Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bolnav

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
shark_iulian_003
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 11 Mar 2013, 22:22
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian

Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bolnav

Mesajde shark_iulian_003 » 11 Mar 2013, 22:33

Dragi prieteni,
Zilele acestea am o mare suparare.
Mo' , superbul meu mascul de agama cu barba este bolnav
Are cam 6-7 luni si pana acum era plin de viata si energie
In urma cu cateva zile a inceput sa-si piarda pofta de mancare. Nu mai are energie si sta nemiscat. Abia isi schimba locul dintr-o parte in alta.
La o analiza atenta am observa ca partea dreapta (ambele membre) sunt putin unflate - fata de membrele din dreapta. Laba piciorului inferior are o galma imensa iar coada prezinta niste denivelari. Aceste modificari au aparut brusc pe parcursul a 2-3 zile.
Am mare nevoie de ajutorul vostru pentru a o face bine.
Intreaga familie (prietena mea, femela lui si chiar si cainele meu ) sunt ingrijotati de starea ei de sanatate si sunt tristi.

Va atasez niste poze poate unii dintre voi ati intampinat aceste probleme.
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 88af50dac0

Va mentionez ca sunt din Bucuresti si nu stiu la cine sa apelez pentru a-l vindeca.

Cu respec,
Iulian
0723.23.80.76
mess id: shark_iulian_003
mail: Shark@YamahaR1.ro
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde Chuckie » 11 Mar 2013, 22:38

In primul rand te-as ruga sa fii mai atent ce scrii.
Picioarele din dreapta sunt uNflate spre deosebire de cele din dreapta? :lol:
Are picioare inferioare si nu stiam?
Agama ta are o forma avansata de MBD (Metabolic Bone Disease), un fel de rahitism al reptilelor dar cu urmari grave. Nu are cum sa se intample in 2 zile, sa fim seriosi. Aia e o agama care probabil ca n-a vazut vitamine si calciu niciodata, probabil si lipsa totala a becului cu ultraviolete. Ti-ai cumparat un animal de care ti-ai batut joc, va cumparati animale fara sa va interesati care sunt cerintele lor. Mare greseala. Nu mai ai ce sa ii faci, cu ceva noroc si tratament poate totusi va supravietui, de vindecat nu se vindeca.
shark_iulian_003
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 11 Mar 2013, 22:22
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde shark_iulian_003 » 11 Mar 2013, 22:47

Daca nu as vedea ca esti administrator as credere ca pierzi timpul pe forum facand misto. De 2 ani o superba tarantula. Agame am de peste un an si femela este grasa si superba. Inainte de asta am avut aproape 10 ani o superba iguana de 1,4m cu o forma perfecta. Sa-mi spui ca mi-am batut joc de ea este o cruzime.
Daca ai chef de misto si nu esti dispus sa dai un sfat pertinent da drumul la tv si priveste un serial bun.
Somn usor si rusine !
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde Chuckie » 11 Mar 2013, 22:58

Superbule, ca probabil esti la fel de superb ca absolut toate animalele si plantele care te inconjoara, am spus clar " TI-AI BATUT JOC DE AGAMA". Asta e tristul adevar, daca nu il poti suporta te rog sinucide-te. Daca ai de gand sa faci ceva util pentru soparla, in loc sa incepi sa ma jignesti pe mine mai bine da detalii. Terariu, descriere, ce becuri are, temperatura, ce mananca, daca ii dai calciu si vitamine... daca ai UVB... ti-am raspuns deja, are MBD intr-o faza avansata si posibil letala prin moartea agamei prin darea coltului. Asuma-ti greseala, nu te mananca nimeni. Ma iMtelegi? Ca daca se scrie uNflate, atunci e corect si iMtelegi...
Poate te intrebi candva si de ce sunt administrator pe un site... iaca pozna, tocmai despre reptile... ce zici, ca sa te iau pe tine la misto?! :lol:

PS: Niste poze cu terariul ar fi de ajutor.
shark_iulian_003
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 11 Mar 2013, 22:22
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde shark_iulian_003 » 11 Mar 2013, 23:03

Poate cu nevertebratele te intelegi, intre oameni nu ai ce cauta :))
Esti administrator pt ca ai timp sa petreci in fata pc-ului. Nu esti capabil sa intretii o relatie umana ca sa nu spun sa discuti.
Stau si citesc mesajele tale impreuna cu inca 5 amici (baieti si fete daca sti cum arata una) si radem de mama focului.
:)))))))))))
Este un exemplu clar de nevertebrata :)))
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde BogdanFarm » 11 Mar 2013, 23:11

Chuckie are dreptate in tot ce a spus, din pacate.


Agama aia arata groaznic...

Si dupa cum scrii, nici tu nu ai inceput cu dreptul pe forum. Mi-e mila si de animale, la ce prieteni zici ca ai :lol:
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 11 Mar 2013, 23:16

Iuliane te rog să nu fii nesimțit! Intri pe forum, jignești un om pe care nu îl cunoști și apoi vrei ajutor. Nu dai detalii despre condițiile în care ai ținut animalul și ne vrăjești că în 2-3 zile animalul ala s-a uscat în halul ăsta. Tu ai impresia că suntem proștii tăi? Nu e nimeni obligat să-ți suporte impertinențele! Și încă ceva, te rog să scrii în limba română!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde Chuckie » 11 Mar 2013, 23:18

shark_iulian_003 scrie:Poate cu nevertebratele te intelegi, intre oameni nu ai ce cauta :))
Esti administrator pt ca ai timp sa petreci in fata pc-ului. Nu esti capabil sa intretii o relatie umana ca sa nu spun sa discuti.
Stau si citesc mesajele tale impreuna cu inca 5 amici (baieti si fete daca sti cum arata una) si radem de mama focului.
:)))))))))))
Este un exemplu clar de nevertebrata :)))



Superbule, in primul rand esti analfabet pana in maduva oaselor tale de vertebrata, dar cu ifose de intelectual. Mai precis esti prost ca noaptea. Am avut bunavointa sa te ajut dar esti PREA PROST. In loc sa imi dai detalii despre ce ai tu pe acolo prin terariul agamei bolnave, tu o dai inainte cu idioteniile tale. Sunt curios daca ai putea sa imi definesti cu vorbele tale, te intelegem noi si asa - facem un efort, o nevertebrata si o vertebrata? Cam cum le diferentiezi matale? Ai mare dreptate, nu sunt capabil sa intretin o relatie umana cu un retardat, sunt foarte trist din cauza asta, am ochii in lacrimi, abia mai vad tastatura. Cu atat mai mult cand retardatii se aduna in grupuri (baieti si fete.. ce-or fi alea fete dom'le, ca zau n-am auzit sa existe asa ceva) si rad "de mama focului" fara sa stie macar de ce rad. La ce ospiciu va strangeti cand radeti? Pana una alta ai ratat ocazia de a fi ajutat in legatura cu agama de care TI-AI BATUT JOC. Si cand o sa moara agama... mori te rog si tu, faci un bine tarii asteia ca e plina de analfabeti ca tine. Pana si pe alte site-uri te gasesc scriind "taBiterie" si alte cretinitati. Prostule, oi avea tu Yamaha da' sa stii ca se scrie taPiterie... :lol:
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde zburla » 11 Mar 2013, 23:22

Eu voi fi strict obiectiv , in ceea ce priveste reptila ... Lipsa clara si majora de calciu si vitamine , cred ca este dezhidratata , nu cred ca are parte de UV (ori nu ai un neon sau bec specific , ori sunt prea vechi si nu-si mai fac efectul ) si nu cred ca primeste caldura necesara... Este inca pui , exista o sansa de recuperare nu mare , dar exista (probabil daca o sa-l fortezi tu sa mance) , dar coada nu-si va revenii niciodata complet ...
Daca as fi in locul tau , tot ce am scrius eu mai sus , as pune in practica urgent(incepand cu ziua de maine)
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 11 Mar 2013, 23:31

Ai caresheet despre animalul tău
Sunt de acord cu zburla, fă ceva urgent că animalul ăla arată în ultimul hal!
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde snakefishmike » 12 Mar 2013, 17:55

Cioaca esti mai coleric decat mandea :lol: :lol: :lol: :lol:

Iuliane tata, daca tot esti din Bucuresti, da o fuga pana la FalconVet si intreaba de Radu Boncea ;) . Clinica e pe Vatra Luminoasa.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
shark_iulian_003
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 11 Mar 2013, 22:22
Localitate: Bucuresti
Nume: Iulian

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde shark_iulian_003 » 12 Mar 2013, 18:05

Super Mihai.
Iti multumesc pt recomandare
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a ingriji / vindeca un mascul de agama bo

Mesajde Akm » 15 Mar 2013, 11:59

Mai lasa agama la uscat si o faci breloc...tot in 2 zile. Poate ne ti la curent cu starea animalutului care nu stie ce e aia apa si mancare, de bec si suplimente...e clar. Iti recomand sa o donezi cuiva care se pricepe. Poate are o sansa sa traiasca daca de vindecat nu se mai vindeca.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori