problema boa

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

problema boa

Mesajde beliar » 11 Sep 2013, 15:01

azi am observat o problema la sarpele meu boa. tine capul ridicat (cam un sfert din toata lungimea sa) si deschide/inchide incontinuu gura, ca si cum ar incerca sa vomite. face asta in timp ce scriu mesajul. intr.o seara am vazut ca respira zgomotos ( se auzea ca si cum ar sforai) dar nu l.am mai observat a doua oara. umiditatea este buna, credeti ca e o infectie respiratorie? nu prea am unde sa.l duc la un veterinar in zona unde locuiesc. ceva sfaturi?
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema boa

Mesajde beliar » 12 Sep 2013, 00:26

edit: sta permanent cu o parte din corp ridicata, se sprijina de peretele terariului
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: problema boa

Mesajde agamura » 12 Sep 2013, 00:41

Din cate am tot citit de-a lungul timpului sunt semne de infectie respiratorie.
Umiditatea ca umiditatea dar temperatura o are ok?
Temperatura scazuta, lipsa ventilatiei, umiditate necorespunzatoare - toate duc la infectii respriatorii, pneumonii, etc.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema boa

Mesajde beliar » 12 Sep 2013, 01:04

temperatura nu scade niciodata sub 25 de grade (incerc sa o ridic la peste 30 de grade acum) iar ventilatia presupun ca este de asemenea buna. uneori scoate sunete socant de zgomotoase pentru marimea lui.
am gasit o metoda de tratament la domiciliu, desi mi.e teama ca problema sa nu fi avansat pana in punctul cand eu singur nu mai pot face nimic. imi cer scuze daca nu am voie sa pun linkuri, dar poate isi da cineva cu parerea: http://bamboozoo.weebly.com/snake--resp ... emedy.html
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: problema boa

Mesajde agamura » 12 Sep 2013, 02:34

Nu ma pricep la tratamente din pacate. Poate cei in masura de pe forum iti dau un sfat in privinta asta.
Cat priveste temperatura, aceasta nu trebuie sa scada sub 23 de grade (nici macar noaptea). Temperatura ambientala 26-29C cu o zona calduroasa la 30-32 C.

Sanatate!
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: problema boa

Mesajde beliar » 21 Sep 2013, 00:49

am aplicat tratamentul din link si pentru o saptamana nu a mai aratat semne de vreo problema . azi l.am auzit din nou si am aplicat aceeasi metoda dar cand l-am scos arata semne mai severe. am apucat sa filmez o parte, desi asta a fost poate cea mai blanda.
http://www.youtube.com/watch?v=IX-0Q4mc ... e=youtu.be

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori