Viermi in caserola cu greieri !

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde Bobi » 18 Ian 2014, 02:01

Va salut ! Astazi am observat cand m-am uitat in caserola cu greieri, sa vad cati mai sunt, niste viermi ! Mentionez ca greierii sunt din specia Gryllodes sigillatus si ii tin pe Muschi de la Exoterra, acela care se afla la pachet de 2 bucati , ii hranesc cu mar, stafide si morcovi fara mancare de caini sau pisici ! Am mentionat toate astea ca sa scot din ecuatie faptul ca viermii sunt din substrat !
Am sa pun poze cu viermii , greierii si substratul pe care ii tin !! Am apucat de mi-am hranit animalele cu ei bineinteles si o fac de o saptamana ! Puteti sa ii identificati ca sa stiu daca trebuie deparazitate animalele si daca da , poate cunoasteti si cu ce ! Sunt foarte norocos in ultima perioada... :table: :crazy:

Greierii:
Imagine

Viermii:
Se pot observa si ouale de greieri:

Imagine
Imagine
Imagine

Si substratul :
Imagine


P.s : Sunt in pericol crestatii mei sau pot trai si cu aceasta specie de viermi ?
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde agamura » 18 Ian 2014, 02:34

WoW. Nu s-au dezvoltat din vina substratului pe care-l folosesti. Greierii aduc tot felul de "minunatii" din astea. De ce nu pui pamant? E mai ieftin si mai aproape de "lumea greierilor" decat Forest Moss-ul.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde gabi_borza » 18 Ian 2014, 12:48

Eu totusi cred ca viermii au venit odata cu substratul. Exista specii de nematode care traiesc in muschi, chiar si la noi in tara. Acvaristii cred ca iti pot da mai multe informatii despre viermii astia din muschi. Am folosit si eu cand aveam pesti, pentru hrana la puiet.
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde Bobi » 18 Ian 2014, 13:19

Multumesc de raspunsuri baieti dar totusi vreau sa stiu daca crestatii mei vor murii sau vor trai cu asa ceva in ei ? Dar mie greu sa cred ca este din muschi pentru ca folosesc muschi de ceva vreme si nu am vazut asa ceva pana acum iar muschiul vine la caramida presata. Mai degraba cred ca este de la greieri pentru ca specia asta de greieri nu am mai folosit-o, Gryllodes sigillatus, eu am folosit numai Acheta domesticus si nu am avut nici un fel de vierme ....Mai astept pareri ! Un weekend placut !
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde Bobi » 18 Ian 2014, 13:25

agamura scrie: E mai ieftin si mai aproape de "lumea greierilor" decat Forest Moss-ul.


Nu folosesc pamant pentru ca eu nu ii inmultesc, nu ma intereseaza aspectul asta, m-am gandit ca muschiul este mai curat si mai usor de facut curat in caserola sa nu fac prea mare mizerie in casa .... !!
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde gabi_borza » 18 Ian 2014, 17:03

Nu trebuie sa fie viermii in muschi, e destul sa fi fost oua incorporate, chiar daca e caramida presata... Nu stiu ce sa zic, m-as mira sa fie de la greieri. Urmareste-i in muschi, sa vezi cam cat traiesc. Daca sunt paraziti din greieri, mor intr-un timp scurt de la eliminare...
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde Bobi » 18 Ian 2014, 17:36

Am sa fac inca o data muschi si o sa il pun separat intro caserola sa vad daca apar viermi, ca mai am din aceeasi caramida! Momentan am aruncat tot, greieri muschi. Daca sunt din greieri inseamna ca au si soparlele in ele...
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde BogdanFarm » 18 Ian 2014, 18:16

Dar intrebarea este: sunt sau nu periculosi pentru reptile?
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde gabi_borza » 18 Ian 2014, 18:34

Daca sunt din substrat ma indoiesc sa fie periculosi... Eu dadeam la puiet de vivipari (guppy, xifo, molly). Daca sunt din greieri, exista posibilitatea sa fie periculosi.
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde snakefishmike » 19 Ian 2014, 00:52

Din cate vad, mie-mi par niste grindali (Enchytraeus buchholzi). Multi acvaristi folosesc moss-ul pt cultura de grindal, care e papa bun pt pesti. Reptilelor nu le pot dauna decat in cazul in care se foloseste substrat in terariu, iar umiditatea e crescuta permitand inmultirea lor . Altfel nu deranjeaza cu nimic, poate doar estetic.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde zburla » 19 Ian 2014, 13:37

daca sunt mancati de catre pesti.. atunci nu vad de ce ar dauna reptilelor... nu ?
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Bobi
Varan
Varan
Mesaje: 287
Membru din: 08 Ian 2013, 22:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: cercelarubogdan@yahoo.com
Contact:

Re: Viermi in caserola cu greieri !

Mesajde Bobi » 19 Ian 2014, 13:40

Deci problema e ca si lamurita ... viermii sunt din substrat adica din exoterra moss. Acum am schimbat greierii mari, cateva femele si 2 masculi, intr-o alta caserola cu cocos (plantation soil), daca numai apar viermi inseamna ca e 100% din substrat daca apar iar viermi si acolo....panica ! Multumesc de raspunsuri !!!
Imagine
2.2.0.0 Rhacodactylus ciliatus

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori