Problema cu mancat la Corn Snake

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
MuseFranc
Ou
Ou
Mesaje: 17
Membru din: 18 Apr 2012, 00:24
Localitate: pitesti
Nume: musetescu francisco

Re: Problema cu mancat la Corn Snake

Mesajde MuseFranc » 05 Iun 2012, 15:48

da de la 9 seara pana la 1 dimineata cu becul aprins . am incerca si in breed box dar mereu inceaca sa iasa .... vad acum ca sta de vreo 2 zile in ascunzatoare si nu iese deloc... da in cel mai rau caz il duc la veterinar vamultumesc mult va anunt daca sunt noi probleme :D Thx!! :D
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Problema cu mancat la Corn Snake

Mesajde agamura » 05 Iun 2012, 16:01

Mi se pare aiurea sa pui lumina artificiala cand e deja noapte. Apoi daca acea sursa incalzeste temperatura din terariu, iar e aiurea, pentru ca are parte de caldura la ore total nepotrivite. Nu stiu daca are legatura cu refuzul hranei dar in mod sigur afecteaza comportamentul sarpelui. Aproximativ 12 ore de lumina naturala urmate de inca 4 de lumina artificiala - asta inseamna ca are aprox 5 ore de noapte. Cred ca si eu as fi dat peste cap de "programul" asta... Numai bine!
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema cu mancat la Corn Snake

Mesajde gabi_borza » 05 Iun 2012, 18:17

Neaparat un medic veterinar cu ceva experienta in ceea ce priveste reptilele... ca altfel... Si cum a zis si Michael, incearca sa reglezi becul incat sa nu mearga noaptea, cand ar trebui sa fie intuneric. In perioada asta, ar fi bine ca raportul zi/noapte sa fie undeva la 14/10 sau 15/9 ore.
Ca o paranteza, am avut si eu probleme cu mancatul la king snake, masculul meu de 9 ani. Dar in cazul lui diagnosticul a fost simplu: perioada de reproducere. Duminica a mancat primul soricel, dupa 6 saptamani de foame, in care zilnic facea ture ca un disperat prin tot terariul, de chiar m-am mirat de unde atata energie!
MuseFranc
Ou
Ou
Mesaje: 17
Membru din: 18 Apr 2012, 00:24
Localitate: pitesti
Nume: musetescu francisco

Re: Problema cu mancat la Corn Snake

Mesajde MuseFranc » 06 Iun 2012, 19:53

Multumesc foart frumos gata acum orarul d elumina este de 14\10 :D va multumesc acum sa vedem daca are efect :)
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Problema cu mancat la Corn Snake

Mesajde h1l3e » 06 Iun 2012, 20:30

De ce alegi orele astea absurde? Ti s-a explicat sa simulezi raportul zi/noapte. Aprinde becul la 8 dimineata si stinge-l la 8 seara. Daca nu esti acasa la orele astea, cumpara-ti o priza temporizata, cele mecanice sunt ieftine (in jur de 15 lei).
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema cu mancat la Corn Snake

Mesajde gabi_borza » 07 Iun 2012, 07:55

Cred ca se refera la 14 ore de lumina cu 10 de intuneric, si nu la intervalul orar. Cea mai eficienta metoda e cea cu priza programabila, nu mai ai grija becurilor, daca nu esti acasa!
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Problema cu mancat la Corn Snake

Mesajde h1l3e » 07 Iun 2012, 08:34

A, ok, scuzele mele atunci. E bine asa.

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori