Probleme piton regal

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Probleme piton regal

Mesajde trainic » 23 Dec 2011, 00:42

Salut. Am si eu o problema cu regalul si sincer nu stiu ce sa fac. De aproape doua luni nu mananca. A mancat in primele doua saptamani de cand l-am cumparat dupa care a inceput sa refuze practic soarecul, il vede si pur si simplu il ignora. Am crezut initial ca a mancat prea mult in primele doua saptamani (trei soareci congelati) dupa care gluma s-a ingrosat pentru ca, iata au trecut doua luni si el tot nu vrea. De o saptamana da semne de naparlire, i s-au albit ochii... Azi am observat ceva semne de sange sub solzii de pe burta si (poate mi s-a parut) respira mai greu decat de obicei. Acum doua saptamani am fost la un medic veterinar si mi-a spus: "sa nu imi fac griji pentru ca nu da semne de vreo boala". Incep insa sa ma ingrijorez, sper sa nu faca vreo infectie respiratorie datorita respiratiei destul de greoaie, sau vreo dermatita infectioasa.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, o parere, astept cu maxim interes. Multumesc.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Probleme piton regal

Mesajde ciprisabau » 23 Dec 2011, 09:52

trainic scrie:Salut. Am si eu o problema cu regalul si sincer nu stiu ce sa fac. De aproape doua luni nu mananca. A mancat in primele doua saptamani de cand l-am cumparat dupa care a inceput sa refuze practic soarecul, il vede si pur si simplu il ignora. Am crezut initial ca a mancat prea mult in primele doua saptamani (trei soareci congelati) dupa care gluma s-a ingrosat pentru ca, iata au trecut doua luni si el tot nu vrea. De o saptamana da semne de naparlire, i s-au albit ochii... Azi am observat ceva semne de sange sub solzii de pe burta si (poate mi s-a parut) respira mai greu decat de obicei. Acum doua saptamani am fost la un medic veterinar si mi-a spus: "sa nu imi fac griji pentru ca nu da semne de vreo boala". Incep insa sa ma ingrijorez, sper sa nu faca vreo infectie respiratorie datorita respiratiei destul de greoaie, sau vreo dermatita infectioasa.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, o parere, astept cu maxim interes. Multumesc.


Salut :)
Si eu am cativa regali si e o aventura cu ei.
Initial unul dintre ei tot asa, timp de 3 saptamani a mancat super bine, tot cate 2-3 furry de sobolan. Apoi, dintr-o data s-a oprit si a refuzat timp de 3 saptamani sa manance. Initial crezusem si eu ca are probleme pe burta, insa era cocosul intrat printre solzi :)
Cum l-am deteterminat sa inceapa din nou sa manance?
1 soarece viu si totul a revenit ca la inceput. Cum am pus soarecele, cum s-a napustit pe el si l-a inghitit. Dupa, a inceput din nou sa manance congelati :)
Asa ca intodeauna pentru urgente sa ai la indemana un soarec viu. Daca ochii sunt albilti cred ca intr-o sapatamana e gata naparlit. Pana atunci incearca sa faci rost de ceva viu si vei vedea instinctele si foamea cum revin :)
Bafta!
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde Chuckie » 23 Dec 2011, 10:00

trainic scrie: De o saptamana da semne de naparlire, i s-au albit ochii... Azi am observat ceva semne de sange sub solzii de pe burta si (poate mi s-a parut) respira mai greu decat de obicei.


In timpul naparlirii solzii de pe burta capata o culoare rozalie, parca ar fi sange cumva sub piele. Daca nu se observa pete de sange clare, vizibile pe suprafete mici nu e o problema. Cand e toata pielea de pe burta usor rosiatica e de la naparlire. Doar in momentul in care putrezeste marginea solzilor si apar sangerari sau/si basici cu lichid inseamna ca au facut Scale rot si atunci da, e o problema. De respirat greu, atat timp cat nu respira cu zgomot si nu face basicute la nas/gura, te sperii degeaba. Cand un sarpe nu mananca mai mult timp poate fi semn de mouthrot, ar trebui sa verifici daca e curat in gura, fara depozite sangerii sau galbui...
Dupa cateva zile culoarea rosiatica de pe burta ar trebui sa dispara, daca e de la naparlire.
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde trainic » 23 Dec 2011, 20:16

A naparlit :bliss:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde Chuckie » 23 Dec 2011, 21:37

:P Felicitari !
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde trainic » 24 Dec 2011, 21:19

va multumesc pentru sfaturi, pareri si sustinere :thumbup:
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Probleme piton regal

Mesajde ciprisabau » 24 Dec 2011, 21:26

trainic scrie:va multumesc pentru sfaturi, pareri si sustinere :thumbup:


A si mancat?
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde trainic » 24 Dec 2011, 21:32

nu inca, mai astept doua zile. dar se vede schimbare in comportamentul lui, parca e mai activ si sincer nu il mai aud sa respire greu. cred ca luni incerc sa vad daca papa.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Probleme piton regal

Mesajde ciprisabau » 25 Dec 2011, 02:27

Bafta!
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde trainic » 28 Dec 2011, 16:24

aseara am incercat sa ii dau pitonului meu sa manance... spre surprinderea mea, avand in vedere ca nu a mancat de doua luni... nu a vrut :table: nu stiu ce sa mai fac, nu vrea pur si simplu.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Probleme piton regal

Mesajde ciprisabau » 28 Dec 2011, 16:40

trainic scrie:aseara am incercat sa ii dau pitonului meu sa manance... spre surprinderea mea, avand in vedere ca nu a mancat de doua luni... nu a vrut :table: nu stiu ce sa mai fac, nu vrea pur si simplu.


Nu ai un soricel viu?
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde trainic » 28 Dec 2011, 20:02

nu am, dar sa vb cu cineva sa cumpar
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: Probleme piton regal

Mesajde andrei0001 » 28 Dec 2011, 22:19

incearca sa ii dai sa manance seara dupa stingerea luminilor !!!
daca nu merge lasa soarecu pana a doua zi in terariu !

daca nici asa nu merge ceea ce e putin probabil ,incearca cu unul viu !
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde trainic » 28 Dec 2011, 22:31

numai seara ii dau sa manance, nu a vrut. am lasat soarecul in terariu... tot acolo l-am gasit dimineata... ma dispera... o sa incerc cu unul viu.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde robertcarst » 29 Dec 2011, 19:43

Pe ala viu sa nu il lasi peste noapte nesupravegheat in terariu.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori