Serpi - anatomie

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Serpi - anatomie

Mesajde robertcarst » 03 Mar 2012, 16:49

Astăzi am avut ocazia să fac disecție pe un exemplar de Python curtus brongersmai și în primul rând aș vrea să ii mulțumesc lui Vali.
O să adaug câteva poze, pe care am trecut eu cateva label-uri. Din păcate timpul pe care l-am avut la dispoziție a fost destul de scurt, și șarpele era încă congelat într-o oarecare măsură, fapt ce mi-a îngreunat munca.
O să încerc să scriu și un articol care sa însotească pozele astea în câteva zile.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde Covoran Andrei » 03 Mar 2012, 17:50

Foarte interesant,bravo Robert.Iti multumesc ca ai postat.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde robertcarst » 03 Mar 2012, 18:41

Pentru putin, ma bucur ca am avut ocazia sa fac chestia asta.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
trainic
Piton
Piton
Mesaje: 104
Membru din: 01 Dec 2011, 12:47
Nume: Miky
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde trainic » 03 Mar 2012, 20:39

super tare, sigur e o senzatie unica si nemaiintalnita. bravo :snake:
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde snakefishmike » 04 Mar 2012, 09:23

Bun asa, insa ... cauza mortii?
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde robertcarst » 04 Mar 2012, 12:56

De ar fi totul asa simplu... Din cate stiu Vali a incercat la un moment dat cu unul din animalele sale la patologii de la facultate. Si desi oamenii de acolo sunt chiar profesionisti si au si experienta destul de bogata, nu au prea putut sa il ajute.
Ori eu, dupa doar un semestru de patologie si la prima disectie pe un sarpe...
O necropsie implica si teste histologice, citologice nu doar macroscopie ce am facut eu...
Din toate imaginile pe care eu le-am vazut si le-am folosit pentru chestia asta, toate organele sarpelui erau in ordine, nimic care sa indice clar spre o cauza a mortii. O infectie bacteriana, virala, o disfunctie metabolica sunt cam greu de diagnosticat pe niste piese macroscopice...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde Chuckie » 04 Mar 2012, 13:33

Mihai, pot sa-ti spun eu ca sarpele a murit in urma serviciilor de calitate din Romania.
Curent picat o noapte intreaga, ger de minus douajdemii de grade, dimineata in bar toate animalele turture/tabla/lemn. Miraculos e ca restul au scapat. Cand mi l-a adus mie deja era in agonie, nu mai misca si abia mai respira din cand in cand. Am apucat sa ii fac doua doze de antibiotic si niste ser fiziologic pentru rehidratare dar a fost prea tarziu. Poate antibioticul e motivul pentru care plamanul arata binisor la necropsie. Desi mie dupa poze mi se pare cam prea rosu plamanul, dar nu sunt medic...
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde robertcarst » 04 Mar 2012, 13:45

Nici eu nu sunt medic inca Vali, si oricum a fost prima oara cand am vazut un plaman de sarpe. Cand spun ca mie mi se pare ca arata normal, o spun facand o comparatie cu fotografiile pe care le-am vazut.
Uite, banuiesc ca ai "Infectious diseases and pathology of reptiles" De Elliot R. Jacobson, uita-te de exemplu la pagina 66, la imaginea de jos cu pitonul regal, se vede acolo plamanul, care arata cam la fel cu cel al brongersmai-ului.

Later edit: In plus la deschiderea cavitatii, pulmonul s-a comportat exact asa cum am invatat pentru un organ sanatos. Adica a colabat, consistenta era buretoasa, culoarea prin comparatie cu imaginile era normala...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde snakefishmike » 04 Mar 2012, 21:08

OK!
Am crezut ca ai facut si ceva teste anatomo-patologice, nu strict o disectie.
Pacat de animal, ca era o frumusete.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde Chuckie » 04 Mar 2012, 21:24

robertcarst scrie:Nici eu nu sunt medic inca Vali, si oricum a fost prima oara cand am vazut un plaman de sarpe. Cand spun ca mie mi se pare ca arata normal, o spun facand o comparatie cu fotografiile pe care le-am vazut.
Uite, banuiesc ca ai "Infectious diseases and pathology of reptiles" De Elliot R. Jacobson, uita-te de exemplu la pagina 66, la imaginea de jos cu pitonul regal, se vede acolo plamanul, care arata cam la fel cu cel al brongersmai-ului.

Later edit: In plus la deschiderea cavitatii, pulmonul s-a comportat exact asa cum am invatat pentru un organ sanatos. Adica a colabat, consistenta era buretoasa, culoarea prin comparatie cu imaginile era normala...


Iti dai seama ca te cred mai degraba pe tine, doar incercam sa-mi dau seama de ce ar fi murit. Hipotermia suferita a dus la ceva... dar oare la ce? Cu exceptia decesului mortal... :lol:
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Serpi - anatomie

Mesajde robertcarst » 04 Mar 2012, 23:16

snakefishmike scrie:OK!
Am crezut ca ai facut si ceva teste anatomo-patologice, nu strict o disectie.
Pacat de animal, ca era o frumusete.


Pai sper ca pe viitor sa fac si asta, sa vedem doar daca o sa am de la cine invata... Scuze pentru raspuns, se pare ca ne-am inteles fix pe dos.
Cat despre animal, asa este pacat de el dar macar pe mine m-a lamurit in mare parte cu intrebarile pe care le aveam...

Vali, hipotermia duce la scaderea tonusului muscular, diminuarea activitaii reflexe, letargie, diminuarea metabolismului si a activitatii enzimatice. Si in cele mai grave cazuri la paralizia centrilor nervosi cardio-respiratori deci moarte prin insuficienta cardiaca.

Urmeaza semestrul in care o sa fac necropsii la anatomie patologica, si o sa pot sa spun mai multe...
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori