Gecko Leopard nu mananca!!!!

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde roxycaramel » 21 Apr 2012, 23:07

Gecko-ul meu nu mai mananca de 4 luni. Refuza orice tip de hrana orice insecta. A slabit extrem de mult are coada subtire, iar faptul ca nu a mancat si nu a primit calciu a inceput sa se vada! Ultima oara cand a naparlit a vomitat pielea mancata. Am marit caldura, dar degeaba(totusi nu am trecut de 31 grade C) iar umiditatea este de 20-30%. Ce pot face?
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde snakefishmike » 22 Apr 2012, 09:12

Cum adica nu a primit calciu?
Vasul cu calciu si multivitamine nu trebuie sa le lipseasca din terariu. Chiar daca nu mananca, ei (leoparzii) ling calciu si vitamine din vas.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde roxycaramel » 22 Apr 2012, 10:56

Are si din ala dar nu se atinge de el :table:
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde roxycaramel » 24 Apr 2012, 18:48

Am gasit tratament! Am luat de la farmacie fiole cu gluconat de calciu.(initial vroiam sa iau din acela pentru bebelusi, dar nu aveau decat cu arome). Impreuna cu profa de chimie(o super doamna) am calculat doza necesara astfel incat sa nu ii dau supradoza. I administrez o singura picatura(administrare orala). Prima oara cand i-am dat dupa ce i l-am administrat din letargia in care era a inceput sa se miste putin si chiar era energica pentru un leopard.
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde snakefishmike » 24 Apr 2012, 20:08

Hmmmm! Asta nu-i un "remediu" prescris de un celebru petshopist online fara acte???
Chiar daca te va ajuta in vre-un fel, sa nu te mire daca ai sa vezi animalutul ... cam teapan de piciaore.
Sincer nu pot sa-ti dau vre-un remediu exact pt problema pe care o intampini, pt ca , trebuie sa recunosc, nu stiu. In plus ... sunt n factori necunoscuti, posibil declansatori ai "bolii" . Insa ... stiu sa diferentiez un "tratament" nociv de unul bun. Iar in cazul gluconolactatului de calciu administrat soparlelor ... hmmm ... am mari, da' chiar foarte mari reticente.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
roxycaramel
Varan
Varan
Mesaje: 260
Membru din: 13 Mai 2011, 16:26
Localitate: sectorul 3
Nume: Ruxandra
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde roxycaramel » 24 Apr 2012, 21:21

Stiu la ce te referi si iti multumesc ca ma atentionezi! Intr-adevar este destul de concentrat dar am uitat sa mentionez ca il diluez cu apa. Sunt constienta de faptul ca supradoza de calciu duce la calcifierea tesutului. Sunt foarte atenta la cantitatile pe care i le administrez soparlei. Dar inca o data iti multumesc pentru atentionare!
Căutându-mi drumul printr-o pădure!
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde Fritzmaister » 29 Apr 2012, 09:27

Se pare ca am si eu o problema cu un leopard... de la ultima naparlire, a slabit extrem de mult, iar asta era cam acum vreo 2 saptamani. de vreo 5 zile nu mai accepta mancarea si coada devine tot mai subtire. N-am nici cea mai mica idee ce ar putea avea si nici nu stiu ce ar putea duce la subtierea atat de brusca a cozii. mentionez ca geckoul era mai mofturos de mic, manca numai cand vroia si ce vroia, dar acum orice ii dau, refuza. n-am reusit nici o data s-o ingras cum trebuie din cauza asta, dar pana acum avea o coada destul de grasa, acum e mult prea subtire. Vreo idee sau sfat ce as putea face ca sa isi revina?
Substratul este servetel, are vas cu apa, ascunzatoare are, temperatura este ok.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde Fritzmaister » 08 Mai 2012, 08:27

OMG!!! credeti sau nu geckoul meu cel mic, care inca nici un an nu are si e inca prea mica, a depus un ou astazi... eu imi tin animalele separat deci nu puteau sa se imperecheze, si nici n-as fi vrut s-o imperechez mai ales ca e asa mica(mentionez ca n-a avut contact cu vreun mascul niciodata ca stiu ca daca se imperecheaza, probabil nu va mai creste). o sa pun si o poza ca sa vedeti cam cat este oul in comparatie cu animalul. nici nu pot sa-mi imaginez cum a reusit sa scoata asa ceva.
Avatar utilizator
csrobi
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 05 Mar 2011, 17:47
Nume: Cseke Robert Cristian
Localitate: Zalău, Cluj-Napoca
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde csrobi » 08 Mai 2012, 10:09

Dacă e adevărat, e chiar ciudată faza pentru mine. :lol:
Adresă de e-mail: robert.cseke@yahoo.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde Chuckie » 08 Mai 2012, 10:27

Inseamna ca femela e matura sexual, e mai batrana decat pare. Doar ca nu e bine dezvoltata. Femelele de gecko fac oua si fara imperechere, ele le produc oricum dar infertile. Trebuie sa scape de ele. Asta poate fi si motivul pentru care nu manca, daca e acelasi gecko de mai sus. Nu mai avea loc si pentru mancare, ouale ii presau stomacul. Foarte multe reptile nu mai mananca in ultimele saptamani de gestatie.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde Fritzmaister » 08 Mai 2012, 11:14

I-am facut si vreo 2-3 bai in apa calduta si dupa aia si-a facut si nevoile ca nici asta nu facea, si a inceput sa si manance. de mica nu vroia sa manance cum trebuie, manca numai cand avea chef, deci are perioade cand mananca 10 mealwormsi la o masa, aproape zilnic, are perioade cand mananca numai gandaci, sau cand deloc(mai nou). pe 18 iulie ar implini 1 an deci inca nu este matura, si este chiar mica pentru un gecko, deci sper sa mai creasca ca fata de altele pare inca juvenila. dar dupa ce depune oua, nu stiu cate sanse sunt sa mai creasca.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde Chuckie » 08 Mai 2012, 11:22

Incearca sa le faci o deparazitare interna. Uneori reptilele cu prea multi paraziti nu mai mananca bine si nici nu cresc bine, logic. Merge si cu Cestal Cat. dar va trebui sa ii dai o farama foarte mica. Raportat la greutatea ei. Calculezi doza dupa greutatea soparlelor. Raportata la doza pt pisica. Imparti si tu. Sau cauta Panacur, pasta.
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko Leopard nu mananca!!!!

Mesajde Fritzmaister » 08 Mai 2012, 12:54

Mersi mult pt sfaturi am sa fac o incercare saptamana asta!

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori