Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
zvarr
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 05 Iul 2013, 14:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Marius

Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde zvarr » 12 Sep 2014, 20:49

Salut!

Am un exemplar de taeniura friesi, , aprox 1.4m, sanatos voios si foarte activ( se urca pe crengi, se baga printre radacinile lor din substrat - bucati de nuca de cocos , etc ) , hranit o data pe saptamana cu soareci de 40 grame. Toate bune si frumoase.
Am observat in seara asta, un mic punct negru in zona coltului gurii , unde se imbina 2 solzi. Mentionez ca imediat dupa a cascat si este ok totul, curat si roz , semn ca nu ar fi ceva grav acolo.

Ar putea fi vreo problema? Sa fie vreun parazit sau ceva de genul? Sau pur si simplu e oboseala de la birou si mi se pare ca ar putea fi o problema de sanatate?
Mentionez ca dpdv al comportamentului nu are nicio schimbare ca acum o luna sau doua. Urmeaza sa il hranesc maine din nou.

Nu pot face poza pt ca am un telefon care nu face focus atat de bun pe lumina slaba.

Pareri? Ce credeti? Ar putea fi ceva?
zvarr
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 05 Iul 2013, 14:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Marius

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde zvarr » 13 Sep 2014, 08:15

Peste noapte mi-am dat seama ca telefonul meu are si HD, doar ca ii ia mai mult sa faca poza. L-am prins acum in ipostaza aia, din care reiese clar cam cum arata problema. Se pare ca i-a aparut si pe partea opusa ceva asemanator.

Ce parere aveti? Dupa mine ceva clar nu e ok, daca a aparut si in partea cealalta ceva la fel.

Scuze fata de admin forumului pt double post.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
zvarr
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 05 Iul 2013, 14:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Marius

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde zvarr » 13 Sep 2014, 15:42

Mister clarificat: Scale rot - se vede dupa cum casca si se scarpina la gura de diverse elemente de decor.
Tratament aplicat ( la sfatul lui Codrin ) : Baie in betadina integral ( sa nu se extinda ) si pe zona capului , mai exact sub gura si pe laterale i-am dat cu un betisor cu vata impregnat in betadina. Clatit in apa curata dupa, pus la loc in terariu.

Din ce am citit am nevoie si de un antibiotic ( cine se pricepe sa-mi zica exact ce si cum ) si cum sa i-l aplic. E 1,40 m dupa cum am spus, tinut in 80x40x50cm ingrijit si curatat la fiecare 3 zile dupa masa si ocazional cand am chef.
Bestia nici n-a carait la manipulare.

Scuzati multiplele postari insa in weekend am timp mai mult sa ma ocup de el, iar boala asta m-a alarmat teribil.

Daca vrea un admin sa le dea "merge" sau sa imi permita editarea lor ( acordarea de drepturi temporare pt topicul in cauza) v-as multumi nespus, pt ca probabil o sa mai intervin cu update-uri dupa postari.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 13 Sep 2014, 18:59

In cazul in care mai trece cineva prin aceeasi problema pentru scale rot se poate folosi cu succes si Mibazon (contine 3 antibiotice foarte bune). E o solutie grasa si e recomandat sa se aplice in straturi subtiri si des pentru ca are absortie destul de lenta.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
zvarr
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 05 Iul 2013, 14:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Marius

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde zvarr » 14 Sep 2014, 09:52

Mibazon ii iau si eu luni.

Azi a mai trecut printr-o baie in betadina urmata de clatire in apa curata si betisor de urechi dat dupa aceea pe zonele afectate.
Deasemenea au fost eliminate elementele de decor din terariu si substratul.

S-a ridicat urmatoarea problema: Daca acum sunt doar servetele si terariul e gol, in ce se va ascunde cand o sa fie stresat?
Neavand nimic la indemana decat jumatate de nuca de cocos care nu a mai fost folosita in acvariile mele de ceva vreme, am zis ca merita sa incerc macar sa-si bage capul.

Acum am 1.4m sarpe intr-o nuca de cocos, care scoate limba prin gaura de aerisire de sus :|
Sper sa nu ramana blocat acolo.

Daca mai aveti sugestii sau pareri pana reorganizez terariul ( maine merg sa ii iau chestii decente pana revine la substrat) puteti sa spuneti :)
zvarr
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 05 Iul 2013, 14:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Marius

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde zvarr » 15 Sep 2014, 18:26

Probabil o sa isi revina.
Cautand scale rot pe internet am gasit atat tutoriale video cat si un tratament pe termen mediu ( o naparlire ) din care sa il scot ca nou pe Sneaky.

Cel mai probabil; o sa il vedeti la pozat in iarna, cand as vrea sa fac un intreg album cu ce vietati mai am prin casa ( gecko, el , tarantulele) .

Cheers,
Bolnavu' si Marius
zvarr
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 05 Iul 2013, 14:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Marius

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde zvarr » 17 Sep 2014, 18:31

Update:

Pe piele nu se mai vad semne de scale rot, in afara de o dunga mica la imbinarea a 2 solzi langa gura (cea reliefata in poza) , insa animalutul refuza sa manance.
De 2 zile il ung cu mibazon, iar azi i-am lasat un soarece decongelat si incalzit in palma in terariu pt 3 ore. Inca nu l-a luat desi l-a mirosit si a verificat perimetrul sa vada ca nu o sa fuga.

Ce credeti ca e de facut?
Nu a mancat de 10 zile!
Avatar utilizator
denis
Piton
Piton
Mesaje: 207
Membru din: 24 Sep 2012, 20:41
Localitate: Galati
Nume: Baciu Denis
Localitate: Galati
Contact:

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde denis » 21 Sep 2014, 14:00

E normal sa faca pauze la mancare, si ai mei fac cateodata.
Sunt serpi, nu te panica daca nu a mancat 10 zile.
:whip:
zvarr
Gecko
Gecko
Mesaje: 58
Membru din: 05 Iul 2013, 14:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Marius

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde zvarr » 28 Sep 2014, 09:17

A naparlit si e mult mai ok acum. Mersi Vic, mersi Codrin.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Potentiala problema Elaphe taeniura friesi

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 28 Sep 2014, 23:09

Ma bucur sa aud ca e mult mai ok, tine-ne la curent.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori