testoasa

Specii de Testudo, Geochelone si alte testoase terestre.
maria.k
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2012, 11:28
Localitate: arad
Nume: kovacs maria iuliana

testoasa

Mesajde maria.k » 01 Noi 2012, 11:49

Buna, am cumparat recent o testoasa si nu stiu de ce nu mananca, am inteles ca intra in hibernare, dar ea umbla, nu prea pare k ar vrea sa hiberneze.
Nu bea apa, nu stiu in ce sa o tin. tipul de la care am luat-o mi a spus ca in primavara va face pui, dar nu stiu daca sa il cred sau nu. nu stiu ce specie este, daca va atasez poze, mi ati putea spune ce specie este si cam cati ani are? tipul zicea ca vreo 60 de ani are, e mare testoasa.
As vrea sa stiu ce mananca, la ce interval, dak sa ii fac baie, cat timp, dak ar trebui sa stea la caldura sau frig, in terariu sau cutie de lemn.
Va atasez cateva poze, sper sa ma puteti ajuta. inca ceva, am observat ca pe carapace parca se decojeste, e posibil?
Multumesc anticipat. O zi faina!
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: testoasa

Mesajde Covoran Andrei » 01 Noi 2012, 12:20

Ar trebui sa te intreb daca ai gandit cand ti-ai luat angajamentul de a creste un animal dar nu o voi face,pentru ca stiu raspunsul.Animalul tau este o Testudo dobrogeana (testudo graeca ibera).Din ce stiu eu,este ilegal sa detii o specie protejata de lege,locul ei este in natura.
Testoasa intra in hibernare iarna,de obicei in gropi sub pamant.Primavara isi incepe imperecherea.In cazul in care are intr-adevar 60 de ani cum spune omul de la care ai luat-o,desi nu cred,este batranica.Speranta lor de viata este 60-80 de ani.Poti sa o ti intr-un acvariu FARA APA,doar un vas cu apa si un vas pentru mancare.Ii poti amenaja acvariul/terariul cu pamant natural dar nu luat din fata blocului,substrat de nuca de cocos,pietre fine de decor,crengute si ce-ti mai trece tie prin cap,dar ceva sa nu ii zgarie carapacea,sa nu o puna in pericol etc.
Solzii de pe carapace se decojesc pentru ca nu are calciu si/sau vitamine suficiente.Pentru asta poti intreba la un petshop de calciu pentru broscute,picaturi sau alte cele,aici nu ma bag pentru ca nu stiu.
O poti uda din cand in cand cu apa.Chiar daca este de uscat,ii prinde bine si o "racoreala".
Ca hrana,mananca numai vegetale ( salata,mar,morcov,iarba etc )
Nu este obligatoriu sa hiberneze si nici nu cred ca va hiberna in captivitate,asa ca,fa in asa fel sa ii fie caldut.Temperatura camerei este ideala,cred.
Daca am gresit cu ceva,imi cer scuze si astept sa imi spuna cei care stiu,unde am gresit.
Sper ca te-am ajutat.
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde vic » 01 Noi 2012, 14:07

Femela Testudo hermanni boettgeri, spre 40 de ani... reproducator superb, bataia de joc a papagalilor braconieri. Maria a fost de buna credinta sa posteze public cererea de informatii, nestiind despre ce e vorba, fiindca toti nemernicii astia stiu ca e ilegal ce fac si daca ies cu animalele in piata, stiu ca risca foarte putin, majoritatea oamenilor necunoscand statutul testoasei... si nici politia nu se prea misca de la sine. Insa nu prea vezi braconieri sa plaseze informatii pe net- cu exceptia a cativa pusti ignoranti, de fapt mana a doua sau a treia, nu sunt atat de cretini sa isi faca publica ticaloasa oferta...

Se misca uneori si Politia, daca se implica initial Garda de Mediu... mai ales daca unii :lol: cetateni ofticati pe braconieri se dau drept clienti si aranjeaza intalniri cu "culegatorii de testoase" ;)... iar Garda si agentii sunt pe acolo, in civil, ca din intamplare:

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... toase.html

Imi pare rau ca braconierul si-a trimis sotia in Bucuresti, cu "pachetul", si nu a venit personal...


Andrei: nu da sfaturi cand nu esti sigur, asta e cel mai bun principiu in pasiunea noastra.

Testoasa aia nu e animal de interior, si nu se hraneste cu legume, fructe si salata aia 99% apa. Ii trebuie spatii mari in EXTERIOR, amenajate pentru a-i satisface toate cerintele, si trebuie sa manance exclusiv buruieni salbatice. Ca unii le tin in casa, in bazine, terarii, cutii de plastic, si le hranesc cu diverse nebunii, e altceva- dar efectele sunt drastice si ireversibile: de la probleme renale, hepatice, edem generalizat, la diformitati oribile si moarte.

Am trimis PM Mariei...
Avatar utilizator
Covoran Andrei
Varan
Varan
Mesaje: 481
Membru din: 30 Iun 2010, 10:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Covoran Andrei Alexandru
Localitate: Bucuresti,Drumul Taberei
Contact:

Re: testoasa

Mesajde Covoran Andrei » 01 Noi 2012, 14:51

Vicentiu, iti multumesc ca m-ai corectat,eu am zis ca unele informatii i le-am dat corecte. Altele se pare ca nu. Cu braconieri, daca il pot numii asa, am avut si eu de-a face. Ii dau numele, Cassys. I-am dat doua broaste testoase ( 12 si 15 ani ) . Bineinteles, omul dat disparut de aproape un an si de broaste nu stiu nimic, doar minciuni cum ca are acvarii imense cu alte 20 de testoase, le va tatua ca sa stie care a cui a fost etc etc etc. Sper sa ma insal, dar pana la proba contrarie, imi sustin teoria cu varf si indesat.
Mariei i-am spus si eu ca nu este bine ceea ce face, dar mai subtil :lol: , ca este ilegal sa detina asa ceva ca animal de compania. Acum, face ce crede ea de cuviinta.
Multa sanatate !!
“Life is hard; it's harder if you're stupid.”
John Wayne

Yahoo Messengr ID: anion_day1@yahoo.com
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde vic » 01 Noi 2012, 15:13

Despre ce era vorba, de Emys? Ai mentionat de acvariile imense...
Haha... tatuat testoasele... de asta chiar n-am auzit... Cred ca l-ai citit corect, nu am avut de-a face cu el, dar "reputatia il precede", cum se spune.

Sanatate!
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde robertcarst » 01 Noi 2012, 15:41

vic scrie:Femela Testudo hermanni boettgeri, spre 40 de ani... reproducator superb, bataia de joc a papagalilor braconieri. Maria a fost de buna credinta sa posteze public cererea de informatii, nestiind despre ce e vorba, fiindca toti nemernicii astia stiu ca e ilegal ce fac si daca ies cu animalele in piata, stiu ca risca foarte putin, majoritatea oamenilor necunoscand statutul testoasei... si nici politia nu se prea misca de la sine. Insa nu prea vezi braconieri sa plaseze informatii pe net- cu exceptia a cativa pusti ignoranti, de fapt mana a doua sau a treia, nu sunt atat de cretini sa isi faca publica ticaloasa oferta...

Se misca uneori si Politia, daca se implica initial Garda de Mediu... mai ales daca unii :lol: cetateni ofticati pe braconieri se dau drept clienti si aranjeaza intalniri cu "culegatorii de testoase" ;)... iar Garda si agentii sunt pe acolo, in civil, ca din intamplare:

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... toase.html

Imi pare rau ca braconierul si-a trimis sotia in Bucuresti, cu "pachetul", si nu a venit personal...


Andrei: nu da sfaturi cand nu esti sigur, asta e cel mai bun principiu in pasiunea noastra.

Testoasa aia nu e animal de interior, si nu se hraneste cu legume, fructe si salata aia 99% apa. Ii trebuie spatii mari in EXTERIOR, amenajate pentru a-i satisface toate cerintele, si trebuie sa manance exclusiv buruieni salbatice. Ca unii le tin in casa, in bazine, terarii, cutii de plastic, si le hranesc cu diverse nebunii, e altceva- dar efectele sunt drastice si ireversibile: de la probleme renale, hepatice, edem generalizat, la diformitati oribile si moarte.

Am trimis PM Mariei...


Felicitari unora si tie Vic pentru cum scrii, e mereu o placere sa iti citesc postarile.
Answers, too often mutually exclusive, are easy to come by. What's more important is what questions are being asked.

Mail: robert.carst@teraristica.ro
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde Akm » 01 Noi 2012, 19:12

Cred ca ati bulversat-o pe maria.. :table:
In primul rand broscuta trebuie sa hiberneze OBLIGATORIU.
In al 2-lea rand NU ii poti oferi conditiile necesare in casa, intr-o cutie, indiferent ca e din sticla, metal, lemn sau altele.
In al 3-lea rand are nevoie de o alimentatie sanatoasa iar despre asta ti-au scris colegii. (nu morcovi, mere si alte cele ci buruieni)
+ merele nu o vor lasa sa hiberneze asa cum trebuie. A se evita includerea lor in alimentatie mai ales inainte de sezonul rece.
In al n-lea rand...cred ca cel mai ok pt testoasa e sa o ti pana la primavara sa hiberneze (undeva in casa in camara, sau alt loc in care sa fie la intuneric, liniste si racoare) sau sa incerci sa o duci direct la o rezervatie ca e pacat de ea sa o ti in casa. In cativa ani, nu multi va arata complet altfel...deformata, cu anumite lipsuri alte cele.

Iti spun asta pt ca am si eu 2, ambele femele, pe care le-am salvat de la o cineva care cand le-a adus la mine mi-a zis "nu deschide punga ca vor zbura :jedi: "
Ajuns acasa, la o privire mai atenta :zoom: am vazut ca uneia i-se misca fiecare parte a carapacei, motivul...era plina de viermi sub carapace iar cealalta era roasa de un catel dar totusi nu avea paraziti. In urma unui tratament bazat pe antibiotice si alte medicamente care sa ii ajute imunitatea, cele 2 testoase au supravietuit si acum sunt bine merci in curtea mea, mancand ce vor. Le vad foarte rar, dimineata la soare sau band apa din vasele lor. Stiu ca e ilegal dar imi e greu sa ma despart de ele acum dupa cat au tras. Ele o duc foarte bine, sunt sanatoase, au spatiu foarte mult singura parte urata e ca sunt 2 posibili reproducatori si cred ca la primavara isi vor lua locul in natura chiar daca au stat la mine 4ani (timp in care am cautat un mascul)
Cat despre "braconiera" de la care le-am luat...nu a putut rezista unei sticle cu ceva alcool in schimbul celor 2 animale chinuite si inutile pt ea. Care oricand puteau sa-i scape zburand in tarile calde... :shock:

Ai grija ce faci cu ea ca sunt putine din specia ei ;) Daca te mai pot ajuta cu ceva, lasa-mi pm
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
maria.k
Ou
Ou
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2012, 11:28
Localitate: arad
Nume: kovacs maria iuliana

Re: testoasa

Mesajde maria.k » 01 Noi 2012, 23:48

dupa ce am citit toate postarile m am gandit ce o sa fac cu testoasa, si m am hotarat sa o duc la cei de la Garda de Mediu, pt ca nu am stiut ca este ilegal sa detii specia asta de testoasa. o voi duce si sper sa ii ofere conditii mai bune decat i as putea oferi eu
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: testoasa

Mesajde movix » 02 Noi 2012, 07:14

Si garda de mediu ce crezi ca o sa ii faca? o sa ii sufle`n c*r lu` broasca :|
mai bine vorbesti cu cineva de la zoo, sau daca tot ai luat`o (fara sa te interesezi in prealabil cat de cat despre broscuta) da dovada de putina maturitate si asuma`ti responsabilitatea de a avea grija de broscuta pana la primavara.......
:bliss:
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde Akm » 02 Noi 2012, 11:28

Asa zic si eu, tine-o pana la primavara asa cum ti-am spus. Asta daca nu e slaba sau alte chestii de genul asta, ti-am zis daca tot vrei sa o dai cuiva, da-mi-o mie, o tin pana la primavara lanaga ale mele si apoi ti-o trimit eu unde vrei :) :wave:
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde vic » 02 Noi 2012, 13:06

Hibernarea, in situatia in care nu stii nimic despre cum a fost tinuta si, implicit, care e starea ei de sanatate, e un risc cu grad mult prea mare. Mai ales cand nici posesorul nu are experienta necesara.

Eliberarea- la fel. Motive:
1- Nu in acest moment al sezonului, cand trebuia sa fie deja in hibernacul. Moarte SIGURA.
2- Nu se elibereaza orice animal, fiindca exista sansa- redusa, in multe cazuri, dar exista- ca testoasa eliberata sa poarte un patogen periculos pentru cele salbatice.
3- Nu se cunoaste cu certitudine originea animalului, deseori nici chiar specia. Poate rezulta contaminarea ecotipurilor sau chiar hibridare- ultima fiind un pericol incomparabil mai mare.

Am vorbit cu Maria, sper ca animalul sa ajunga la mine.
AKM- ai PM!
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde vic » 06 Noi 2012, 10:38

Mai stie cineva ceva de testoasa Mariei??
Dupa ce m-a sunat ea si am vorbit 30 de minute, dupa alte 30 de minute luase decizia sa aleaga orice alta varianta in afara de a mi-o trimite mie... culmea... ca varianta mai buna nu este, si stiu ce spun... Am sunat-o foarte surprins- fiindca ea se temea de transport, de fapt, in rest ne cam intelesesem- si am mai vorbit o juma' de ora. Nu stiu ce a inteles, dar cert e ca nu mi-a mai raspuns nici ieri, nici azi la telefon...

Pacat de testoasa... cunosc scenariul, l-am mai intalnit... Oamenii chiar cred ca nu e nici o diferenta intre manuta unui om care stie ce face, si ce le pot oferi ei animalelor, chiar daca in fapt nu au macar idee. Cand afli/stii un lucru, iti apar zece intrebari noi, si nu esti niciodata sigur. Cand nu stii nici un lucru, nu are la ce sa-ti mai apara vreo alta intrebare- asa ca necunoasterea merge mana in mana cu siguranta. Poate tocmai de asta, ca daca ar fi macar un pic constienti de nevoile animalului, oamenii n-ar mai fi asa siguri ca procedeaza bine.

Dar de obicei sunt siguri. Implacabil de siguri, in nestiinta lor.

Poate ma insel, si este altceva la mijloc.
Sper, fiindca testoasa aia, mai batrana poate si decat mine, merita ceva mai bun decat un sfarsit prematur, si ar putea sa-si ajute si specia prin descendentii produsi. Soarta asta "cruda" o astepta la mine... o curte insorita si grija deosebita din partea unui smintit care respecta testoasele pentru ceea ce sunt de fapt: imaginea perfectiunii si intelepciunii ancestrale, animale care au vazut aparand si disparand dinozaurii, dar carora li s-a infundat in fata ignorantei umane... si asta in nici 200 de ani amarati, ani pe care este posibil sa-i duca o testoasa. Se stie sigur de 160...

Repet, poate sunt oameni care considera ca e foarte fain sa ai o testoasa, pe care sa o tratezi ca pe un rahat, si sa consideri ca cel mai bun lucru care i se putea intampla acelei pietre cu picioare e sa fi fost "salvata" din salbaticie, si sa "traiasca" in siguranta la tine... sau plimbata prin diverse alte variante, una mai nefericita decat alta...

Ma simt jignit si dezamagit... si ca om, si ca iubitor de testoase, si ca ecolog, si ca pasionat cu oarece pricepere in testoase... alt animal la care trebuie sa ma gandesc ca fiind mort pentru specia lui... si stiu de atat de multe in aceeasi situatie, ca deja parca mi se acreste...
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde snakefishmike » 06 Noi 2012, 20:53

Fabi relax!
N-ai obosit sa te lupti cu morile de vant?!? Uiti ca suntem o tara plina de experti ... in nimicuri???
Degeaba te chinui sa faci ceva pt o specie, dandu-te peste cap, rabdand de foame si facand tot ceea ce este omeneste posibil pt a face ceva cu adevarat util speciei, ca intotdeauna se gaseste "un expert" care sa bage bete-n roate.
Ar trebui sa te simti scarbit (asa cum sunt eu de mult) si sa tratezi astfel de cazuri cu sictir .
Tra Multa Ani ... pt maine Mare Sef :lol:
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
vic
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 02 Noi 2010, 11:13
Nume: Vanghele Vincentiu Fabian
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde vic » 06 Noi 2012, 21:55

Deja cam exclud alta posibilitate... cred ca am dat 5 telefoane azi. Nici pe forum n-a mai intrat, ultimul mesaj apare ca necitit- durerea de bashketi e evidenta, Maria nu mai are nevoie de vreun sfat. Pacat de femela aia frumoasa, sper ca macar viata sa nu-i fie un perpetuu cacat, dar e deja moarta, fiind blocata si "sterilizata" ecologic...

Mare Sarpe, multumesc :beer: !! Credeam ca ma va lovi si vreun telefon azi, sa ma duc maine la autogara, sa-mi iau si cadoul fix de aniversara... dar stii de ce nu se duc indienii Yapu la mare, nu? Cam asa am luat eu conostinta de decizia finala a fetei, fiindca nu am stiut!

Totusi, prietenii fac viata mai usoara, macar nu trebuie sa va astept cu indoiala ca poate veniti de la Arad... sau nu.
Multumesc inca o data :party: !
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: testoasa

Mesajde Chuckie » 06 Noi 2012, 22:38

La multi ani vic, inteleg ca maine te faci mare...
Si pentru tine Mihai, au venit sinele pentru terarii.

Înapoi la “Testoase Terestre”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori