Gecko leopard ORB

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard ORB

Mesajde Chuckie » 10 Iun 2012, 13:34

In caz ca are ceva in ochi poti sa ii speli ochii cu ser fiziologic bagat intr-o seringa, sa aiba jet mai puternic. Grija mare sa nu ii bagi seringa in ochi. :lol:
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: Gecko leopard ORB

Mesajde beliar » 11 Iul 2012, 23:13

imi cer scuze ca imi spun si eu problema in acelasi topic, dar e foarte similara. Nu e mult de povestit: are ceva timp de cand are probleme cu mancarea: vede viermii, dar probabil nu apreciaza distanta, pentru ca de fiecare data trebuie sa se repeada de 5-6 ori pentru a-l insfaca cum trebuie. De asemenea, un ochi il tine mai tot timpul aproape inchis, in timp ce pe celalalt il tine deschis complet. Ochiul cu problema arata totusi normal, si cand il scot din terariu, pentru ca se agita putin, il tine si pe asta complet deschis.
edit: sa incerc si eu cu vit A? banuiesc ca trebuie doar sa ii pudrez mancarea.
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Gecko leopard ORB

Mesajde tiktak » 17 Iul 2012, 16:27

baga-i vitamina A, la mine si-a revenit aproape complet, ii tine deschisi pe ambii doar ca sunt negrii complet. nu au culoarea ca la celalalt.
Ai zis ca vede mancarea dar nu apreciaza distanta, mancarea o simte, nu o vede. si la mine tot asa facea...
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Gecko leopard ORB

Mesajde Fritzmaister » 19 Iul 2012, 20:06

chestia e ca chiar au vazul slab dezvoltat, si reacioneaza mai mult la miscari. gecko in salbaticie mananca mai mult gandaci, astea au o miscare mai vioaie decat mealwormsii ce le dam noi. poate ca aprecieaza distanta mai greu din cauza asta?...

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori