lateralis morti

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

lateralis morti

Mesajde beliar » 06 Iul 2012, 12:27

Salut, vrevin cu o mare problema, poate reuseste cineva sa ma lamureasca. Ieri am luat o colonie de 80 de lateralis, acum nu cred ca mai sunt 20 de indivizi vii. Au aerisire, o cutie curata, mar pentru hidratare si cofrage in care sa se ascunda. Cei pe moarte se comporta exact ca si cum as fi dat cu spray de gandaci in cutie. Daca a mai patit cineva, poate ma ajuta si pe mine cu un sfat.
Avatar utilizator
csrobi
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 05 Mar 2011, 17:47
Nume: Cseke Robert Cristian
Localitate: Zalău, Cluj-Napoca
Contact:

Re: lateralis morti

Mesajde csrobi » 06 Iul 2012, 21:27

Am avut aceeași problemă o perioadă lungă de timp. Aveau toate condițiile, dar tot mureau, făceam curat la ei zilnic să-i scot pe cei care au murit.
Fără niciun rezultat. Dar după un timp s-au oprit, nu mai mor, explicația n-o știu.
Adresă de e-mail: robert.cseke@yahoo.com
Avatar utilizator
Simo_Pas
Breeder
Breeder
Mesaje: 507
Membru din: 16 Apr 2010, 18:44
Localitate: Turda/Cluj
Nume: Simo
Localitate: Turda;Cluj
Contact:

Re: lateralis morti

Mesajde Simo_Pas » 06 Iul 2012, 23:33

Asa am patit si eu cu ei, dar inainte sa schimb cofragele in care au venit, miroseau ingrozitor!Incerca sa schimbi cofragele, sa pulverizezi cu apa mai des. Poate si caldura contribuie cu ceva la moartea lor
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: lateralis morti

Mesajde beliar » 07 Iul 2012, 19:37

pentru cei ce stau la bloc, ca si mine : credeti ca ar putea fi de la insecticidele folosite pentru gandacii de bucatarie? s-ar putea ca si in blocul meu sa se fi folosit, dar am tinut atata timp mealworms in casa si nu au patit nimic. Acum tin viermii pe balcon si am dat pe balcon si cei 3-4 gandaci ramasi, dar banuiesc ca si tarantula ar fi patit ceva daca se dadea cu vreo substanta in bloc.
Avatar utilizator
csrobi
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 05 Mar 2011, 17:47
Nume: Cseke Robert Cristian
Localitate: Zalău, Cluj-Napoca
Contact:

Re: lateralis morti

Mesajde csrobi » 07 Iul 2012, 19:58

Eu zic că n-are nicio legătură. Singurul lucru pe care-l poți face este să-i scoți pe cei morți din caserolă și să aștepți. După un timp n-o să-ți mai moară.
Nici eu nu mai știam ce să fac, îmi mureau zilnic vreo 50-60, dar după un timp s-au oprit. Dacă are cineva o explicație, aș fi curios și eu să o citesc...
Adresă de e-mail: robert.cseke@yahoo.com
beliar
Gecko
Gecko
Mesaje: 52
Membru din: 11 Ian 2012, 14:00
Nume: dumitrescu denis

Re: lateralis morti

Mesajde beliar » 11 Iul 2012, 23:16

Vesti noi, cred ca aerisirea era singura problema: mi-au mai ramas in total 10, si i-am lasat fara capac. Nu au mai murit...
alee
Gecko
Gecko
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2011, 16:08
Nume: Rona Alexandru
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: lateralis morti

Mesajde alee » 12 Iul 2012, 08:56

le trebuie umiditate foarte foarte mare , la mine asta a fost problema !
Avatar utilizator
tiktak
Gecko
Gecko
Mesaje: 95
Membru din: 11 Sep 2011, 22:22
Localitate: Alba Iulia
Nume: Stanciu Alexandru
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: lateralis morti

Mesajde tiktak » 17 Iul 2012, 16:24

salutare, la mine nu la lateralis a fost problema, ci la gandacii de mealworms. nu le dadeam decat paine sau tarate, cateva luni de zile tot asa i-am tinus, si intr-o zi am zis sa le dau niste mar, si dupa ce au mancat au murit marea parte din ei...
Mail: tik_tak_94@yahoo.com
Tel: 0746298475
FB:https://m.facebook.com/tikalex.stanciu
Avatar utilizator
wMgabi
Breeder
Breeder
Mesaje: 204
Membru din: 07 Sep 2011, 00:47
Localitate: Iasi
Nume: Manole Gabriel
Contact:

Re: lateralis morti

Mesajde wMgabi » 17 Iul 2012, 20:03

tiktak scrie:salutare, la mine nu la lateralis a fost problema, ci la gandacii de mealworms. nu le dadeam decat paine sau tarate, cateva luni de zile tot asa i-am tinus, si intr-o zi am zis sa le dau niste mar, si dupa ce au mancat au murit marea parte din ei...

Asta pentru ca nu le-ai dat de la inceput.Trebuie sa le dai odata la 3-4 zile fructe legume ceva din care sa ia apa..
Motto for life:
"If you're gonna do it , do it with passion!"

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori