Probleme Corn Snake

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
bu17
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 03 Dec 2013, 12:18
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Bursan Tudor

Probleme Corn Snake

Mesajde bu17 » 03 Dec 2013, 13:09

Salut,
Am achizitionat recent (15 noiembrie) o femela corn snake, toate bune si frumoase pana vinerea trecuta cand am observat doua probleme:
1) a inceput sa isi schimbe culoarea...adica pe spate unde avea dungile albe-galbui intre petele maro, acele dungi au inceput sa se inchida la culoare.Au devenit putin rosiatice spre gri iar pe cap culorile au devenit negricioase;
2) pe nara stanga (cum te uiti fata in fata) ii apare din cand in cand cate un bulbuc de ceva lichid transparent. in legatura cu a 2-a problema am gasit ceva pe net cum ca este ca o sinuzita la oameni, si recomandau sa se reduca umiditatea in terariu si temperatura sa fie mentinuta cateva zile la 27-28 de grade.am facut toate astea dar nici un rezultat.

Dupa ce am observat toate astea, am facut curatenie generala...Am scos tot din terariu, am pus substrat nou,am dezinfectat ficare piesa din terariu, inclusiv terariu.In rest este ca de obicei: mananca fara nici o problema, este activa, am urmarit-o si bea apa de cateva ori pe noapte.Inca ceva, tot de saptamana trecuta a inceput sa intre pe sub stratul de nuca de cocos ca o rama.

Astept sfaturi,
Multumesc


Mai spre spre seara o sa adaug cateva imagini cu "noua" culoare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kevin100
Pui
Pui
Mesaje: 37
Membru din: 06 Iun 2013, 19:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Alex

Re: Probleme Corn Snake

Mesajde kevin100 » 03 Dec 2013, 14:58

Salut. Isi schimba culoarea inainte de naparlire , problema la nas poate fi o infectie respiratorie cred. Am vazut ca trebuie utilizat o perioada de timp un anumit medicament dar nu ma pricep mai bine vorbeste cu cineva avizat.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Probleme Corn Snake

Mesajde Corleone » 04 Dec 2013, 20:50

Le place sa intre in substra, asa ca asta nu e o problema. Nu te agita in legatura cu culorile. Sigur trebuie sa naparleasca, oricum pana ajunge adult o sa isi schimbe nuantele de culoare. In legatura cu problema la nas nu stiu. E posibil sa fie apa daca intra in vas, picaturile raman pe solzi in acest caz. Cornii sunt foarte rezistenti. Am de 5 ani, si niciodata nu am avut probleme cu ei (crescuti la temperatura camerei, fara heat-pad, bec si alte nebunii).
id: alexfota91
bu17
Ou
Ou
Mesaje: 6
Membru din: 03 Dec 2013, 12:18
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Bursan Tudor

Re: Probleme Corn Snake

Mesajde bu17 » 14 Ian 2014, 22:13

Salut,

Am oservat 2 chestii ciudate dupa ce a naparlit. este ceva grav?Ma puteti ajuta va rog cu un sfat?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori