Problema Crested Gecko Gestant

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde Akm » 09 Mar 2013, 22:37

Am o problema cu femela de gecko crested. A avut toate conditiile necesare, s-au imperecheat si totul bine si frumos pana in momentul in care am pus mana pe burtica ei si am simtit ceva oval si tare. Era clar ca sunt 2 oua. Au forma perfecta dar sunt prea tari. Ulterior am citit pe un site strain ca se intaresc asa rau atunci cand femela are o problema cu depunerea. Si ca in mare parte trebuie mers la veterinar. Nu cunosc pe nimeni cu asemenea cunostinte despre reptile, desi stiu ca sunt cativa. Sper sa ma poata ajuta careva, nu vreau sa se ajunga la operatie. Pe un site scria ca daca mananca, bea apa si nu e apatica...totul e ok si poate depune. Apa a baut, mancarea o urmareste si probabil ca o va manca la noapte, nu imi pot da seama ca e grasa oricum si nu prea ii mai arde de mancat. Apatica ...hmmm..nu pot spune nici ca e, nici ca nu e.
Pot doar sa sper ca sunt paranoic, desi ouale alea sunt sigur mai tari decat e normal.
Ceva solutii ?
Pe un alt site am mai gasit si chestia asta :
"Veterinary intervention will be necessary in most cases, OXYTOCIN can be used
to induce laying if the case is caught early enough but otherwise surgery may be unavoidable."
Unde gasesc chestia aia si cum o administrez ?
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde gabi_borza » 09 Mar 2013, 23:49

Se intampla uneori sa aiba probleme cu depunerea oualor, dar din ce stiu eu cauzele tin de conditiile din terariu. Ocitocina (sau oxitocina) e un hormon care are rolul (unul din ele) de a contracta musculatura uterului in timpul fatarii. In cazul reptilelor ocitocina contracta musculatura neteda a oviductelor, pentru a expulza ouale. O gasesti la farmaciile veterinare, dar sfatul meu e sa mergi la un medic veterinar, pentru ca doza e foarte mica, si supradozele se pot solda cu rupturi ale oviductelor.
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde Akm » 09 Mar 2013, 23:56

gabi_borza scrie:Se intampla uneori sa aiba probleme cu depunerea oualor, dar din ce stiu eu cauzele tin de conditiile din terariu. Ocitocina (sau oxitocina) e un hormon care are rolul (unul din ele) de a contracta musculatura uterului in timpul fatarii. In cazul reptilelor ocitocina contracta musculatura neteda a oviductelor, pentru a expulza ouale. O gasesti la farmaciile veterinare, dar sfatul meu e sa mergi la un medic veterinar, pentru ca doza e foarte mica, si supradozele se pot solda cu rupturi ale oviductelor.

Vreun medic ce poate face asta ?
Da, in general cauza e lipsa conditiilor. Dar nu mereu, iar la mine nu asta a fost cauza.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde Akm » 10 Mar 2013, 00:52

A baut apa si a mancat niste mar+ banana. Am citit ca daca mananca nu are blocaj, chiar daca ouale sunt tari si foarte evidente.
Sper sa fie ok, si sa faca alea 2 oua cat mai repede.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde gabi_borza » 10 Mar 2013, 01:02

Si eu sper sa nu fie cazul unei interventii. Poate esti tu putin paranoic, cum ai zis mai devreme :lol: Medici din Bucuresti nu cunosc, dar cred ca stiu teraristii bucuresteni.
Avatar utilizator
Shak
Breeder
Breeder
Mesaje: 235
Membru din: 09 Mai 2010, 12:04
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Tiberiu Salciuan
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde Shak » 10 Mar 2013, 15:57

Wow, stati asa nu va grabiti.
Tu le simti tari pentru ca ele sunt tari. Nu ai cum sa simti tu in interiorul ei ca sunt mai tari decat deobicei, doar daca strangi prea tare si nu ebine pt animal (nu recomand asa ceva, riscu e sa ii crezi tu probleme).
Mai lasa animalul in pace pana la sfarsitul lunii si dupa gandestete la alte prostii. Daca nu ai rabdare du animalul la ecograf si atat. Daca e prima depunere, atunci exista posibilitatea sa fie infertile si tari si etc, etc dar la partea cu depunerea, enorm de rar sunt probleme (nu exclud sa fie dar extrem de rar). O sa le depuna mai mult ca sigur chiar daca sunt tari si infertile. Ai rabdare cu ea.
http://www.shak.ro

1.2.0 Varanus Acanthurus (Ackie Monitor)
0.0.1 Varanus Doreanus (Blue Tail Monitor)
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde zburla » 10 Mar 2013, 22:03

ai femela decand era pui ? sau ai luat-o deja mare fara sa stii ce varsta are , adica doar te-ai bazat pe ceea ce ti-a spus vanzatorul , si ce greutate are ?
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde zburla » 11 Mar 2013, 23:35

s-a rezolvat problema ?
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde Akm » 15 Mar 2013, 11:50

Am luat femela de la Thaolen, parea si pare sanatoasa. Am luat mai multe si am oprit doar o femela. Era deja adulta cand am luat-o.
Ca si greutate, imi e greu sa-ti spun. Dar sigur are peste greutatea minima pt imperechere. Nu a depus inca de atunci i-am ridicat umiditatea de la 80 la 90-95%. Am vazut ca mananca mar+banana, bea si nu e apatica. In schimb nu prea mai sta in cutia de depunere ca inainte, ci pe o creanga.
Cam atat...
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde zburla » 15 Mar 2013, 15:19

Ce sa spun , daca deja ai cumparat femela adulta , si n-ai un istoric exact al animalului , este dificil sa stii ce problema are , poate in trecut a depus oua si avea greutatea sub limita necesara , sau poate a depus oua timp de 1 an sau poate chiar doi fara nici un fel de pauza , de aia se poate ca acum sa nu mai depuna oua niciodata , alta problema este , cu ce hranesti animalul , mar si banana , marul si banana daca nu le amesteci cu calciu , minerale si vitamine , sunt degeaba , mai bine-i dai strict gandaci pudrati cu calciu si mineral ... sau cel mai bine hranesti animalul cu amestecul special repashy diet , chiar daca o sa amesteci calciu si vitamine in bana si mar , n-o sa reusesti tu sa echilibrezi valorile asa cum trebuie , dupa cum stii deja , prea mult calciu poate dauna ..
Ar trebui sa cantaresti animalul , din ochi este imposibil sa stii ce greutate are , si daca ai hranit-o cu mar si banana sigur a pierdut in greutate , un animal adult care are peste 2,5 ani ar trebui sa aibe peste 40 de grame , daca are sub greutatea asta sigur exista o mica problema..
Ar trebui sa-i verifici rezervele de calciu pe care le are in cerul guri , poti sa cauti pe youtube cum se face asta .. daca n-ai sa vezi nici o rezerva , atunci trebuie neparat sa-i cumperi dieta speciala in care ar trebui sa-i mai adaugi putin calciu , mai ales daca stii ca o sa depuna oua ...
Eu unul n-as cumpara o femela adulta niciodata , decat daca as fi 100% ca n-a fost imperecheata niciodata , as prefera o femela mica de 10 grame si sa mai astept inca un an jumate sa pot s-o imperechez , decat sa iau o femela adulta , riscul este destul de mare ..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde Akm » 15 Mar 2013, 16:06

Nu o hranesc doar mar si banana. O hranesc cu gandaci (Dubia, lateralis, cinerea, javanica)...toti pudrati cu calciu si vitamine, la fel si amestecul de mar si banana proaspete.
Atunci cand a fost pusa impreuna un masculul avea depozitele de calciu foarte bine definite si "pline". Acum sunt cam 70% din volumul initial. Nu de la hrana e problema, cred ca ti-ai dat seama dupa cele spuse anterior ca asa este.

Are peste 50 grame. E mare si nu a slabit de cand e la mine, ba chiar a luat in greutate. Nu stiu cum a depus inainte. Cert e ca la mine a avut toate conditiile, de aceea am postat o descriere a situatiei. Daca greseam, nu mai postam pt ca stiam ce am gresit. Dar am respectat cu strictete caresheet-urile.

Nu e nevoie sa ma uit pe youtube. Stiu cum sa vad rezervele de calciu. Repet...nu cauza ma intereseaza (pt ca nu provine de la mine, si-mi e imposibil sa o repar) ci efectul. Despre cauza se poate vorbi mult si bine...efectul ma/ ne intereseaza. Si ce as putea face ca rezultatul sa fie unul pozitiv.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde zburla » 16 Mar 2013, 01:45

Akm scrie:Nu o hranesc doar mar si banana. O hranesc cu gandaci (Dubia, lateralis, cinerea, javanica)...toti pudrati cu calciu si vitamine, la fel si amestecul de mar si banana proaspete.
Atunci cand a fost pusa impreuna un masculul avea depozitele de calciu foarte bine definite si "pline". Acum sunt cam 70% din volumul initial. Nu de la hrana e problema, cred ca ti-ai dat seama dupa cele spuse anterior ca asa este.

Are peste 50 grame. E mare si nu a slabit de cand e la mine, ba chiar a luat in greutate. Nu stiu cum a depus inainte. Cert e ca la mine a avut toate conditiile, de aceea am postat o descriere a situatiei. Daca greseam, nu mai postam pt ca stiam ce am gresit. Dar am respectat cu strictete caresheet-urile.

Nu e nevoie sa ma uit pe youtube. Stiu cum sa vad rezervele de calciu. Repet...nu cauza ma intereseaza (pt ca nu provine de la mine, si-mi e imposibil sa o repar) ci efectul. Despre cauza se poate vorbi mult si bine...efectul ma/ ne intereseaza. Si ce as putea face ca rezultatul sa fie unul pozitiv.


In nici unul din posturile de mai sus nu mentionezi , cu ce anume hranesti animalul exact , de multe ori hranind animalul doar cu gandaci sau fructe proaspete , ajung sa aibe probleme , asta iti spun din propria experienta si nu din ce am citit pe net , decand am inceput sa-mi hranesc toti cei 10 crested gecko pe care-i am , stric cu dieta speciala , n-a mai exista nici o problema ..

Legat de partea cu youtube-ul , era doar un sfat , nu aveam de unde sa stiu , ca deja stii asta nu? :)
Si daca spui ca are 50 de grame , si are saci de calciu bine formati , e clar ca animalul nu are probleme..

Am o femela care a depus oua acum cateva zile , si sincer cand am luat-o in mana , n-am simtit nici un ou , sincer nici n-am insistat cu palparea (n-am vrut sa-i cauzez vreo problema ), am cantarit-o in mod regulat , si a luat in jur de 5-6 grame intr-un timp foarte scurt , asa am putut sa-mi dau seama ca este gravida..

Toate situatiile din postul anterior , aveau referina ipotetica... n-am spus in mod direct ca una din cauzele respective se potrivesc in cazul de fata si nici n-am vorbit doar ca sa ma aflu-n treaba , m-am gandit ca iti pot fi de ajutor ...
Daca de exemplu a depus de prea multe ori oua in viata ei , fara sa ia pauza 3-4 luni pe an , este posibil sa nu mai depuna oua nicodata , sau sa aibe probleme cu viitoarele depuneri..

Iar daca animalul este ok , asa cum spui tu , inseamna ca singurul lucru de care ai nevoie este sa ai rabdare ... Sau daca nu ai rabdare , asa cum spune Shak , poti sa-i faci o ecografie sau o radiografie .. Si dupa sa te gandesti la alte probleme ... sau sa ei in calcul varianta OXYTOCIN-ei ...
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde Akm » 16 Mar 2013, 10:25

Nu stiu cine imi poate doza oxitoxina pt un animal asa micut. A facut pauza de juma de an sigur, de atunci e la mine. Nu trebuie palpata, si simte ci cand sta pe palma. O sa astept, eventual o sa-i fac o radiografie, e vreun coleg, de pe forum, cu posibilitatea sa ma ajute cu o radiografie ?
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde robertcarst » 16 Mar 2013, 14:27

Radiografie se poate face la Facultatea de Medicina Veterinara, 80 lei expunerea.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Problema Crested Gecko Gestant

Mesajde gabi_borza » 17 Mar 2013, 00:30

Daca ai fi fosit din Cluj, aveam acces la eco, radiografie... Oxitocina se dozeaza usor, trebuie doar diluata. Orice medic ar trebui sa stie sa faca treaba asta.

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori