antibiotic, Mibazon de exemplu. E norml ca dupa naparlire rana sa se mareasca putin deoarece cand a dat pielea jos, a dat si partea cu coaja, unde avea inca rana, oricum pare sa se vindece, dar va dura mai multe naparliri pana dispare.
cris
User banat
User banat
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 18:23
Nume: cristi bedeu

Re: Problema piton regal!

Mesajde cris » 15 Noi 2011, 16:41

o sa incerc si cu mibazon.dar problema e ca nici nu mananca.ma gandesc oare la urmatoarea naparlire nu i se va mari iar rana?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde Chuckie » 15 Noi 2011, 17:52

Nu s-a marit propriu zis rana, doar asa pare, s-a marit cicatricea ramasa, zona alba. Rana e aia mica pe mijloc. Oricum e neobisnuit ca o mica zgarietura sa duca la o infectie... La urmtoarea naparlire se va micsora. Ca nu mananca...nu stiu, spune-ne ce conditii are. Dar daca a avut probleme de sanatate, poate tot din cauza asta, de obicei reptilele bolnave nu mai mananca.
cris
User banat
User banat
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 18:23
Nume: cristi bedeu

Re: Problema piton regal!

Mesajde cris » 15 Noi 2011, 19:56

pana cand a facut rana pe cap a mancat 3 mese a cate 2 soareci,a avut substrat 3 cm,umiditate 60%,vas de apa,12h lumina pe zi,30 gr in zona calda si 25-27 in cea rece.din pacate nu am poze dar cand a facut prima rana careia nu i-am dat atentie arata cam asa. (cerc rosu ) dupa 3 zile s-a extins la asta ( cerc albastru ),iar acum dupa 2 sapt are pe 3 rani...vali inteleg ce vrei sa spui ca rana a fost rosie si dupa s-a facut alba pt ca s-a vindecat,dar nu a fost asa.a fost alba pe toata suprafata cu 1 punct mic rosu din prima zi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde Chuckie » 15 Noi 2011, 20:28

Atunci e posibil sa fie o infectie a pielii mai urata, si nu zgarieturi. am vazut pitoni regali care au facut pur si simplu dungi pe tot corpul, parca le pleznea pielea pe ei, si supurau plezniturile. Cam asa aratau dar nu am vrut sa te sperii. La pitonii aia am rezolvat-o cu injectii cu antibiotice. Enrofloxacina 5 mg, 5-10 mg pe kg, timp de 3-5 zile. Plus bai zilnice cu betadina. Din pacate dupa 3-4 naparliri inca au ramas cu dungile si petele albe. Sunt curios cand o sa isi revina... dar macar acum sunt ok si mananca. Incearca sa mergi cu sarpele la un veterinar si poate se pot lua ceva probe, sa faca ceva culturi, pote aflati ce e chestia aia. Eventual incearca la facultatea de medicina veterinara, la clinica.
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Problema piton regal!

Mesajde andrei0001 » 15 Noi 2011, 20:38

nu vreau sa te jignesc dar ai facut cea mai mare prostie cumparand acest animal din petshop !
pun pariu ca ai dat o gramada de bani pe el si l-ai mai luat si cu probleme !
Ce vreau eu sa subliniez este ca pe viitor sa nu mai apelezi la astfel de magazine ca nu faci decat sa incurajezi vanzarea animalelor bolnave si scumpe in acelasi timp !

Multa sanatate sarpelui :)
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde snakefishmike » 15 Noi 2011, 21:25

Ia cauta-l putin de capuse si spune-ne ce gasesti.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde radu » 17 Noi 2011, 12:04

mie imi pare a fi arsura
cris
User banat
User banat
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 18:23
Nume: cristi bedeu

Re: Problema piton regal!

Mesajde cris » 17 Noi 2011, 12:26

m-am uitat de capuse si nimic.iar cat despre arsura...rana a aparut peste noapte cand animalul nu are nimic care sa produca caldura.sta la temp camerei (22-24)grade.am inceput tratamentul cu mibazon...sa vedem ce iese. hope for the best.... :bliss:
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde snakefishmike » 17 Noi 2011, 14:34

De felul lor capusele stau sub solzi. Avand o dimensiune mica (1-2 mm) si o culoare moron inchis-negru, pe animalul tau sunt cam greu de observat. Le tradeaza faptul ca in locul in care se afla, solzul respectiv e "zbarlit".
Personal suspectez acea rana ca fiind rezultatul unei actiuni a capuselor, cumulata cu un potential factor mecanic.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Problema piton regal!

Mesajde ciprisabau » 17 Noi 2011, 15:36

Arsura arata putin diferit, e mai rosiatica chiar si dupa ce naparleste, insa ar trebui sa manance chiar si cu buba, ca nu pare dureroasa...
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema piton regal!

Mesajde snakefishmike » 17 Noi 2011, 17:23

ciprisabau scrie:ca nu pare dureroasa...

Chiar daca e, animalul nu-ti poate spune. Asa ca tot ceea ce-i ramane de facut, e sa-ti dea niste semne. Refuzul hranei poate fi unul dintre ele ;)
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori