Iguana verde

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
emil bucea
Ou
Ou
Mesaje: 1
Membru din: 16 Iun 2014, 12:22
Localitate: Buzau
Nume: emil bucea

Iguana verde

Mesajde emil bucea » 16 Iun 2014, 12:26

Buna ziua.
Am o mare problema cu animalul meu.
Iguana verde: mascul, circa 3 ani, 1,2 m lungime, diametrul corpului cam 8 cm.
Conditii: terariu 1,6x0,5x2 m, lampi IR si UV, instalatie ceata, temperaturi in limitele recomandate.
Alimentatie: varza, frunze gulie, morcov ras, frunze morcov, varza chinezeasca, ardei gras, fasole verde, mazare, ocazional papadie si granule de-ale lui.
Probleme: de vreo doua luni parca e turbat, sare la mine, lovindu-se de geam, de pereti, de ramurile pe care se catara. A mancat foarte prost o perioada de 2-3 luni, dar nu m-am alarmat, s-a mai intamplat de cateva ori. Dar acum mananca bine, numai ca nu prea mai pot sa bag mana la el ca sare si ma ataca. Mai nou (azi am vazut prima data) isi musca coada, o urmareste si o ataca. Sta linistit o perioada pe polita lui, sub lampile IR si UV, dar cand ma apropii de terariu la 1..2 m, se ridica, da din cap violent si sare direct in geam (6 mm grosime, dar cred ca intr-o zi il va sparge).
Inainte de perioada asta deschideam geamul si il scarpinam de la bot la coada, inchidea ochii si statea si cate un sfert de ora la scarpinat, parea ca-i face placere. Cand ii faceam curat, il eliberam si batea toata camera, se catara peste tot. Cand terminam il prindeam de la prima incercare si-l bagam la loc, fara sa protesteze.
Acum face cam la fel, dar nu mai sta sa-l prind, fuge si trebuie sa-l fugaresc astfel incat, intr-un tarziu, sa nimereasca intrarea in terariu. Iar odata ajuns inauntru, innebuneste din nou.
Foarte interesant, cand cineva necunoscut lui se apropie, se ridica cat mai sus pe picioare, arcuieste spinarea, da din cap, dar NU SARE la el. Cand ma apropii eu, turbeaza efectiv.
Toata situatia asta nu a debutat brusc, ci a ajuns de la "pasnic" la "razboinic" in 2-3 saptamani. Dar acum, de la o zi la alta, devine mai agresiv. E ora 12:00, dar inca nu i-am dat mancare, tot astept sa-i mai treca nervii.
Chiar acum il vad ca sta la "soare" si, din cand in cand, da din cap violent de cateva ori, cu gusa intinsa. Stiu ce inseamna asta, o face de mult, dar nu inteleg restul manifestarilor violente.
Mi se rupe sufletul cand il vad cum face acum si mi-aduc aminte cum il luam in brate si-l mangaiam.
Are cineva idee ce se intampla? E normal la varsta asta? Stie cineva un veterinar competent in iguane verzi ? Orice informatie care sa ma ajute sa inteleg ce si de ce se intampla va fi foarte apreciata. Si daca are nevoie de ajutor, sa inteleg ce trebuie sa fac.
Multumesc mult si anticipat!
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Iguana verde

Mesajde agamura » 16 Iun 2014, 12:49

Comportamentul indica un nivel de agresivitate ridicat intalnit in perioada imperecherii - (lipsa poftei de mancare, limbajul corpului, impulsul de a depasi granitele terariului (sau al apartamentului) s.a.m.d.)
tzutzy
Ou
Ou
Mesaje: 1
Membru din: 02 Iul 2014, 21:58
Localitate: Piatra Neamt
Nume: Gaspar Madalina

Re: Iguana verde

Mesajde tzutzy » 02 Iul 2014, 22:20

Buna, din cate am observat e singurul post activ in ultima perioada si speram ca ma puteti ajuta sa imi dau seama daca iguana mea e femela sau mascul...Din cate am citit si am vazut in poze mie mi se pare femela . Are 1 an si 4 luni

http://i61.tinypic.com/vzydma.jpg

http://i58.tinypic.com/2m699ut.jpg

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori