problema boa

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

problema boa

Mesajde bogdan_kaa » 29 Aug 2011, 08:45

salutari! am o mica fetita boa. vineri i-am dat sa manance un soricel viu, l-a inghitit imediat. dupa cateva minute am observat ca are buza de jos introdusa in gura, ca si cum ar tine-o cu dintii. nu e toata ci cam jumatate pe partea dreapta a gurii. am crezut ca nu e nici o problema, ca-si va drege/indrepta falcile. nu s-a intamplat nimic pana azi. tot la fel o tine. parca de atunci e si mai agresiva putin - nu sunt prea sigur. ma gandesc ca poate o doare...
ce poate fi?
are nevoie de doctor?
e posibil sa ramana asa?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema boa

Mesajde Chuckie » 29 Aug 2011, 18:14

Poza !!
bogdan_kaa
Pui
Pui
Mesaje: 46
Membru din: 12 Feb 2011, 14:58
Nume: bogdan
Localitate: giurgiu

Re: problema boa

Mesajde bogdan_kaa » 31 Aug 2011, 15:20

am fost plecat cateva zile...
azi cand am venit tinea buza tot la fel. eram hotarat sa-o tin cu forta, sa-i deschid gura si sa vad ce se intampla. totusi i-am dat sa manance inainte pe principiul ''cui pe cui se scoate'' . am cautat un soricel mai mare ca sa-si deschida bine gura sa-l inghita, in ideea ca se va rezolva problema de la sine. si asa s-a intamplat. l-a inghitit cu mari dureri cred, i-a luat o ora si l-a lepadat din gura de mai multe ori dupa ce-l halise aproape pe jumatate. se vedea clar ca o doare, era nervoasa. intr-un final l-a inghitit dar de la coada inspre cap :crazy: pentru ca in urma lepadarilor repetate, soricelul fiind plin de saliva sarpelui avea pe cap lipit terra cocos. nu mult dar destul cat sa o faca pe mica boa (Zuma se numeste) sa-l prefere dinspre posterior. sper ca nu a fost destul substrat ca sa-i provoace probleme. pana la urma sunt animale puternice si rezistente si nu au dezamagit natura timp de milioane de ani - dovada clara ca sunt aproape perfecte, altfel ar fi evoluat in altceva.

acum e in regula. sta linistita pe craca ei si digera. gura arata frumos ca la inceput, are din nou acel cap minunat, echilibrat, perfect.
nu o s-o mai hranesc 2-3 saptamani ca sa se repare perfect zona.

chuckie, nu stiu frate sa pun o poza, daca ai mai pomenit asa ceva :lol: :lol: ....merci pentru intentie oricum.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema boa

Mesajde Chuckie » 31 Aug 2011, 17:26

Mai, cand postezi, sub fereastra in care scrii textul... ai un meniu "Încarcă fişiere". Acolo ai browse sa alegi poza si pe urma ai un buton "Adaugaa fisier" ca sa incarce poza pe forum. Dupa ce postezi apare poza. Dar poza sa fie de 800 x 600 pixeli sau 600 x 800 pixeli, in functie de cum e facuta, orizontal sau vertical. Forumul nu accepta poze mai mari de 800 pixeli. Nu e greu, e chiar mai simplu decat sa pui poza pe imageshack sau tinypic si pe urma sa pui linkul in forum...

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori