Probleme iguana

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 24 Sep 2012, 08:56

Mi-a zis ca a mai tratat o iguana mica care avea o problema exact ca la iguana de mai sus umflata la gat care fara sa stiu era a unui coleg de munca nu mi-a zis ce i-a facut exact dar mi-a zis colegul ca inca mai e putin umflata.
De antibiotic de care ai zis u enrofloxacina mi-a zis ca el are ceva mai bun dar nu a vrut sa zica ce ca e secretul lui si mi-a zis sa mai ma duc inca 2 zile cu ea si nu am mai vrut daca nu mi-a zis.O sa-i dau in continuare cu spray-ul cum ai zis u saptamana asta si dupa o las asa oricum s-a vindecat aproape o sa pun o poza cand o sa termin ca acum degeaba pun ca e mai mult albastra rana si nu se intelege mai nimic ce e acolo
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 24 Sep 2012, 17:03

Ok, astept sa vad rezultatul :) Cel mai bun antibiotic dupa parerea mea e ceftazidime, o cefalexina de generatia a 3-a. Are cele mai bune rezultate la reptile. Se administreaza o data la 72 de ore. Se gaseste in farmaciile umane. Ziceam de enrofloxacin pentru ca cel putin aici in Cluj, cu asa ceva se trateaza reptilele care ajung pe la diferite cabinete.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 03 Feb 2014, 10:18

salut din nou vreau sa va spun ca au intrat dracii in iguanele mele.
Au terminat cu muscaturile si s-au vindecat toate ranile au ramas doar cu un semn mic.Aia care am pus poza cu ea a fost muscata iar si de celalalt picior tot asa de rau chiar de 2 ori si de gura de ala mare.De gura chiar era urata rau rana dar s-a vindecat si aia.
Nu am mai fost la medicul ala Gabi le-am lasat sa se vindece singure ranile doar ce le pansam si am dat cu niste spray atat.
Asta mare de la o vreme a inceput sa ma atace chiar a reusit sa sara pe mine cand ii dadeam sa manance si m-a muscat de fata si am ramas si cu semne dar acum s-a mai calmat.A fost in peroada de imperechere daia era violent.Bine ca nicodata nu a fost asa de cand il am (si asta e posedat).Sa numai zic ca fiind mascul a facut "dopuri seminale" cum am vazut pe net ca le zice si a trebuit sa-l chinui putin sa i le scot ca nici macar numai putea sa-si faca nevoile din cauza lor.
Am scos vreo 3 "dopuri seminale" din coada lui lungi de 5-6 cm si destul de groase.
Si acum problema care o am, alaltaieri asta mica cred ca si-a dislocat piciorul dupa fata dreapta.Mi-am dat seama de asta ca am pus mana si se simte in partea de sus de unde incepe piciorul un os asa mai iesit si am fost atent si la celelalte 2 si ele nu au.Nu se vede nimic la picior in exterior.
Nu e umflat deloc.Ea inca merge in el, schiopateaza, dar merge pt. ca e super agitata ca trebuie sa faca oua si alearga prin toata casa se catara, coboara si sapa de ma dispera toata ziua.
Problema e cum ii pun la loc osul ca eu nu pot sa fac pe doctorul cu ea ca cine stie ce ii fac si e mai rau dupa aia.
Daca stiti aici in Ploiesti vreun doctor care poate sa-i faca o radiografie ceva sa vad exact ce are va rog sa-mi spune-ti si mie ca pe frigul asta nu am cum sa ajung la Bucuresti cu ea sau in alta parte.
Pun o poza cu ranile sa vezi cum s-au inchis.Trebuia mai demult dar am si uitat.
Imagine
in asta a 2-a e piciorul cu problema dupa cum am zis nu se vede nimic.
Imagine
si o poza cu un "dop seminal" am facut-o cam la 2 zile dupa ca nu aveam acumulatorii incarcati si s-a inchis la culoare.Era un verde deschis spre galben si ziceai ca e de cauciuc.
Imagine
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 03 Feb 2014, 10:41

Am uitat sa mai intreb ceva si vad ca nu pot sa mai editez.
Astia care fac radiografi la cani si pisici ce mai fac ei nu se poate sa ma duc la ei nu?
Ma gandesc ca e mai periculos pt iguana radiatiile alea.Nu ma pricep si cred ca totusi trebuie sa astept sa faca ouale intai si dupa sa ma duc.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde Chuckie » 03 Feb 2014, 12:17

Poti sa te duci linistit si chiar cred ca i-ar trebui o radiografie. Nu poti sa stai asa si doar sa presupui ce are...
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 03 Feb 2014, 13:01

Foarte bine s-au vindecat ranile! O sa ramana cicatrici acolo, dar in rest, arata perfect!
In legatura cu cealalta, cu piciorul, poti sa mergi linistit la radiograf pentru caini si pisici! Nici nu exista special de reptile!
Daca e o luxatie trebuie repus osul. Daca ramane in pozitia aia o sa se "vindece" in pozitie defectuoasa, si n-o sa mai fie mobila articulatia deloc.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 03 Feb 2014, 17:51

ok ms, o sa caut maine un doctor si o sa va tin la curent daca e cu ce are exact.Piciorul se misca in orice pozitie, dar se chinuie oricum, tocmai pe 15 din pacate pot sa fac rost de bani sa ma duc cu ea asa ca vad ce mai face pana atunci, sper poate sa fie o alarma falsa dar slabe sanse
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 05 Feb 2014, 12:14

Am fost azi si am intrebat la mai multe cabinete si am gasit unde sa-i fac si e cica singurul din oras unde face radiografie in rest mai sunt altele care fac doar ecografie.Au zis ca fac numai la cei care si trateaza animalul tot la ei si e exact la acelasi doctor unde am fost yo cu ea atunci cand a fost muscata.Au zis ca fac 3 poze si anestezie si costa 150 lei.O consultatie e 35 lei.
Acum astept pana pe 15 sa iau banii si ma duc sa vad ce are exact ca mi-au zis acolo ca daca e luxatie e mai complicat.
Daca ii face anestezie are vreo problema sau daca imi zice de alte injectii ceva? Ca ea trebuie sa faca oua.
Bine ca nu le pun sa le inmultesc dar sa nu ii dauneze ei ca nu a mai mancat de 2 sap. doar a baut apa cu calciu si o sa fie slabita rau dupa ce le face.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 06 Feb 2014, 00:17

Whaaat?? Pentru ce au nevoie de 3 radiografii? Sa fim seriosi! Si consideri ca trebuie anesteziata? Nu ar sta 5-10 secunde nemiscata incat sa ii poata face un film? Eu sincer nu as anestezia animalul daca pot sa il tin pe masa nemiscat 10 secunde... Dar tu cunosti mai bine situatia, daca se zbate si nu sta nemiscata... Oricum as folosi doar ketamina in cazul ei, sau daca ar avea la cabinet aparat de anestezie inhalatorie ar fi si mai bine.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 06 Feb 2014, 11:05

Si yo am zis la fel ca nu ii trebuie anestezie ca e cuminte dar au zis ca asa fac la toate animalele.De ce fac 3 poze nu stiu nu am mai intrebat, o sa vad atunci ca i le cer si le fac o poza si le pun si aici.Ketamina poate sa mi-o dea mie ca nu ma supar :lol:
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 06 Feb 2014, 13:54

Poti sa ii spui ca e cuminte si ca nu vrei anestezie. Animalele se anesteziaza doar daca nu pot fi tinute in pozitie fixa cateva secunde (sunt animale foarte speriate, care se zbat constant pe masa de radiografie), sau pentru radiografii cu substanta de contrast. Altfel nu vad justificarea pentru anestezie... Si in cazul iguanei tale sunt suficiente 2 filme, nu mai multe.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 16 Feb 2014, 15:44

Salut am sunat vineri si mi-a zis ca sa ma duc luni la o consultatie care e 35 lei si dupa vede daca poate sa faca radiografie sau ma trimite in alta parte unde cica fac mai bine.Asa ca, am cautat pe net si am mai gasit un cabinet tot in ploiesti unde fac radiografi si e 100 lei poza.
Ma duc maine sa-i fac si o pun si aici.Nu are rost sa ma duc sa platesc o consultatie cand yo stiu ca ii trebuie neaparat o radiografie.Nu vreau sa ma plimb din doctor in doctor ca nu am asa multi bani si mai ales ca incepe sa se agraveze situatia.
De dimineata am gasit 4 oua si a mai facut 2 pana acum si daca azi a stat calma s-a umflat si piciorul.
S-a umflat de la umar pana la palma.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 16 Feb 2014, 17:25

Du-te neaparat cu ea la un film! Un singur film ajunge sincer, nu iti trebuie 100 de radiografii sa pui un diagnostic! Chiar te rog posteaza si aici poza dupa film.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 17 Feb 2014, 19:41

Am facut radiografia si mi-a zis asa:
- ca nu e dislocat si nici rupt dar de la o lovitura ceva de genul pare ros osul (unde am facut eu sageata)
- nu are ce sa-i faca decat sa o las asa si in timp se va obisnui cu osul asa si ii va trece
- ca probabil e mai veche lovitura ca dupa cum pare osul incepe sa se refaca (aici deja ma bate pe mine nu ma pricep)
- ca se simte prin piele osul asa tepos cum simteam yo cand am zis ca e dislocat pt ca are muschiul acolo atrofiat ca nu a mers mult in piciorul ala si daia dar o sa se refaca
- mi-a dat sa-i dau cu Eqvagel CM e un gel pt inflamatii si spasme musculare care a fost 16 lei (ma gandesc sa-l fac asa cu apa ca sa treaca prin piele)
Si cam asta e tot.Eu o las pana pe 30 sa vad cum se comporta si daca nu e nici o schimbare ma duc si ii mai fac o radiografie dar sa se vada ambele picioare cum sunt asezate oasele exact.In radiografia asta asa a asezat-o doctorul sa iasa piciorul bine.E facuta intr-o parte, era asezata iguana cu burta in sus pe masa.
Gaby daca nu se vede bine aici pot sa-ti dau radiografia pe mail ca o am pe cd, e intr-un program si i-am facut eu imagine are 78MB.

Imagine Imagine

Imagine
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 19 Feb 2014, 00:47

Se vede bine poza, e ok. Mie mi se pare ca are o exostoza acolo unde am facut sagetile pe poza. Asta nu o poti trata, o lasi in pace si cu timpul se retrage si inflamatia. O sa intreb maine radiologul de la facultate, sa vad care e parerea lui. Eu asta vad pe film.
Imagine

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator