Gecko leopard - stresata, timida sau terariul nu este OK?

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
cradu25
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2016, 09:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Radu

Gecko leopard - stresata, timida sau terariul nu este OK?

Mesajde cradu25 » 04 Mar 2016, 11:07

Buna dimineata,
Fie-va mila de un incepator in ale reptilelor si dati-mi va rog si mie o mana de ajutor. I-am luat acum 3 saptamani lui fie-miu o fetita de gecko leopard (habar n-am ce varsta are, dar pare matura):
Imagine

I-am amenajat si un terariu:
Imagine

Din pacate, de cand am adus-o, nu mananca nimic (i-am pus mealworms cu prafuri de calciu si vitamine) si sta tot timpul ascunsa in scorbura aia din mijloc.

Temperatura ambientala este de cca 23-24 de grade, becul se aprinde automat in intervalele orare 07:00 - 10:00, 13:00 - 16:00 si 19:00 - 22:00.

Este prea stresata de la mutarea in noul ambient? Este ea pur si simplu o fire mai timida? I-am amenajat prost terariul si nu-i capabila sa-si gaseasca mancarea?

Ce pot face? Am incercat sa-i duc cu penseta viermele la nas, nici macar nu da semne de interes.

Coada arata inca bine, pare sa mai aiba rezerve, dar nu stiu ce sa spun...

Merci de ajutor anticipat.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard - stresata, timida sau terariul nu este OK

Mesajde Chuckie » 04 Mar 2016, 23:03

E posibil sa aiba oua si in cazul asta nu prea mai mananca. Amenajeaza-i o caserola cu 3-4 cm de cocos umed sau muschi sphagnum umed, poate depune. Oricum iti trebuie acea cutie si pentru perioada naparlirii. Pui capacul la caserola si dai o gaura in lateral pentru soparla. Noi nu prea folosim nisip, pot inghiti, sunt destul de tonti. Si asta poate duce la un blocaj intestinal. Daca nu iti place varianta cu servetele sau ziare poti incerca cu ceva pietris mai mare decat poate inghiti, peste 2-3 cm.
cradu25
Ou
Ou
Mesaje: 4
Membru din: 04 Mar 2016, 09:50
Localitate: Bucuresti
Nume: Radu

Re: Gecko leopard - stresata, timida sau terariul nu este OK

Mesajde cradu25 » 05 Mar 2016, 12:44

@Chuckie: Multumesc de raspuns. Nu prea ma prind, cat de mare sa fie caserola asta pentru depus oua? Din plastic sau ce fel?

Scuza intrebarile (poate) stupide, dar n-am nici cea mai vaga idee despre reptile, m-am bagat in povestea asta fara sa am multe informatii in prealabil (mare greseala).

Nu stiu daca este relevant sau nu, dar hai sa o specific si pe asta: Gecko-ul este cumparat de la un pet-shop (MaxiPet).

O zi buna si un weeked excelent.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gecko leopard - stresata, timida sau terariul nu este OK

Mesajde Chuckie » 05 Mar 2016, 13:15

Un castron de plastic, mare cat sa incapa gecko in el, 20-25 cm. Substratul ala, fibra de cocos sau muschi sphagnum se tine umed. Dai o gaura pe unde sa intre animalutul inauntru.

http://www.teraristica.ro/index.php?/so ... gecko.html

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori