Probleme piton regal

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Angi Rocker-itza
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 15 Noi 2012, 22:11
Localitate: deva
Nume: Nastaca Angela

Probleme piton regal

Mesajde Angi Rocker-itza » 15 Noi 2012, 22:46

Hello.... va rog ajutati-ma daca poate cineva...
Avem un Python de 5 luni iar de cand l-am primit are un semn pe cap. Nu stiu ce poate fi. Sa ma ingrijorez sau nu. La veterinar nu ma pot duce ca habar nu au la ce sa se uite. Se vede ca si cum ar avea lipsa unul sau doi solzi. Daca are cineva idee ce ar putea fi veniti-mi in ajutor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Python regius - Pitonul regal

Mesajde robertcarst » 15 Noi 2012, 22:50

A naoparlit de cand e la voi?
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Python regius - Pitonul regal

Mesajde Chuckie » 15 Noi 2012, 23:00

Asta era problema? De rest? Mananca ok? E vioi? Daca e doar problema solzilor, e posibil sa fi avut ceva rana acolo, o sa se vindece dupa cateva naparliri sau e posibil doar sa ti se para ca e ceva, poza pusa de tine e tare neclara. Farfuria aia in schimb, se vede bine. :lol:
Angi Rocker-itza
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 15 Noi 2012, 22:11
Localitate: deva
Nume: Nastaca Angela

Re: Python regius - Pitonul regal

Mesajde Angi Rocker-itza » 15 Noi 2012, 23:12

Mananca, respira normal, cand il scot afara e vioi, face miscare, ii place chiar mult sa se cuibareasca sub palmele prietenului meu. In Terariu cat sta se ghemuieste intr-un colt si nu prea vrea sa mai iese de acolo. De 2-3 saptamani de cand il avem "semnul" s-a mai marit, dupa cum se vede in poza. Nu da semne de naparlire. De mancat a mancat bine luni, un soricel mic, alb :drool: . Poze mai clare nu prea pot sa fac deoarece cand il scot afara nu prea sta locului. Ii place tare mult sa se plimbe, avand o fire foarte curioasa.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Python regius - Pitonul regal

Mesajde robertcarst » 15 Noi 2012, 23:15

Din ce stii tu a fost hranit cu soareci congelati sau vii? Se poate sa fie o muscatura mai veche de rozator ce are el acolo. Oricum nimic de speriat mai ales ca nu ii afecteaza cu nimic comportamentul. Iti recomand sa incerci sa ii oferi o ascunzatoare in terariu, sunt serpi care in salbaticie stau mai mult ascunsi si l-ar ajuta sa se acomodeze mai bine.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Angi Rocker-itza
Ou
Ou
Mesaje: 3
Membru din: 15 Noi 2012, 22:11
Localitate: deva
Nume: Nastaca Angela

Re: Python regius - Pitonul regal

Mesajde Angi Rocker-itza » 15 Noi 2012, 23:23

are ascunzatoare dar nu se baga deloc acolo... I-am luat-o si am dat si o groaza de bani pe ea si trece peste ea... nu are chef sa o foloseasca, El este inca pui, cumam spus are abia 4-5 luni si noi il avem de 2 saptamani. Din cate stim a fost hranit cu pui de soareci vii. Nu poate sa manance mai mari. E posibil sa fie si chestia aia... oricum, daca nu e nimic de speriat e in regula.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Python regius - Pitonul regal

Mesajde Chuckie » 15 Noi 2012, 23:31

Daca ai dubii ca ar fi vreo rana, o infectie... poti sa il tamponezi in zona aia cu Betadina.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Python regius - Pitonul regal

Mesajde gabi_borza » 16 Noi 2012, 13:33

Posibil sa fie o rana veche, in curs de cicatrizare. Betadina merge bine in cazul asta. Uita-te atenta sa nu aiba acarieni, pentru ca pot sa produca leziuni cutanate, cu aspect albicios. Iti atases o poza cu o dermatita cronica produsa de acarieni, la un piton. Incearca sa ii faci o poza macro, cat se poate de clara.
Imagine
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Probleme piton regal

Mesajde Corleone » 18 Noi 2012, 01:35

Zuba al meu are ceva identic. s-a frecat prostu' cu capatana de cutia in care a stat o perioada si a facut o rana urata. acum a ramas cicatrice si e exact ca la tine :thumbup:
id: alexfota91

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori