testoasa

Specii de Testudo, Geochelone si alte testoase terestre.
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde vic » 07 Noi 2012, 09:02

Multumesc, Magistre!!
Ma fac mare, dar raman tanar. Tanar, dar nelinistit. Nelinistit, deci obosit :lol: !
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde vic » 07 Noi 2012, 15:02

M-am gandit la ceva... dar nu emit nimic, fiind posibila o simpla coincidenta... se va vedea daca a fost, asta o afirm de pe acum.

Vreau doar sa transmit ceva:
- se cunoaste nr de telefon al Mariei Kovacs- cu o sansa sa fie abonament, deci identificabil titularul... se cunoaste IP-ul de pe care s-a subscris pe forum, iar firma furnizoare de net va fi obligata sa dezvaluie numele abonatului DACA solicitarea vine de la Politie, sesizata de Garda de Mediu. Cineva va trebui sa scoata testoasa aia din pamant, fiindca se stie, cu poze si martori, cine a avut-o. Bataia de joc mi se pare prea acuta, si poate-mi vine vreo idee.
Sa se tina cont si de faptul ca EU am fost "agentul sub acoperire" care a jucat rolul "clientului" din flagrantul din Gara de Nord, si ca sunt foarte pissed-off (romaneste am vorbit, si nu fusai destul de clar, asa ca incerc altfel) pe faza cu aceasta batjocura!! Sunt cam trigger-happy de felul meu in cazuri din astea. Nu ma desparte decat timpul necesar pentru a tasta 10 cifre pe telefon de momentul in care voi prezenta aceluiasi inspector de la Garda de Mediu un nou caz de bataie de joc flagranta! Si nu va fi placut deloc pentru cineva, in scurt timp. Sa mai apar inca o data ca martor nu mi-e greu, ba chiar ma va delecta.
Sper ca mesajul asta sa ajunga unde trebuie si sa primesc cat mai repede un telefon, cu un mesaj care sa ma incante si care sa ma oblige la un drum catre autogara. Eu atat mai spun, si las termen doua zile.


Un amic critica atitudinea Mariei, si spunea ca "macar daca stia cu ce se mananca o testoasa, era altceva...". Nu sunt de acord cu el decat partial, si acolo e irelevant daca eu sunt sau nu de acord.
Ca ar fi tinut-o chiar si cum trebuie- nu e nici o diferenta, decat in privinta neglijentei sau cruzimii, chestii valabile pana si pentru un hamster sau un simplu guppy, pe care e bine sa-l tii cat mai cu mila si cu grija, ca biet animal nevinovat aflat in grija ta... dar astea nu sunt specii CITES 1!!
La testoasa, deci, fiind un animal atat de periclitat, infractiunea este cea fundamentala: scoaterea unui reproducator din habitat si dus la tine acasa! Deja e crima!! Ca il tii corect, ca ii perforezi carapacea si ii pui lant, ca il faci scrumiera sau il mananci, astea sunt alte aspecte secundare. Pentru populatia lui, este un animal MORT. Doar sentimental, uman, ma poate afecta ce se intampla cu el dupa aia- dar la rece, ca si conservationist amator (desi ecolog ca diploma, raman amator, fiindca nu lucrez in domeniu), ma doare fix in cot. Raul a fost facut, si animalul este MORT dpdv ecologic. Nu mai contribuie cu nimic, cu nici un descendent, la propagarea populatiei sale. E ca la Elodia- e disparuta; ca e moarta sau nu, maica-sa tot o plange, fiindca nu mai e...

Astept.


Cf. Urban Dictionary:
1. trigger happy
An adjective used to describe a person who just can't wait to shoot every motherfucker in the area.
I got the M-16 and I really feel trigger happy today.
2. trigger happy
Someone who cant help but to pull the trigger every chance they get
Gangsta1:iight this is how its gonna go down.

Cica ar mai fi un sens, dar eu nu la ala ma refer...

Înapoi la “Testoase Terestre”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori