Probleme iguana

Medicina veterinara si probleme de sanatate pe care le au animalele voastre.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 19 Feb 2014, 21:03

ok ms
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 14:20

Ceau, am o iguana de 6 luni, e de doua saptamani la mine, de trei zile se face tot mai maro, a inceput cu baza cozii si a continuat pana sus pe pe gat...si acum au aparut pete maro si pe burtica, dar deocamdata sunt numai pete... Aseara inca a mancat si dupa aia sa culcat imediat. De atunci doarme.
E posibil sa fie asa pur si simplu de la naparlire?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2014, 14:56

poze.
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 15:31

Nu se incarca pozele. Are vreo legatura ca incerc sa le trimit de pe telefon?
Scuze ca is asa aiurita dar is si noua pe siteu asta si mai is si stresata ca azi a fost foooarte apatica
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 15:42

Se poate sa iti trimit pozele pe mail?
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2014, 15:48

Trebuie sa fie poze de 800 pixeli. Si de ce tii musai sa intri de pe tel? Nu ai computer? Pune poze aici ca sa vada si altii, sunt mai multe creiere luminate...
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 16:16

El/ea e igi, are 6 luni, eu sper doar ca naparleste intr-un mod mai ciudat....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 16:18

asa a inceput totul acum 3 zile si sa exins pana sus
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde Chuckie » 20 Feb 2014, 17:48

Nu, pare o micoza destul de avansata. Cum sa se extinda asa in trei zile? Eu as zice Imaverol si Nizoral. Dar avem si medici veterinari cu diploma aici pe forum, sa vedem ce zic si ei. Cred ca mi-a aratat si Alex o poza cu iguana ta, ieri sau alaltaieri.
Avatar utilizator
casper11092001
Piton
Piton
Mesaje: 124
Membru din: 06 Iul 2010, 14:50
Localitate: ploiesti
Nume: Aldea Catalin
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Probleme iguana

Mesajde casper11092001 » 20 Feb 2014, 22:33

eu nu stiu daca poate sa se extinda ceva asa repede in 3 zile,Cum arata in poza solzi sunt normali nu s-au modificat, ca la o problema de genul numai sunt intregi zici ca se farama si se exfoliaza din ce probleme am avut eu mai demult cu ale mele si tot imaverol am folosit.Maroul ala pare gen cu e buturuga aia in a 2-a poza.Sigur nu se freaca pe sub ea, stiu eu, ca e prea rapid 3 zile pt tot corpul.
Incearca sa-i faci o baie si sa o speli cu o periuta de dinti usor sa vezi daca se ia ca si eu pe astea le mai gasesc murdare si asa le spal sa le curat ca intra printre solzi si cu un simplu jet de apa nu se ia.
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 23:22

acum 5 zile m-am uitat foarte atent la ea, cam greu ca inca nu prea ma accepta, si am vazut puncte rosii umblatoare pe ea. Am sunat direct crescator, mi-a zis sa o dau cu ectocid spray, nu am gasit in ziua aia, asa ca am facut comanda, intre timp am imbaiato bine si iam curatat terariu, am schimbat substratu, am dezinfectat lemnu, vasu cu apa si mancare, si urmatoarea zi am gasito asa cu punctul acela maro-rosietic si cu coada maro, si in ziua aia am si dato cu spray. Am sunat iara crescatoru (care cred ca ma uraste) si mia zis ca poate fi lovitura ca sta sub lemn. Eu is studenta la medicina veterinara si is in practica la un cabinet veterinar care a avut o iguana, am fost si acolo, doctorii au zis ca nu e nici o problema de pile, dar ca e deshidratata. am marit umiditatea, pana acum ea a fost ok, vioaie, manca defeca si urineaza normal, chiar si azi am gasit in apa, problema e ca de azi de apatica. inclusiv am tinuto pe burta si sa culcat...in mod normal fugeam dupa ea prin casa.
Cand o bag in apa ii pica din solzii aia. Pt ea e prima naparlire...chiar imi doresc doar sa naparleasca asa mai ciudat si sa ma agit degeaba...
de tratamentul cu imaverol am mai citit, dar o ciuperca nu se extinde atata de repede..
in partea gatului sa maronit astazi, si acolo e defapt ruginie culoarea, iar nu prea poate sa fie ca se freaca de lemn pt ca am observat si pe abdomen ca are din loc in loc cate un solz maro...tot incepand de azi.
problema mea e ca am primit o groaza de variante, si nu stiu care poate fi cea adevarata si singuru lucru care vreau e sa fie bine si sa nu imi moara.....si scuze daca va inebunesc...
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Probleme iguana

Mesajde gabi_borza » 20 Feb 2014, 23:38

Ce temperatura are in terariu? Iese si afara, in camera, sau o tii doar inchisa? O manipulezi des? Schimbarea asta a culorii foarte rapida (2-3 zile) poate fi de la stres, sau de la temperatura prea mica, sau in cel mai rau caz o afectiune a pielii sau chiar a altor organe. Nici eu nu cred ca e micoza, s-a raspandit mult prea repede pe toata pielea...
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 23:51

ziua is 28 de grade, dar dimineata cand bate soarele si ea sta la prajeala ajunge si la 30-32 de grade, iar noaptea e la 25, prin casa inca nu umbla decat cand o mai scot si sare din mana, o iau o data pe zi in mana si de regula ca sa o bag la ,,baita".
mam gandit foarte mult la varianta cu stresu, ca cu o zi inainte am facut curatenie mare in reariu ca am gasit purecii aia, si in timpu ala ea a stat in cada in apa calduta si se pare ca ea nu se prea omoara cu apa...
crezi ca ar trebui sa o las in pace cateva zile bune? eu am facut asta cu intentia sa se obisnuiasca cu mine si cand creste mai mare sa poata sa stea libera...
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 20 Feb 2014, 23:55

mai e ceva, eu persoanal nu am vazuto vreodata sa bea apa, acum asta e o chestie foarte vaga ca nu stau in continuu sa ma uit la ea...tocmai ca pare asa deshidratata, mi-au zis doctorii sa ii dau putina glucoza pe gura....inca nu iam dat pt ca cred ca o si stresez prea mult din cauza ca devine iguana rosie :)
Astrid Rita
Pui
Pui
Mesaje: 25
Membru din: 19 Feb 2014, 12:23
Localitate: timisoara
Nume: Astrid

Re: Probleme iguana

Mesajde Astrid Rita » 21 Feb 2014, 00:02

astazi i-am luat si o piatra calda...chiar are detoate....vreau numa sa fie bine....timp in care ea se face maro....

Înapoi la “Patologie reptile, amfibieni si nevertebrate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori