Problema femela corn snake

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
cassys
User banat
User banat
Mesaje: 157
Membru din: 02 Noi 2010, 14:26
Nume: Ionut
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Problema femela corn snake

Mesajde cassys » 21 Ian 2011, 20:35

Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Problema femela corn snake

Mesajde Trancer » 21 Ian 2011, 21:34

Salut.
1.De cat timp ai observat umflatura si in cat timp a progresat pana la marimea actuala ?
2.Sarpele mananca regulat sau refuza mancarea de ceva vreme buna?
3.Cand ai gasit ultima oara materii fecale ?

Daca sarpele nu a defecat de o perioada lunga de timp,undeva mai mult de o luna,ai putea sa aduni cam 10-20 cm de apa calduta in vana si sa o lasi inauntru 10-20 de minute.La inceput sa`i masezi usor zona cloacei in apa calduta. Daca sarpele si`a facut nevoile in mod normal ( o data la 14-24 de zile) atunci este o tumora care progreseaza destul de repede si care la marimea la care este deja sigur a ocupat toata circumferinta intestinul din a carui perete a si crescut...cauzand un blocaj nasol.
Asteptam si alte pareri, daca nici o solutie nu este de ajutor iar umflatura progreseaza in continuare....cea mai omeneasca solutie ar fi sa .. ( aici voi posta cea mai omeneasca metoda cand voi primi aprobare din partea staff-ului teraristica.ro). Sa speram ca este ceva ce se poate rezolva si nu o tumora. Bafta
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Problema femela corn snake

Mesajde Trancer » 21 Ian 2011, 21:45

Revin cu un sfat in privinta substratului..si anume sa incerci sa schimbi acel talaj ecologic cat mai repede deoarece :
1. Este facut defapt din rumegus presat,absoarbe cu brio si ultimul strop de umiditate din "casuta" sarpelui.
2. Este practic imposibil sa stropesti macar o data la 2 zile in terariu pentru a mentine cat de cat umiditatea din cauza acestui rumegus presat care pur si simplu se destrama de la orice picatura de apa ajungand intr`un aspect similar tarâtelor.
3. Am folosit si eu o perioada foarte scurta de timp din lipsa altui material mai bun pentru substrat si emana un miros pe care nici omul nu`l suporta,cu atat mai putin sarpele...esti de acord cu mine ? miroase exact a plastelina. Sarpele meu nici nu a pus burta pe el pana nu i`am schimbat cu servetele. Recomand caramizile din cubulete de cocos presat.
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
Stvpet
Ou
Ou
Mesaje: 23
Membru din: 26 Iul 2010, 18:58
Localitate: Craiova
Nume: Spinu T.
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Problema femela corn snake

Mesajde Stvpet » 21 Ian 2011, 22:17

Daca in ultimul timp ai constatat probleme sau lipsa eliminarii fecalelor,dupa parerea mea este vorba de:
1)o constipatie simpla, aceasta este foarte intalnita la serpii captivi.Factorii care duc la aceasta constipatie sunt: dezhidratarea,leziuni,temperatura sub nivelul optim de mediu sau paraziti. O metoda care se zice ca ar da si rezultate in remedierea constipatiei este imbaierea sarpelui in apa calda intre 10-30minute/zi timp 1-2zile.Aceasta metoda conduce la defecare si urinare.
2)o constipatie mai complicata care este produsa de o retentie urinara datorita formarii unor pietre in acidul uric,pietre care se depun in cloaca astfel impiedica defecarea si urinarea.In cele mai multe cazuri boala apare in urma unei dezhidratari de lunga durata. Pietrele se pot elimina manual cu rabdare si ajutorul unei clisme cu uleiuri vegetale.
cassys
User banat
User banat
Mesaje: 157
Membru din: 02 Noi 2010, 14:26
Nume: Ionut
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Problema femela corn snake

Mesajde cassys » 22 Ian 2011, 00:06

Nu am observat fecale. De mancat mananca si este vioaie. Tocmai am mai vorbit cu cineva si cel mai probabil e o infectie de la substrat. Maine incerc sa o curat in acea zona cu betadina, elimin substratul acesta temporar, care intr-adevar miroase destul de rau si o sa o tin pe ziar pana sunt gata terariile. Revin cu informatii despre starea pacientei. Multumesc pentru sfaturi.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema femela corn snake

Mesajde alex_snake_gunit » 23 Ian 2011, 16:21

Incearca o "baie" calduta, cateva minute
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
cassys
User banat
User banat
Mesaje: 157
Membru din: 02 Noi 2010, 14:26
Nume: Ionut
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Problema femela corn snake

Mesajde cassys » 23 Ian 2011, 22:20

maine incerc si asta

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori