problema leopard

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

problema leopard

Mesajde beliar » 17 Feb 2012, 10:43

salut. am o pereche de leoparzi, amandoi ajunsi la maturitate si am o problema cu masculul, nu prea stiu cum sa ma exprim.. aseara cand a iesit sa isi faca nevoile am vazut ca mai ramasese ceva la fund, se lingea. am crezut ca mai e mizerie si l.am bagat in putina apa calduta dar dupa am vazut ca era roz. am presupus ca e un organ genital putin murdar si ca s.ar putea sa vrea sa se imperecheze. mi.a fost frica pentru ca ii tin pe nisip si l.am mutat separat, pe servetele. azi dimineata l.am verificat si tot avea aia afara, este pe partea stanga, intre picior si coada. nu am poze acum, daca exista cineva care sa imi poata spune ce are as aprecia, daca nu o sa revin cu poze zilele astea, cand pot.. cand l.am scos pe el din terariu stateau in aceeasi piatra, dar desi a trecut o noapte de cand nu mai e cu ea, tot asa arata. :sad:
Avatar utilizator
andrei0001
Piton
Piton
Mesaje: 205
Membru din: 07 Iul 2010, 16:23
Localitate: Ploiesti
Nume: Andrei
Localitate: Ploiesti

Re: problema leopard

Mesajde andrei0001 » 17 Feb 2012, 13:22

sincer fara poza nu cred ca te poate ajuta cineva ... e posibil sa fi facut o infectie !
tine i pe nisip in continuare ca o sa plangi dupa amandoi ! ce conteaza animalu conteaza ca da mai bine nisipu ! :thumbdown:
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde Chuckie » 17 Feb 2012, 13:30

Da, posibil sa aiba un prolaps, "ajutat" de nisipul folosit de tine ca substrat, posibil si infectat. Dupa imperechere uneori le mai ramane un hemipenis atarnand dar se retage destul de repede. L-ar ajuta sa il ungi cu Bepanten Plus. E destul de eficace. Nu trebuie lasata sa se usuce mucoasa care iese in afara pentru ca se va infecta sigur. In cazul unui prolaps de obicei se pune inapoi chirurgical, practic se impinge la loc tesutul si se sutureaza putin cloaca (se ingusteaza), temporar. De obicei problema asta apare cand sunt foarte constipati...

Locul acestui topic era la patologie, nu e logic? Nu la Gekkonidae...
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde robertcarst » 17 Feb 2012, 14:53

Ar ajuta mult o poza. Din ce zici tu, ca localizare, nu cred ca are cum sa fie prolaps. Dar fara o poza nu stim.
E posibil sa fie un abces, un hematom, poate s-a zgariat in nisip si acum rana s-a suprainfectat rezultand o inflamatie. E greu sa faci medicina prin corespondenta, dar fara poza e chiar inutil sa incercam. Incearca sa faci o poza si apoi poate te putem ajuta.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 17 Feb 2012, 21:31

imi pare rau, aici sunt pozele."buba" este uscata.
edit* i.am mai facut o baie si i.am dat sa manance, in sensul asta nu pare sa aibe probleme. am sunat un veterinar si mi.a spus sa ii dau cu mibazon pe buba, dupa care sa ii masez burta(defapt s.o trag), ca sa intre inapoi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde robertcarst » 17 Feb 2012, 22:06

Nu sunt foarte clare pozele... Cloaca e închisă? Din ce se vede acolo este posibil să fie unul din hemipenisuri, dar nu sunt sigur. Eu îți recomand să mergi la un doctor veterinar cu el cat mai repede. Dacă acela este întradevăr un hemipenis și e uscat cum spui problema este urgentă.
Corect ar fi fost sa spui pe partea ventrală între picior și coadă. Dat fiind faptul că ai pereche adultă la un loc, este posibil ca în timpul împerecherii organul genital sa nu se fi retras imediat și apoi să se fi inflamat datorită nisipului.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 18 Feb 2012, 13:04

azi a trecut domnul doctor si s-a uitat putin la el. a zis ca pare muscat si ca se cicatrizeaza, sa continui cu mibazon si o sa fie bine. sunt in continuare separati.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde Chuckie » 18 Feb 2012, 13:06

Sfatul meu e sa cauti alt veterinar. Daca s-a uscat nu e bine... Cum crezi ca ti-ar fi sa ti se usuce... :lol:
Muscat cum? Cand faceau sex oral?! :bliss:
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 20 Feb 2012, 22:50

este un hemipenis, nu a intrat pana acum. in mare parte arata bine, dar are in varf o crusta mai tare, pare mizerie. daca trag de ea nu se desprinde, in schimb animalul nu reactioneaza deloc(desi e oarecum sperios). daca stiti un doctor din bucuresti care are o idee despre cum arata un gecko, as aprecia, eu sunt din otopeni si vali ma stie( baiatul care cumpara mealworms sunt eu.) Acum vin cu o intrebare: am aruncat nisipul si voiam sa fac un decor din polistiren pe care am vazut ca se pune ciment. pot pune polistirenul si pe jos, in loc de servetele? daca da, acopar cu ciment si suprafata pe care stau ei?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2012, 22:59

Oooffff, tu erai?
Da-i cu Bepanten Plus, de cateva ori pe zi. Nu trebuie sa i se usuce hemipenisul. Cand se va inmuia de la crema, curata-i ce pare uscat, coaja aia sau ce e. Daca nu se usuca e foarte posibil sa se retraga. Daca se usuca trebuie amputat si sincer nu stiu cine face asa ceva. In Militari, pe Uverturii, are cabinet Laurentiu Tudor, un prof de la facultatea de medicina veterinara care se mai baga la reptile. Mai poti incerca si la Obor, la Spiru Haret, au acolo cabinet si sunt vreo doi care se baga la reptile.
Daca faci decor cu polistiren si pe podea, da, va trebui sa il dai si pe ala cu ciment ca si peretii.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 20 Feb 2012, 23:02

daca il pierde pe asta, se mai poate inmulti? doar sunt doua..

citisem ceva de bai in apa cu zahar si cu betadina.
Ultima oară modificat 20 Feb 2012, 23:04 de către beliar, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2012, 23:04

Da, poate, numai ca va trebui sa aleaga partea corecta cand se imperecheaza... :lol:
Problema e ca nu trebuie sa il piarda pur si simplu prin uscare pentru ca necroza ii va afecta mai mult decat hemipenisul si o sa dea coltul. De aia cea mai buna solutie in cazul in care e prea tarziu pentru Bepanten Plus ar fi amputarea, facuta de un veterinar.
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: problema leopard

Mesajde radu » 20 Feb 2012, 23:46

cam 100% e vorba despre un prolaps penian. Daca zici ca deja s-a uscat inseamna ca nu prea mai ai ce face pt el. Singura solutie e amputarea hemipenisului. Nu e complicata treaba, dar trebuie sa o faca un veterinar care a mai vazut cat de cat niste reptile la viata lui.
Pe viitor, pt cei care mai patesc asa ceva, o masura de prim ajutor este sa tineti cateva minute animalul sau zona respectiva in apa rece si apoi introdus organul manual (lubrefiat, in prealabil), usor inapoi la locul lui. Daca se intarzie, apare edemul, leziuni, necroze, infectii si se ajunge la amputatie.
Daca operatia decurge bine, animalul o sa se mai poata imperechea.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 21 Feb 2012, 08:52

nu cred ca mai poate fi salvat, arata dubios. sper ca pozele astea sunt mai clare..
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema leopard

Mesajde beliar » 25 Feb 2012, 18:06

azi am fost cu el la un doctor. l.am dus mai exact la cabinetul falconvet de pe str. vatra luminoasa, de unde l.a preluat domnul dr. Radu Boncea. nu stiu cati astfel de pacienti are dom' doctor, dar cu al meu nu s.a incurcat. parea familiarizat si a stiut cum sa il diagnosticheze, cred ca 30 de minute a durat operatia. in timpul asta i.a facut anestezia, i.a curatat necroza si a bagat penisul la loc, dupa care l.a cusut. luni mai merg cu el la control si saptamana viitoare sa ii scoata firele. am ramas gura casca dar nu a vrut sa imi ia niciun ban, cel putin deocamdata. ma simt profund indatorat, gasiti mai multe informatii pe site-ul cabinetului, www.falconvet.ro

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori