Probleme iguana

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 21 Feb 2014, 00:16

Tot ce ii posibil ca toata problema sa fie de la acarieni (ganganiile alea rosii pe care le-ai vazut tu). Ce ai folosit tu e relativ ok, piretroidele sunt destul de toxice pentru reptile... Dar trebuie neaparat sa speli si terariul cu un acaricid/insecticid. Probabil o sa scapi in cateva saptamani de ei, nu de pe o zi pe alta. De la prima aplicare a spray-ului, lasa sa treaca 2 saptamani si pe urma o dai din nou.
Temperatura e ok zic eu. Sub bec ce temperatura ai?
Piatra aia... eu nu as folosi-o!
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 03:50

Mie mi se pare ca i sa albit botu, si nu a stranutat...... Nu stiu sincer....mai are o sansa cat de mica de supravieturire?..... Ma gandesc ca poate avea si carente in Calciu avand in vedere ca sta numa ascunsa si nu se expune la uv....sa ii fac niste ca subcutanat si sa o tin catva sub uv?... Chiar trebe sa ii fac ceva si destul de repede ca e tot mai slabita.....
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde Chuckie » 21 Feb 2014, 10:38

N-ai incercat sa ii dai cu nimic? Un unguent cu antibiotic ceva? Betadina? Nimic? Eu am zis ca ar putea fi o micoza tratata insuficient, am vazut ca asa arata daca revine infectia dupa un tratament nereusit. Dar intr-adevar nu poate evolua in trei zile, eu am presupus ca nu ai observat sau ai neglijat aspectul asta pentru mai multa vreme. Sunt o multime de mincinosi pe aici, nimeni nu recunoaste ca nu a avut grija de animal sau ca asa a cumparat-o, nestiind ca are o boala a pielii. Totul se intampla "in trei zile" de obicei. Imi cer scuze pentru neincredere. Nici pe spusele "crescatorului" nu te baza. E doar un descurcaret care le cumpara din alte tari si le revinde aici, nu prea exista crescatori de iguane. Sunt cativa prin SUA... in Europa se pare ca nu le-a inmultit nimeni inca, nici nu merita, pretul celor de import e prea scazut si nu ar fi rentabil. Iguanele sunt importate din America de Sud, toate sunt "wild caught" si de cele mai multe ori ajung bolnave in Europa si majoritatea mor pe drum. Chiar as interzice importul lor daca as avea puterea sa o fac. Ca sa evolueze atat de rapid ar trebui sa fie o infectie generalizata... cred. Si mai degraba bacteriana. Daca are acarieni, aia pot transmite o gramada de porcarii. Acarienii rosii sunt specifici soparlelor dar sunt foarte rari, in sapte ani am intalnit doar la o agama cu barba. Si stresul poate sa fie dar daca o lasi in pace, dupa o vreme isi revin culorile. La a ta pare sa nu fie asa. Din pacate e cam grreu sa isi dea seama cineva doar dupa poze. De ce nu ai incercat la facultate sa ii faci ceva analize?
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 13:01

Am vorbit cu prodecanu, care e prof la parazitologie, si profi de la imunologie, microbiologie si igiena:) nimeni nu stie sa imi zica nimic, nu as putea spune ca parazitii aia sunt doar de 3 zile pt ca pana atunci ru nu am analizato atata de intens cu scopul de a nu o stresa prea tare, am mai vorbit cu doctorii de la cabinet poate ti cunoscut numele de Gabi Radbea, el e un doctor foarte bun, impreuna cu ceilalti doctori de acolo, ei au avut o iguana, a murit, a favut o tumora, si terariu lor il am eu acum, el mia zis ca se gandeste ca poate fi si intoxicata de la sprayul acela......acelas lucru la presupus si o profesoara de microbiologie. Sprayul acela mi-a fost recomandat cu mare incredere, si ca doar acela ar trebui sa il folosesc.... Azi dimineata a fost la mancare am vazut ca a scos mancare din bol da nu stiu sigur daca a si mancar ceva. Acum mi sa spus sa ii dau niste salata verde....acum ca ii vad numa capul...da sincer imi pare mult mai ok....
M-am gandit sa ii fac niste vitamine subcutanat.....dar nu stiu care is bune, avand in vedere ca toate mai au si tot felu de adjuvanti care nu stiu ce efect au asupra ei, si nici doza...poate ai tu o idee...
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 13:08

astea sunt conditiile in care tin pe igi.
mi-ai zis si ca nu ar fi buna piatra calda....din toate partiile am auzit numa ca asa ceva e ideal...de ce nu e bine?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde agamura » 21 Feb 2014, 13:47

Pot sa-ti spun si eu prin ce am trecut cu Bebek (iguana mea) imediat dupa achizitionare. Mentionez ca era foarte mica, un veterinar mi-a spus ca are mai putin de 2 saptamani de viata. Imediat dupa ce am adus-o acasa am observat acele puncte rosii. Cum am scapat de problema asta? Bai zilnice in apa calduta si manual indepartand acei acarieni. In toata aceasta perioada am tinut-o pe servetele de hartie si zilnic am spalat si dezinfectat terariul respectiv. Cam in 2 saptamani problema a disparut si de atunci nici ca a mai aparut.

Nu stiu catre ce parti te adresezi atunci cand ti se spune despre acele pietre ca ar fi ideale. O sa fiu sincer, nu am cumparat niciodata asa ceva pentru ca acum 11 ani cand m-am apucat de citit despre hobby-ul asta toate parerile (competente) erau impotriva lor. Sigur, exista sfaturile comerciantilor pentru care orice produs aflat in stoc este ideal si esential:)

Cat despre terariu: iguanele sunt arboricole, decorul tau este unul terestru. De cand am iguana asta am observat ca prefera cel mai inalt punct al terariului exact sub spotul de UVA/UVB.

Sfatul meu: goleste terariul si dezinfecteaza-l (zilnic), poti folosi insecticid sau orice produs chimic dar nu uita sa-l speli foarte, foarte bine dupa ce-l tratezi. Foloseste spoturi pentru caldura si nu pietre ideale. (problema lor este ca, din cate am citit, o mai iau razna si te poti trezi cu arsuri majore - apoi iguanele primesc caldura de sus si nu de jos, s.a.m.d.) Imbaiaz-o in fiecare zi in apa calduta, eventual poti pune cateva picaturi de esenta de eucalipt si cu betisoare de curatat urechile incearca sa indepartezi acei acarieni. NU o deranja decat pentru bai si pentru hrana, ai timp berechet sa socializezi cu ea dupa ce trec problemele astea.

Nici eu nu sunt un posesor responsabil: iguana mea are carente de crestere si e cat se poate de mofturoasa in ceea ce priveste mancarea. Desi ar trebui sa arate precum iguana lui Chuckie, din pacate e inca (a ramas) mica. Sanatoasa este dar carente de crestere …are.

O carte recomandata este cea a Melissei Kaplan "Iguanas for Dummies", se gaseste gratis pe internet si este cat se poate de voluminoasa. Citeste-o si deja vei stii la ce sa te astepti pe viitor si ce pasi sunt importanti pentru o crestere adecvata.

Nu considera sfaturile mele ca fiind cele necesare pentru posibila problema de sanatate pe care o are iguana ta. Eu m-am pronuntat doar cu privire la acarieni si cum am scapat eu de ei si ti-am spus cateva pareri legate de habitat. Sanatate si vesti bune pe viitor!
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 13:47

Am uitat sa spun ca a pus dar doar o singura data betadina la baza cozii.....ceea ce e nesemnificativ....dar daca o tratez in continuu pt tot felu de boli in acelasi timp o si stresez....
Stiu ca sunt foarte multi proprietari care mint cand spun despre problemele animalelor lor...ca am contact des cu atfel de oameni, dar interesu meu e sa creasca mare si frumoasa si fericita nu sa mint sa par eu tare....
Imi doresc de foarte mult timp iguana asta si mia luat mult timp pana sa ma hotarasc in sfarsit sa o si iau.
E inconjurata de medici veterinari si vitori medici veterinari si nimeni nu poate sa e faca nimic, iar eu is foarte frustrata din cauza asta...
Orice sfat il iau in considerare doar sa fie ea bine...
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 13:58

De acarieni eu cred ca am scapat, am mai analizato atent si ieri,si eu am inbaiato in fiecare zi cu apa calduta, cat despre acel lemn, e inalt lemnul, doar ca ea sta numa sub el...doar cand e soare se catara pe el...in rest...sta ascunda... M-am gandit sa ii iau un "perete"dinala de catarat dar daca mai pun multe lucruri in terariu cred ca nu o sa mai iaba igi loc:)
Ce am observat eu e ca a mea e cam nespalata si anti apa..:) nu se omoara dupa baite...din contra face pe moarta sau incearca sa escaladeze cada si cand ii bag mana imiediat se prinde de mine...iar inmod normal fuge de mine:) si in cada o pun tot tinpu cu o piatra pe care sa se poata catara, apa nu e foarte multa...cam 3 degete cel mai adanc...
pana acum am curatat terariul cu JBL clean T...
Am cumparat o groooaaazzza de chestii pentru ea, din Hornbach, crezand ca au numa produse bune pt ea....chiar nu m-am zgarcit de la nimic....
Cat despre piatra aia calda am inteles ca ele se urca din cand in cand su ca le ajuta la digestie caldura aia.. Ii iau orice doar sa fie bine.....
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 14:20

Am bagato in cada acuma, si am dau usor cu mana pe ea, si iau picat puncte rosii si al strams cu penaeta si le duc acum la cabinet sa le examinez....igi a mai prins viata...e mult mai ok...sper sa fie semn bun...
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 19:29

Igi a prins viata, a descoperit piatra calda si se relaxeaza acolo, pe salata mea......am inteles parerea ei despre salata mea....:)) au inceput picioarele sa devina mai negre, dar cand am luato in mana ii picau solzi la geu, zici ca are matrata, stiu ca sunt doar solzi ca i-am examinat la microscop. Eu zic ca e ok... A inceput sa "lipaie" prin terariu....a reinviat
Tipic blonde, m-am dus sa ii cumpar calciu si cand am ajuns acasa m-am trezit ca defapt calciu ala e pt viermi sa fie bagati in calciu...tot calciu e dar o intrebare nu strica...e vreo diferenta?
Va multumesc tare mult pentru toate sfaturile si abia astept sa va arat poze cu ea naparlita:)
Deci acum se ridica intrun mod ciudat chiar pe coada si zgaraie peretii terariumului.....is extrem de happy!! Va multumesc!
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 21 Feb 2014, 20:39

Hai sa le luam pe rand. Calciul ala e bun, atata timp cat sintetizeaza si vitamina D (expunere la soare, sau neon UV). De acei acarieni scapi usor, daca folosesti un acaricid bun atat pe animal cat si in terariu! Ciclul evolutiv al acarienilor cuprinde stadii (larvare) in care acestia nu stau pe animal, ci in terariu, si nici nu se hranesc. De-aia e important sa faci un tratament in terariu. Scoti tot substratul, lemnul poti sa il fierbi, sau sa il pui in cuptor 10-20 de minute. Apoi terariul il speli bine, il dai cu acaricid (poti sa iei de la farmaciile veterinare neostomosan, e foarte bun in acest scop). Il lasi 15-20 de minute, pe urma speli bine bine terariul, sa nu mai ramana deloc neostomosan. Pentru animal... parerile sunt impartite. Piretroidele (spray-ul folosit de tine are piretroide) se pot folosi cu risc. Sunt destul de toxice. La fel si fipronilul din frontline (cel folosit pentru catei si pisici). Sincer eu pentru acarieni (la serpi) am folosit ivermectina injectabil. Si asta e cu risc. Practic pentru acarieni nu prea exista antiparazitare 100% safe. O alternativa sunt baile cu apa la temperatura camerei (21-25 de grade) in care pui putina betadina, sa aiba asa, o culoare ca a ceaiului. O inbaiezi de cateva ori, poti zilnic, dar o data la 2-3 zile e ok.
In ceea ce priveste solzii cazuti... nu stiu, probabil o sa isi revina dupa ce naparleste normal parerea mea.
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 22 Feb 2014, 10:24

Are uv, neostomomosan pot sa iau chiar si azi sa curat bine terariu, si cred ca mai bine fac baia cu betadina decat sa mai pun alte substante toxice pe ea...e mult prea mica....eu chiar am crezut ca fac ceea ce trebe avand in vedere ca mi-a fost recomandat cum ca asta e singuru care il pot pune pe iguana.... Acum nu mai conteaza important e sa fie ea bine si gata. Sper sa ajung sa va pun poze cu un monstru imens!:)
Va multumesc!
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 22 Feb 2014, 15:08

Sa se faca mare si sanatoasa! Pentru pofta de mancare poti sa ii faci o injectie (subcutanat) cu vitamine din complexul B (doza e 5 mg B1/Kg). Stimuleaza foarte bine apetitul.
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 22 Feb 2014, 15:36

Merci mult de tot!
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 01 Mar 2014, 09:07

ceau, iara eu va deranjez...
Mananca, e vioaie, e hidtrata, si e atata de neagra....nu am nici o problema daca ea vrea sa fie neagra cat timp e sanatoasa...pe defapt e jumate verde jumare neagra pentru ca pe abdomen si pe partea ventrala a cozii e verde, doar cativa solzi is maroniti....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori