Viermii de pescuit

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 08 Apr 2012, 11:09

Se pot da viermi de pescuit din care se fac muste la reptile? Si rame ce se gasesc in pamant?da curatati bine desigur
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde BogdanFarm » 08 Apr 2012, 12:17

Cum ii cureti de parazitii interni?

Viermii de pescuit nu's buni de nimic, ba dimpotriva. Mai bine ii lasi sa se faca muste.

De rame nu stiu, nu am folosit niciodata.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde olarasu.marian » 08 Apr 2012, 12:38

Depinde de rame, cele rosii, crescute in balegar/gunoi, nu sunt bune. Emana un miros urat si un gust rau. Am incercat si eu sa dau la axolotl si peste cateva ore a vomitat numai bucati de rama.
Cele din gradina, in schimb, sunt ok, dar nu ca hrana de baza pt reptile. Ai grija si de unde le culegi.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 08 Apr 2012, 12:44

Multumesc pt raspuns.

Deobicei cand sap in gradina gasesc o gramada de rame si eram curios daca is bune la reptile.Deci viermii de muste is exclusi total ?
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde olarasu.marian » 08 Apr 2012, 12:51

Nu neaparat, dar nu e o mancare completa pt reptile. Cum a zis si Bogdan, mai bine muste. Invelisul larvelor de musca e destul de tare. La ce vrei sa dai?
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 08 Apr 2012, 13:02

Mie mi se par destul de moi...mult mai moi decat un mealworm..pentru cameleon si gecko ca am ramas fara hrana si pana primesc la petshop trebuie sa gasesc alternative.

-nu vreau sa astept sa se transforme in muste ca imi umplu casa de muste dupaia.

Sunt in stadiul acela alb-galben deci sunt foarte moi doar ca vroiam sa stiu daca nu contin ceva bacterii sau ceva ce poate sa afecteze sanatatea reptilelor.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde BogdanFarm » 08 Apr 2012, 13:21

In general larvele de musca nu sunt bune pentru reptile, nu au proteine sunt doar grasime. Si stii sigur de unde provin?

Si ca sa nu umpli casa de muste :lol: poti sa pui cateva la caldura ca sa se transforme si restul la frigider... Mustele sunt mai bune si mai atractive pentru soparle decat viermii.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde olarasu.marian » 08 Apr 2012, 13:23

Stiu ca sunt moi la atingere, ce am vrut sa spun e ca sunt greu de digerat. Pentru cameleon musca ar fi ideala. Poti pune larvele intr-o sticla de 0,5l de la aqua carpatica(are gura mai larga). Arunci dopul si pui un dres peste. Astepti sa iasa mustele si apoi bagi sticla in terariul cameleonului. In cateva minute vor iesi toate mustele din sticla. Cameleonul va fi in extaz. Larvele trebuiesc umezite usor pentru a nu se usca. Larvele albe se metamorfozeaza mai greu in musca decat cele rosii, asta ca sa stii pe viitor.
Le mai poti pune in frigider la pastrat, in timp vor pupa si la temperatura aia. Asa ca o sa ai o gramada de pupe numai bune de aruncat in terariu. Stimulate de caldura si umezeala din terariu, treptat, vor iesi muste. Asta e un mod bun de a avea o hrana continuua pe parcursul a cateva zile-saptamani(depinde cate pupe ai) fara batai de cap. Acum eu nu stiu ce fel de terariu ai, dar daca nu pot iesi mustele din terariu e perfect. Asa ai putea foarte simplu sa arunci larvele in terariu, se vor baga in substrat, iar in cateva zile vor iesi mustele afara, una cate una.
Eu asa procedez la broaste.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 08 Apr 2012, 13:32

@Elmo -Ok.Asa si fac,avand in vedere ca inca afara nu or aparut muste nu au cum sa fie contaminati,is crescuti acasa in tarata si probabil hraniti cu carne.

@ olarasu.marian -din pacate la faza asta nu ma ajuta terariul...am plasa pe laterale prin care pot iesi mustele.O sa pun ceva plasa de tantari peste sa nu am probleme.Oricum peste maxim o saptamana vine marfa la petshop si o sa am hrana normala doar ca pana atunci vroiam sa dau larve de muste.

Multumesc de ajutor !
Avatar utilizator
Fritzmaister
Piton
Piton
Mesaje: 148
Membru din: 23 Mai 2011, 10:54
Nume: Feri
Localitate: Targu-Mures

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Fritzmaister » 08 Apr 2012, 13:37

Dar nu e mai usor sa-ti iei de ex 100-200 mealwormsi si ii pui intr-o cutie mai mare cu tarate, si cand unii se transforma in gandaci alea iti depun oua si iti apar alte viermi noi etc. le dai cateva felii de morcovi cam la fiecare 2-3 zile si gata. e super usor si daca ai grija cat de cat de ei nu vei mai ramane fara meawormsi niciodata.
Faza e ca viermii de pescuit sunt crescuti cu carne care intra in putrefactie(este metoda folosita la noi, deoarece este o metoda ieftina si poti scoate asa viermi in cantitati industriale). In carnea respectiva se depun oale de muste, si cand acestea ies, vor consuma carnea respectiva. apoi sincer nu stiu cat de sanatos e sa-ti dai la animal viermi care cresc in mediul respectiv. Daca le cresti tu acasa si stii cu ce ii hranesti presupun ca e ok, dar in rest...
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 08 Apr 2012, 13:43

Am avut mealworms de 2 ani in coace i-am tot inmultit si am avut flux continuu da iarna asta nu stiu ce s-o intamplat de nu s-or mai reprodus si am ramas fara.Voi avea saptamana viitoare din nou mealworms da pana se inmultesc si intra intr-un ciclu mai dureaza.Pana una alta mai am cativa greieri de care tre sa trag o saptamana
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde snakefishmike » 08 Apr 2012, 20:33

Hai sa gandim putin logic.
In cazul multora din speciile de reptile insectivore detinute de noi, hrana pe care le-o oferim, nu este nici pe departe hrana lor naturala. Pur si simplu este hrana pe care o avem la indemana si cea mai usor de procurat. Nu cred ca prin Iran gasesc leoparzii mealworms :lol: , cu nu gasesc nici pinky de soarece african. Corect?
Da linistit viermii drept hrana. E drept ca cei de carne contin multa grasime, insa pt o perioada scurta constituie o alternativa buna.
tine-i o zi-doua intr-un loc mai racoros , pusi intr-un recipient cu tarate ori malai sau nisip bine uscat, pt a se curata ;)
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 08 Apr 2012, 22:19

Ai dreptate snakefishmike in legatura cu hrana lor in natura.Oricum raman sa dau greierii ce ii mai am ca vad ca parerile sunt impartite si mai bine nu risc.
Avatar utilizator
Mihai Kovacs
Piton
Piton
Mesaje: 136
Membru din: 28 Aug 2010, 12:30
Localitate: Arad
Nume: Kovacs Mihai
Localitate: Arad
Contact:

Re: Viermii de pescuit

Mesajde Mihai Kovacs » 17 Apr 2012, 13:26

Inca o intrebare .

Zilele trecute am observat ca au aparut carabusii de Mai (Melolontha melolontha) oare aceste insecte sunt bune pentru reptile? Sunt cu miile in parcuri si daca is bune as putea sa adun cateva.

-Astept raspunsuri

ImagineImagine
Avatar utilizator
h1l3e
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 06 Noi 2011, 13:48
Localitate: somarlia
Nume: gica hagi

Re: Viermii de pescuit

Mesajde h1l3e » 17 Apr 2012, 15:23

Chiar de ar fi bune, una dintre regulile principale cu privire la hranirea animalelor din captivitate e sa nu le oferi insecte prinse in natura.

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori