Ce testoasa sa aleg?

Specii de Testudo, Geochelone si alte testoase terestre.
Ciocioy
Ou
Ou
Mesaje: 24
Membru din: 16 Mai 2014, 18:56
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexx

Ce testoasa sa aleg?

Mesajde Ciocioy » 30 Aug 2015, 13:59

Salut m.ar interesa sa achizitionez o testoasa terestra insa nu stiu ce specie. Nu mi.as dorii ceva care sa creasca ft ft ft mare pentru ca asta ar insemna mult mai mult spatiu etc. Ceva mediu ..nu ft greu de intretinut dar, de uscat...aveti ceva sfaturi ??? mersi frumos
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ce testoasa sa aleg?

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 30 Aug 2015, 22:51

Nu vreau sa te descurajez dar daca nu ai curte si cum sa faci rost de hrana adecvata, bogata in fibre (nu salata si alte prostii) nici o testoasa de uscat nu e potrivita. Ca sa ai un animal sanatos, nu doar unul care supravietuieste e destul de greu cu testoasele de uscat pentru ca ai nevoie de anumite plante pentru a le mentine sanatoase.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro
Ciocioy
Ou
Ou
Mesaje: 24
Membru din: 16 Mai 2014, 18:56
Localitate: Bucuresti
Nume: Alexx

Re: Ce testoasa sa aleg?

Mesajde Ciocioy » 01 Sep 2015, 12:29

mda....cred ca ai dreptate...tot asa gandesc si eu ..daca cred ca nu il tin sanatos si fericit mai bine nu`mi bat joc de animalut....ok mersi frumos pt info
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Ce testoasa sa aleg?

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 01 Sep 2015, 21:09

Nu ai pentru ce. Crede-ma ca si eu vreau de mult timp testoase de uscat dar sunt mult mai greu de intretinut precum pare. Le trebuie un tarc afara si mancare de calitate. Doar pe timpul hibernarii sa le tii undeva in casa. Poti intra pe forumul www.testoase.com si acolo gasesti mai multe informatii despre dieta lor care trebuie sa contina multe fibre si alte cele. Sunt multi care le tin doar pe salata si alte plante fara valoare nutritiva pentru ele dar nu e ok deloc si consecintele se vad in timp.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Testoase Terestre”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori