Viermii de pescuit

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 17 Apr 2012, 15:49

Stiu regula,dar mai exista posibilitatea sa le dai hrana prinsa din natura daca sunt din zone unde nu se folosesc pesticide si tot felu de substante care ar putea fi daunatoare reptilelor sau animalelor care le consuma.Am citit pe site-uri unguresti deci regula nu este batuta in cuie.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 17 Apr 2012, 16:27

Si de exemplu insectele crescute in captivitate mi se par si ele destul de daunatoare.

Mealworms/Superworms se tin in tarata care este obtinuta din grau ,graul se stropeste cu foarte multe substante nocive care sunt periculoase si omului,deci acesti viermi se dezvolta din start intr-un substrat periculos si prin urmare sunt si acestia contaminati.Cu ce se hranesc acesti viermi? Cu legume si fructe care la randu lor sunt stropite cu substante pentru crestere mai rapida si sa arate mai mari si mai frumos.Zilnic arata la TV la ce boli ne expunem cand consumam fructe si legume "umflate".La fel si hrana acestor viermi precum substratul.Nu cred ca creste nimeni acasa superworms/mealworms cu hrana BIO(este valabil pt orice insecte reproduse in captivitate pe post de hrana).Mie hrana prinsa din natura mi se pare mai "curata" decat cea din captivitate.Probabil insectele din zonele agricole sunt contaminate dar in paduri nu prea se folosesc substante de niciun fel (maxim pt exterminarea tantarilor).

-Acesta este punctul meu de vedere.
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde BogdanFarm » 17 Apr 2012, 17:08

Animalele exotice nu provin din Romania, asa ca pot avea boli la care ele sunt imune si animalele autohtone nu, si cele autohtone pot avea boli (nu mai vorbesc de paraziti, insecticide, pesticide etc.) la care ele sunt imune si animalele exotice nu. Exista multe motive rationale pentru care nu se dau animale din natura celor exotice, de nici un fel, nici la tarantula nici la gecko nici la varan etc.

Cand indienii incercau sa colaboreze cu albii in America, dupa cum stiti, faceau schimb de boli groaznice.


Parerea mea e sa nu risti, mai ales ca ai un cameleon rar si frumos, mai bine nu fa experimente cu el.
Avatar utilizator
Colban Mihai-Codrin
Administrator
Administrator
Mesaje: 631
Membru din: 22 Mar 2010, 17:03
Localitate: Vatra Moldovitei, SV
Nume: Mihai-Codrin Colban
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Colban Mihai-Codrin » 20 Apr 2012, 02:11

Nici eu nu mi-aş asuma riscul să hrănesc animalele cu insecte capturate din natură. Nu cred că vrei să ai bătăi de cap pentru cateva muşte amărâte.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Agent Green!
www.agentgreen.ro

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori