Problema gecko leopard

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Chuckie » 25 Ian 2011, 00:06

adrianyva scrie:mda....vorbaraie multa
anion day fa cum zic eu ca zic bine !
asa mi s-a zis si de varanu meu ca moare etc....din cauza decalcifierii iar medicii veterinari se uitau la el si habar nu aveau ce are! si prin tratamentul asta l-am pus pe picioare de acuma are aproape 1 m !



Ai dreptate, vorbaraie multa si mai ales proasta...
Probabil de multe ori si tu te uiti la tine si nu intelegi nimic, profesore...
Asta ca sa fiu finut, sa nu imi spun parerea pana la capat despre incantatoarea ta atitudine...
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Covoran Andrei » 25 Ian 2011, 01:02

Multumesc de ajutor baieti
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde radu » 25 Ian 2011, 03:10

eu ti-as recomanda, asa cum zice si Chuckie, sa o iei incet si cu treaba buna. Asta inseamna sa ii oferi insecte date prin calciu si vitamine. De asemeneaa, in hrana insectelor sa pui calciu si vitamine. Inca un sfat ar fi sa folosesti pt hrana greieri pt ca sunt mai moi, nu au invelisul de chitina asa de gros, sau gandaci proaspat naparliti (asta e mai greu). La cat sunt de moi si de deformate oasele, un gandac mai chitinos i-ar putea fractura mandibula in timp ce il mesteca. Ai putea in perioada asta de recuperare sa ii iei si un bec cu UV.
Nu administra medicamente "dupa gust". Si calciul si vit D chiar daca sunt chestii banale, pot deveni periculoase sau chiar mortale in caz de supradoza. Calciul daca nu e administrat treptat si in doze corespunzatoare produce o osificare rapida si prin urmare oasele raman strambe si deformate pt ca nu apuca sa revina la forma initiala. De asemenea poate da blocaje renale. Vit D in cantitati mari duce la calcificari ale tesuturilor moi si prin urmare insuficiente ale diferitelor organe.

Mai exista si alte variante de tratament, insa sunt mult mai delicate si prin urmare nu ti le recomand. Se poate face o data pe saptamana o hranire fortata cu un cocktail format din conserva pt caini si pisici Hill's a/d (25-30g/kg) diluat cu ser Ringer lactat, administrat cu o sonda uretrala de pisici sau cu un ac cu varf bont la caree se atasaza seringa cu amestecul. La starea in care se afla leopardul tau e recomandat sa se inceapa tratamentul cu calciu injectabil. Pt asta se foloseste calciu gluconat sau calciu lactat. Cel mai indicat e calciul lacta pt ca se poate administra i.m sau s.c. Cel gluconat, din cate retin, se face intraperitoneal, tehnica mai delicata. bInjectiile cu vit D trebuie facute doar o data pe luna pt a evita supradoza (si in doza corecta).

La toate astea trebuie adaugat respectarea temperaturii, umiditatii, luminii etc caracteristice speciei si manipulare cat mai putina ca sa nu ii mai produci si alte necazuri.

Succes ;)
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde adrianyva » 25 Ian 2011, 09:39

tare mai sunteti voi destepti...in afara de radu nici unu nu a dat o solutie!
ati asteptat ca cineva sa isi dea cu parerea ca sa sariti sa ii dati in cap in loc sa dati un sfat ca sa isi revina gecko!
chukie ce nu inteleg la mine? am terminat Facultatea de Drept la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi, licentiat in Criminalistica cu 9.50....facultate care este cea mai buna din tara.....tu ce ai terminat? Ai o problema ca sunt bodyguard? ....castig pe luna cat castigi tu pe un an.....asa ca lasa-ma pe mine in pace si vezi de treaba ta!
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Covoran Andrei » 25 Ian 2011, 11:45

iti multumesc mult radu pentru raspuns :thumbup: .adrianyva,eu zic ca e cazul sa te opresti.Multumesc!
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Chuckie » 25 Ian 2011, 12:52

adrianyva scrie:tare mai sunteti voi destepti...in afara de radu nici unu nu a dat o solutie!
ati asteptat ca cineva sa isi dea cu parerea ca sa sariti sa ii dati in cap in loc sa dati un sfat ca sa isi revina gecko!
chukie ce nu inteleg la mine? am terminat Facultatea de Drept la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi, licentiat in Criminalistica cu 9.50....facultate care este cea mai buna din tara.....tu ce ai terminat? Ai o problema ca sunt bodyguard? ....castig pe luna cat castigi tu pe un an.....asa ca lasa-ma pe mine in pace si vezi de treaba ta!


Tare esti destept tu, si eu am terminat una dar e prea grea pentru tine, si "pe vremea mea" chiar se facea scoala. Acum voi faceti facultatea cum respirati, fara efort intelectual. De rest... chiar se vede tupeul prostesc de bodyguard cu care esti dotat si inteligenta sclipitoare a generatiilor de teflon.
Prost si tare in gura cum ii sta bine unui budigau.
Solutia a primit-o si culmea, exact cum a recomandat si Radu, numai ca a primit-o mai detaliat pe messenger. Poti sa il intrebi pe AnionDay, o sa iti confirme. Daca citeai ce am scris ai fi vazut si acolo solutia. Faptul ca altii au raspuns dupa tine nu inseamna ca tu esti mai inteligent, nici pe departe, ci faptul ca te arunci sa raspunzi fara sa gandesti prea mult, asta ti-ar lua ceva timp. Pe viitor iti recomand cu caldura sa te abtii in a mai fi atat de tupeist si rau aiurea si mai ales sa te gandesti mai mult inainte sa ii raspunzi cuiva la o intrebare care te depaseste. Nici eu nu sunt veterinar si am si scris ca poate nu suntem cei mai in masura sa dam un raspuns. Dar tu esti , facultatea de drept te califica in medicina veterinara... chiar cu 9.50... cea mai buna din tara... :lol: :lol: :lol:

Si daca tot te lauzi cu cat castigi ca budigau, hai sa vorbim in continuare despre subiecte care te pasioneaza, bani, dusmani, femei... asa cum iti sade tie bine. :lol:
Avatar utilizator
adrianyva
User banat
User banat
Mesaje: 262
Membru din: 22 Mar 2010, 17:10
Localitate: Iasi
Nume: Adrian
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde adrianyva » 25 Ian 2011, 13:03

m-ai auzit pe mine sa vorbesc de dusmani si femei mai terminatule?m-ai vazut pe mine sa ma bag aiurea in subiecte ? de unde si pana unde ai tras tu concluzia ca as fi un prost? citesti toate astea dimineata in cafea?tu stai toata ziua pe forum si te certi cu copii de 13-14 ani sau critici pe cei ce vor sa ajute! imi bag picioarele in forumu tau si de azi nu mai calc pe aici!
3 Gecko leopard
1 Boa constrictor
1 Columbian rainbow boa
1 Haplopelma lividum
1 Grammostola rosea
1 Hottentotta caboverdensis
1 Pit Bull
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Chuckie » 25 Ian 2011, 13:15

adrianyva scrie:m-ai auzit pe mine sa vorbesc de dusmani si femei mai terminatule?m-ai vazut pe mine sa ma bag aiurea in subiecte ? de unde si pana unde ai tras tu concluzia ca as fi un prost? citesti toate astea dimineata in cafea?tu stai toata ziua pe forum si te certi cu copii de 13-14 ani sau critici pe cei ce vor sa ajute! imi bag picioarele in forumu tau si de azi nu mai calc pe aici!


Nu te am auzit vorbind de femei si dusmani, dar dupa comportamentul general ne dam si singuri seama...
Daca tu ai dat primul raspunsul nu inseamna ca raspunsul tau e si bun. Ideea e ca ar trebui sa inveti sa gandesti mai mult inainte sa dai raspunsuri la probleme pentru care facultatea ta de drept nu te califica sa raspunzi. Mistourile ieftine gen "vorbaraie multa" si tot ce ai scris mai departe cu atat mai mult imi intaresc certitudinea ca banii, femeile si dusmanii sunt subiectele tale preferate. Daca nu ma insel incerc de ceva timp sa apar copii de care te iei continuu, aici pe forum. Terariul e prea mic. Ok era un faunariu, Copilul si-a facut terariu de vreo 60 cm, in continuare e prea mic, ce faci baaaaaa, omori animaluuuuuuu, chiar ai speriat copilul... cine e ala care se cearta cu copiii? Eu? :lol:
Cine tinea 3 serpi in terariu de 80 cm dar terariul de 60 cm al copilului era mic pentru un piton regal de 40 cm? Cine critica pe toata lumea pe aici in ultimul timp si da sfaturi de profesionist? Eu? Nu cumva tu?!
Pai normal, "ai terminat dreptul cu 9.50", esti calificat in teraristica... si mai ales in medicina veterinara.

Si in momentul in care ti-am zis si eu si altii ca sfatul tau nu e grozav ai inceput sa fii tare in gura si nesimtit. Pai cine e cretinul in toata ecuatia asta ma?
Du-te ma tare, grabeste-te. Ori renunti la comportamentul de maimuta ori te duci. Si ai ales sa te duci. Iti place sa fii maimuta.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Chuckie » 25 Ian 2011, 13:22

adrianyva scrie:mda....vorbaraie multa
anion day fa cum zic eu ca zic bine !
asa mi s-a zis si de varanu meu ca moare etc....din cauza decalcifierii iar medicii veterinari se uitau la el si habar nu aveau ce are! si prin tratamentul asta l-am pus pe picioare de acuma are aproape 1 m !


Ai fi fost mult mai castigat daca nu dadeai raspunsul asta. Ai dat cu mucii in fasole de la inceput.
Dar daca domina orgoliul si rautatea raspunsuri din astea dai. Daca domina inteligenta ai fi avut putina rabdare si ai fi dat un raspuns mai de bun simt.


Exemplu:

"Nu ma pricep prea bine, eu am terminat dreptul cu 9.50 dar eu am facut un tratament empiric cam asa: 1 ml calciu gluconic amestecat cu D3. De la farmacie. La varanul meu a dat rezultate bune, nu am avut probleme. Nu stiu in schimb daca la un gecko de 30 grame ar fi ok doza asta, poate iti mai raspund si altii"

Ei? Ce zici? Nu ar fi sunat mai bine asa? Decat sa ne iei pe toti de sus cu "vorbaraie multa"????
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Chuckie » 26 Ian 2011, 11:09

Intre timp am vazut si eu acel gecko. A avut probleme cu calciul dar in momentul asta oasele sunt intarite dar s-au intarit stramb iar piciorul din stanga - fata s-a calcifiat si la incheietura. Asa ramane. Probabil a avut parte de un tratament dupa ureche cu ceva timp in urma.
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Covoran Andrei » 26 Ian 2011, 14:21

Aseara am aplicat tratamentul dat de Vali si azi am ramas uimit,mergea mai bine.A facut si o baita aseara si astazi :lol: .Multumesc Vali,multumesc radu si multumesc tuturor celor care mi-au urat succes.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
Avatar utilizator
Vlad
Varan
Varan
Mesaje: 263
Membru din: 17 Oct 2010, 16:12
Localitate: Huddersfield
Nume: Vlad Georgescu
Contact:

Re: Problema gecko leopard

Mesajde Vlad » 26 Ian 2011, 14:24

Da asa este, animalul a avut parte de tratament "dupa ureche"...
Anion are geckoul de la mine. Fiind primul meu leopard, inca nu ma pricep, si nestiind ce are mi-a fost frica sa nu se agraveze si sa moara...Asa ca am considerat ca ar fi mai bine sa il dau cuiva care are ceva experienta cu leoparzii.
Intr-adevar, vechiul propietar al animalului il are de cand era pui, dar bineinteles ca nu s-a documentat inainte sa il cumpere...Il hranea cu tot felul de viermi la conserva, cumparati din pet-shopuri, pe care geckoul ii manca din an in paste....de calciu si vitamine nici nu poate fi vorba.... :thumbdown:
In orice caz, sper ca acum e pe maini mai bune si se va face bine.
1.0.0 Rhacodactylus Ciliatus (Crested Gecko)
1.0.0 Eublepharis Macularius ( Leopard Gecko)

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori