Nevertebrate folosite ca hrana

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
robertcarst
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 706
Membru din: 24 Mar 2010, 21:37
Localitate: Radauti-Bucuresti
Nume: Carst Robert Lucian
Localitate: Radauti - Bucuresti
Contact:

Nevertebrate folosite ca hrana

Mesajde robertcarst » 09 Apr 2010, 16:45

Blaptica dubia

1. Informatii generale
Cunoscuti si sub numele de “orange spotted roach” (gandac cu puncte portocalii) sau “Guyana spotted roach”, este o specie de gandaci de aproximativ 4,5 centimetri, asadar o specie medie spre mare. Prezinta dimorfism sexual: masculii poseda aripi, in timp ce femelele au doar reminiscente ale acestora.
Adultii sunt de culaore maro inchis – negru cu dungi sau puncte mai deschise, uneori vizibile doar la lumina puternica. Desi se spune ca masculii nu pot zbura in ciuda faptului ca au aripi, crescatorii de astfel de gandaci i-au observat zburand la distante apreciabile. Nici adultii si nici exemplarele juvenile nu pot urca pe suprafete netede, desi juvenilii au fost observati urcand pe suprafete acoperite cu silicon folosit in acvaristica.
In medie femelele produc intre 20-40 de pui la o nastere. Puii sunt nascuti vii de catre femela.
Temperatura la care acestia trebuie tinuti trebuie sa se incadreze intre 27-32 de grade Celsius. Acestia nu se vor reproduce la temperaturi sub 20 de grade Celsius, si de asemenea au nevoie de umiditate pentru a putea naparli, cu toate acestea sunt capabili sa suporte niveluri de umiditate mult mai scazute decat majoritatea altor gandaci.
Mancarea pe care o oferiti poate consta in: legume, fructe sau granule de caine/pisica.
2. Avantaje
- sunt mai usor de crescut si de inmultit decat greierii.
- au corpul moale care contine o mai multi nutrienti decat greierii.
- sunt mai putin pretentiosi in ceea ce priveste conditiile de inmultire
- nu miros
- sunt inceti si usor de manipulate in momentul hranirii
- nu fac zgomote
- nu se pot suii pe suprafete netede, spre deosebire de alti gandaci
3. Dezavantaje
-ajung mai greu la maturitate decat greierii
- cand sunt aruncati in terariul tarantulei, au obiceiul sa stea nemiscati sau sa se ingroape in substrat, ceea ce face ca tarantula sa nu ii observe in multe cazuri.

Un tutorial despre cum trebuie ingrijita o colonie de Blaptica dubia:
http://www.youtube.com/watch?v=SaH9biXEoGQ

Nauphoeta cinerea

1.Informatii generale
Cunoscuti si sub denumirile de “Lobster Cockroach”, “Cinereous”, “Speckled”, este o specie ce se intalneste in Cuba, Mexic, Brazilia, Filipine, Sumatra, Singapore, Australia, Egipt, Sudan, Tanzania. Conform studiilor locul de povinienta al acestor gandaci este Africa de Est, de unde se pare ca au ajuns in alte tari la bordul vaselor de comert. Au fost gasite colonii pana si in Florida, S.U.A.
Ooteca contine in medie 26-40 de oua, iar nimfele eclozeaza cand femela depune ooteca, isi naparlesc pielea de embrioni pe care o consuma, impreuna cu ooteca. Dupa eclozare nimfele se urca sub aripile femelei unde raman pentru aproximativ o ora.
Prefera temperaturile cuprinse intre 25-30 de grade, insa cu cat le este mai cald cu atat sunt mai active.
Mancarea pe care o oferiti poate consta in: legume, fructe sau granule de caine/pisica.
2. Avantaje
- odata pusi in terariul tarantulei, acestia continua sa fie activi, ceea ce face ca tarantula sa ii simta si sa ii atace mai repede.
- ritmul de inmultire si de crestere este mai ridicat decat la Blaptica dubia
- nu emana miros urat
3.Dezavantaje
- se pot catara pe suprafete netede
- sunt mai rapizi decat Blaptica dubia

Un filmulet in care ne este prezentata o colonie de Nauphoeta cinerea:
http://www.youtube.com/watch?v=V-LVOVbvKRE

Genul Blatta

1. Informatii generale
Din acest gen sunt folosite mai multe specii ca hrana pentru reptile, nevertebrate. Printre acestea se numara: lateralis, germanica, orientalis. Sunt cunoscuti popular ca “Gandaci de bucatarie”.
Prezinta cate doua pereche de aripi, cele anterioare fiind bine irigate de vene si astfel sunt intarite, cele posterioare au aspect membranos. Prezinta antene, corp segmentat – cu 5 segmente. Corpul variind in functie de specie intre 10 si 24 de milimetri.
2.Avantaje
-au un ritm de reproducere foarte rapid.
-sunt active odata pusi in terariul tarantulei.
3. Dezavantaje
-se pot catara pe suprafete netede si sunt foarte rapizi
-produc miros urat
-sunt prea mici pentru tarantule de talie mare

Shelfordella lateralis (Blatta lateralis sau Shelfordella tartara) nu se pot catara pe suprafete lucioase, plastic sau sticla.

Un tutorial despre ingrijirea gandacilor din specia Blatta lateralis, aceleasi conditii se aplica si celorlalte specii din acest gen:
http://www.youtube.com/watch?v=kt5AxzGfNlc

Mealworms (Tenebrio molitor)

1.Informatii generale
Viermii de faina, sunt formele larvare ale gandacului de Tenebrio molitor. Gandaci care prezinta 4 etape de dezvoltare: ou, larva, pupa (nimfa), adult. Larvele masoara in jur de 2,5 centimetrii, iar adultii de obicei intr 1,25 si 1,8 centimetrii.
Dupa o perioada de gestatie de aproximativ o saptamana, femela va depune in functie de temperature la care sunt tinuti gandacii chiar si 500 de oua, in substratul de tarata.
Mancarea pe care o oferiti poate consta in: legume, fructe sau granule de caine/pisica.
2. Avantaje
-sunt foarte putin pretentiosi
-datorita faptului ca sunt tinuti in tarate, nu necesita hrana la fel de des ca si gandacii
-se inmultesc foarte repede
3. Dezavantaje
-nu pot fi folositi ca hrana pentru tarantulele de talie mare
- se ingroapa in substrat, unde se pot dezvolta in adulti ce pot fi periculosi pentru o tarantula proaspat naparlita.
-in alimentatia reptilelor este necesar sa fie pudrati cu calciu deoarece nu contin doza necesara acestora.

Un mic tutorial despre cum trebuie procedat pentru a reproduce mealworms:
http://www.youtube.com/watch?v=c82fInUdLJ8

Superworms(Zoophobas morio)

1.Informatii generale
Viermii reprezinta stadiul larvar al gandacilor Zoophobas morio. Larvele sunt foarte asemanatoare cu cele de mealworm, doar ca sunt mai mari ajungand pana la 5,8 centimetrii lungime.
Larvele nu se vor transforma in pupe daca sunt tinute in comun cu alte larve.
Sunt folositi si in scopuri educationale, datorita marimii pot fi folositi drept candidate perfecti pentru a ilustra ciclul de viata al insectelor cu metamorfoza completa.
Sunt foarte sensibili la fum, chiar si o tigara fumata in camera cu acestia ii poate determina sa fie hiperactivi, de aceea pentru a reproduce exemplare sanatoase este indicat sa nu se fumeze in camera in care sunt tinuti.
Mancarea pe care o oferiti poate consta in: legume, fructe sau granule de caine/pisica.
2.Avantaje
-sunt foarte usor de intretinut, fiind tinuti pe un substrat de tarate
-datorita marimii pot fi folositi si in alimentatia tarantulelor adulte si a reptilelor
-pot fi mentinuti in stadiul de larva, daca nu sunt separate
3.Dezavantaje
-pentru reproducere este necesar ca larvele sa fie separate, ceea ce poate fi o bataie de cap in plus.
-au un ciclu de reproducere destul de incet
-in alimentatia reptilelor este necesar sa fie pudrati cu calciu deoarece nu contin doza necesara acestora.

Un mic tutorial despre cum trebuie procedat pentru a reproduce superworms:
http://www.youtube.com/watch?v=0E5PZReaof8
Avatar utilizator
Marius
Pui
Pui
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2010, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Blaptica dubia

Mesajde Marius » 18 Apr 2010, 12:10

Mascul adult Imagine
Vin zeii http://www.youtube.com/watch?v=uGq9Jme_PVs
Avatar utilizator
Marius
Pui
Pui
Mesaje: 40
Membru din: 10 Apr 2010, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Blaptica dubia

Mesajde Marius » 18 Apr 2010, 12:11

Femela adulta Imagine
Vin zeii http://www.youtube.com/watch?v=uGq9Jme_PVs
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 05 Mai 2010, 16:44

Eu o să îmi iau cât de curând o tarantula... problema este cu hrana..nu toţi sunt de acord să cresc insecte în casă,întrebarea mea este: îi pot cumpăra de exemplu o porţie de mâncare de la magazine de specialitate pescăreşti? că acolo au tot felu de râme.... nu toate sunt congelate,că aia am înşeles că este mai bine să nu fie congelat,că viu păstrează proteinele mai bine...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde Alien » 05 Mai 2010, 17:59

Exact aceeasi problema o aveam si eu inainte. Nu prea ma impacam cu ideea de a creste gandaci in casa, dar am trecut peste ea. Ai sa vezi ca nimic nu e mai usor decat sa ai o caserola gaurita pt aerisire, cu cateva bucati de carton de oua in ea si vreo 30 de Cinerea ca si chiriasi. :wink:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 05 Mai 2010, 19:38

depinde si ce tarantula vrei sa-ti iei. ca o parahybana o sa te injure daca o sa o hranesti cu cinerea :lol: . blaptica dubia scot un minim de miros posibil, sunt relativ inceti ca viteza, nu se urca pe peretii cutiei. se inmultesc ei mai greu, dar daca ai o colonie de 50 de indivizi, cred ca nu o sa ai nici o problema, mai ales pentru o singura tarantula. sunt curios daca poti sa te abtii sa nu iti mai iei una dupa :lol: si inca una, si inca una ... cum facem toti :wink:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 06 Mai 2010, 01:32

Mulţumesc băieţi de răspuns....
treaba stă în felul următor.... mie Bagabond mi-a spus că pot ţine râmele şi în frigider băgate în ceva... eu de felul meu nu mă scârbesc dar problema este că nu sunt nici eu singură pe lume :D :P deci prin urmare nu iau singură deciziile :)
Deaceea tot caut o alternativă ca să împac şi capra şi varza...

Până e cald i-aş putea ţine pe balcon dar iarna trebuie să îi bag în casă ...
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
shakw0n
Fondator
Fondator
Mesaje: 1116
Membru din: 27 Mar 2010, 01:32
Localitate: Constanta
Nume: Alex B.
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde shakw0n » 06 Mai 2010, 02:04

Lilu scrie:...Până e cald i-aş putea ţine pe balcon dar iarna trebuie să îi bag în casă ...


Sa nu faci aceeasi prostie ca si mine!
Eu mi`am lasat greierii pe balcon vara si razele soarelui i`a omorat pe toti.
Orice insecta lasata in cutie in bataia soarelui va muri. Doar sa`i pui undeva la umbra unde razele soarelui nu pot patrunde. :wink:
Remember: It is important that you know the needs and requirements of your pet before you obtain the animal. You should never, ever obtain an animal before researching its needs and preparing the housing and conditions.
Imagine
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Mesajde sMd » 06 Mai 2010, 03:15

Lilu scrie:Mulţumesc băieţi de răspuns....
treaba stă în felul următor.... mie Bagabond mi-a spus că pot ţine râmele şi în frigider băgate în ceva... eu de felul meu nu mă scârbesc dar problema este că nu sunt nici eu singură pe lume :D :P deci prin urmare nu iau singură deciziile :)
Deaceea tot caut o alternativă ca să împac şi capra şi varza...

Până e cald i-aş putea ţine pe balcon dar iarna trebuie să îi bag în casă ...


nu cred k e nevoie sa tii ramele in frigider. e de preferat sa le tii undeva mai racoare si de preferat umed. la pescuit ca sa reziste cel mai mult la caldura se tin in o ceva improvizat... gen o maneca de hanorac/haina etc care sa nu o mai folosesti(dar sa nu fie rupta) cusuta la un capat si la celalalt poti sa o si innozi. ca sa reziste mai mult se tin ramele cu mult pamant, se umezeste putin maneca pe dinafara si ocazional se stoarce cate o rosie pe pamant(cam 1 data pe sapt).daca faci asha nu cred k o sa ai probleme cu ramele, dar ptr 1-2 ron sa ii dai o data la 1-2 sapt nu cred k merita sa te complici, dar sfatul meu este sa iti iei o colonie de gandaci.



p.s. sry ptr eventualele greseli de scriere dar totusi e 4 si 15 :D
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 06 Mai 2010, 12:19

cumpara o colonie de gandaci ca nu e mare filozofie cu ei. ramele alea poate au fost tinute in vre-un sol cu ingrasaminte, asa ca iti poti omori singura tarantula. cumpara o colonie de gandaci, si daca o sa ti se para complicat cu ei iti platesc eu gandacii si tu ii donezi cui vrei.
id: alexfota91
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Mesajde sMd » 06 Mai 2010, 12:25

Corleone scrie:cumpara o colonie de gandaci ca nu e mare filozofie cu ei. ramele alea poate au fost tinute in vre-un sol cu ingrasaminte, asa ca iti poti omori singura tarantula. cumpara o colonie de gandaci, si daca o sa ti se para complicat cu ei iti platesc eu gandacii si tu ii donezi cui vrei.


gata s'a angajat omu are bani acu :D
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 06 Mai 2010, 12:27

bani nu prea am, dar cand vad ca se incapataneaza asa cu alternative, imi vine sa ma urc pe pereti :wink:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Sloby » 06 Mai 2010, 12:30

De la atatea tarantule iti dezvolti noi aptitudini :)
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 06 Mai 2010, 12:33

o cutie + un carton de oua + morcov razuit de 2 ori pe saptamana
asta e filozofia cresterii majoritatii speciilor ce se folosesc ca hrana pentru nevertebrate/reptile. daca si asta e greu de facut ....
id: alexfota91
sMd
Varan
Varan
Mesaje: 326
Membru din: 04 Apr 2010, 03:01
Localitate: Ploiesti/Bucuresti
Nume: Neacsu Bogdan
Localitate: ploiesti/bucuresti
Contact:

Mesajde sMd » 06 Mai 2010, 13:06

nu folositi morcov eu 1 am observat ca put mai rau gandacii/mealworms/superworms daca le dati morcov:)

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori