problema leopard

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde robertcarst » 25 Feb 2012, 18:48

E un doctor bun Radu Boncea. Si din ce stiu eu a mai avut experiente cu animale exotice.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde snakefishmike » 26 Feb 2012, 10:03

Ai ajuns unde trebuie. Radu are experiente cu reptile. I-au trecut prin maini serpi muscati, iguana cu fractura de femur, testoase cu infectii etc. Omul stie meserie si o face cu pasiune, mai ales tot ceea ce tine de chirurgie. La ora actuala e considerat ca fiind in top ten-ul chirurgilor veterinari din tara.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
nineTy
Ou
Ou
Mesaje: 18
Membru din: 26 Feb 2012, 14:03
Localitate: Baia Mare
Nume: Ciprian
Localitate: Baia Mare
Contact:

Gecko Leopard (Eublepharis macularius) problema

Mesajde nineTy » 26 Feb 2012, 14:06

Pgecko'ul meu a vomitat la inceput cand l-am luat , a vomitat si ieri . Eu cred ca are ceva bacterii/paraziti internii , mi s-a recomandat sa'i iau METRONIDAZOL si sa il sfarm , sa il pudrez pe greier cu asa ceva. Mi s-a recomandat si am citit si pe alte forumuri ca 20mg e destul . Vreau sa'mi ziceti parerea voastra , daca ati folosit? daca a mers? ce credeti , ar trebui sa incer? O sa'i faca rau?
Respecta si vei fi respectat!
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 07 Mar 2012, 21:55

sambata l.am luat inapoi (a stat o saptamana la roxana, careia ii mai multumesc de cateva ori :oops: ) iar in locul unde a fost operatia nu se mai vedea aproape nimic. cred ca femela are 3 saptamani de cand nu a mai mancat nimic, dar a continuat sa se ingrase si am banuit ca are oua. azi cand eram la scoala m.a sunat mama sa imi spuna ca iar fac de prostii. cand am ajuns acasa am vazut putin sange pe servetel, sange care am presupus ca e de la el. vreau sa stiu daca ar trebui sa ma alarmez, din cate vad el nu are nicio problema, niciun hemipenis pe afara. o intrebare se mai ridica, pot sa faca prostii acum, cand ea mai are putin si oua? :poke:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard (Eublepharis macularius) problema

Mesajde Chuckie » 09 Mar 2012, 21:49

nineTy scrie:Pgecko'ul meu a vomitat la inceput cand l-am luat , a vomitat si ieri . Eu cred ca are ceva bacterii/paraziti internii , mi s-a recomandat sa'i iau METRONIDAZOL si sa il sfarm , sa il pudrez pe greier cu asa ceva. Mi s-a recomandat si am citit si pe alte forumuri ca 20mg e destul . Vreau sa'mi ziceti parerea voastra , daca ati folosit? daca a mers? ce credeti , ar trebui sa incer? O sa'i faca rau?


In primul rand ar trebui sa ne dai detalii despre temperatura din terariu. Poate vomita daca temperatura e prea mica pentru ca atunci nu digera, poate vomita pentru ca temperatura e prea mare si atunci hrana ii fermenteaza in stomac inainte sa se digere...
Poate avea si probleme cu stomacul, vreo infectie, cauze pot fi mai multe. In general medicamentele se dau cand are rost, nu ii dai animalului medicamente din orice fleac. Daca are paraziti poti afla mergand cu mostre de fecale cat mai proaspete la un laborator. Daca are si diarie, atunci e posibil sa aiba si vreo infectie si sa fie ok Metronidazolul. Sau nu... depinde ce are.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 20 Apr 2012, 07:45

Luni m-am trezit din nou ca are aceeasi problema, la celalalt hemipenis. Marti l-am dus la cabinetul d-lui Radu Boncea dar nu era acolo. Joi l-am dus la alt cabinet, dar seara m-am trezit ca a iesit din nou, pe langa cusatura. Acum l-am dus din nou, mi-a spus sa vin sa-l iau intr-o ora. Ma dispera, aveti idee de ce pateste asta la fiecare incercare de reproducere? Mi-a spus sa nu-i mai pun impreuna, dar tocmai de asta i-am luat si o pereche.. sunt atatia care inmultesc zeci si nu au avut niciodata problema asta, nu stiu ce sa fac..
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde robertcarst » 20 Apr 2012, 17:56

I-ai mutat de pe nisip?
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 20 Apr 2012, 21:00

da, chiar nu-mi explic ce probleme ar putea avea :shock:
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde snakefishmike » 21 Apr 2012, 20:13

Mai in gluma, mai in serios, as zice priapism :lol:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 25 Apr 2012, 20:57

azi a facut prima data caca dupa operatie. i s-a desfacut din nou si in consecinta i-a iesit si hemipenisul afara. l-am doftoricit cu tot ce mi-a dat, i-am dat cu crema, apa oxigenata, nu-stiu-ce vitamine pe gura.. am ajuns la capatul rabdarii, sunt in perioada tezelor acum si nici nu-mi mai vad capul de treaba. Daca il vrea cineva cu problema asta si are unde sa il duca si sa-l faca bine din nou, il donez cu toata placerea..
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 26 Apr 2012, 21:24

l-am mai dus la un doctor, aici in otopeni.. revin cu noutati

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori