Sunt lacustele bune de ceva?

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde Sanllus » 30 Sep 2012, 18:05

Tot caut pe net, si nu gasesc nimic interesant..sau cel putin captivant, dupa parerea celor mai experimentati in teraristica, sunt lacustele bune de ceva?
Avatar utilizator
ane
Gecko
Gecko
Mesaje: 71
Membru din: 17 Aug 2012, 15:13
Localitate: Corabia
Nume: Andreea

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde ane » 30 Sep 2012, 19:16

Ca hrana! :)) la ce altceva le-ai folosi?
"Orice opera de arta isi are radacinile intr-un instinct al plasmuirii, care mai mult sau mai putin ii este propriu oarecarei fiinte inzestrate cu spirit."- Panait Cerna
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde zburla » 02 Oct 2012, 21:18

ma sincer , arata superb :D ... daca esti un iubitor ar nevertebratelor ... n-ar strica sa imperechezi cateva lacuste .. iar legat de calitatea insectelor care le hranim animalelor noaste , cel mai important este cu ce anume iti hranesti "hrana" ..
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Sanllus
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 03 Mai 2012, 16:41
Localitate: Constanta
Nume: Dache Remus

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde Sanllus » 02 Oct 2012, 21:35

ma gandesc sa incep sa reproduc cateva randuri...
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde BogdanFarm » 02 Oct 2012, 22:45

Salut!

Din proprie experienta, lacustele romanesti (ma refer la cele mari) sunt foarte usor de tinut si reprodus.

Cateva detalii:

- femelele prezinta ovopozitor (tubul prin care depun ouale, arata ca o spada), acesta e foarte vizibil si la adulti si la juvenili

- zboara pe distante destul de lungi

- sunt omnivore, mananca aproape orice

- adultii mananca ouale si juvenilii, dar lasa in pace ceilalti adulti

Daca ai intrebari despre ele (sau despre tinerea in captivitate si inmultirea altor insecte romanesti) intreaba si iti raspund cu placere.

Mult succes!
tomipandi
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 25 Feb 2015, 10:30
Localitate: baia mare
Nume: pandi

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde tomipandi » 28 Feb 2015, 11:26

salut!
avem si noi un cameleon de o saptamana(deci incepator)..
mi s-a recomandat lacuste pentru el..am si primit vreo 50, dar as incerca sa-i inmultesc, dac haban nu am cum.ma poate ajuta cineva, sau recomanda altceva pt animalut?
pe alta ordine de idei, ce ar trebui sa mai dau la cameleon, pe langa cosasi, sa-i echilibrez alimentatia? sau as suficiente lacustele?
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde BogdanFarm » 28 Feb 2015, 12:49

Salutare si bun venit pe forum!

In primul rand, ce specie de lacuste aveti? Puteti posta niste poze? In general lacustele sunt mai greu de reprodus decat alte specii de insecte.


In la doilea rand, specii de insecte bune pentru cameleoni si usor de tinut:

Greieri - Acheta domesticus

Cateva specii de gandaci: Blatta lateralis, Phoetalia pallida, Nauphoeta cinerea, Blaptica dubia etc.

Si mealworms/superworms pentru variatie, dar nu ca meniu de baza. Cu cat mai variata dieta, cu cat mai bine pentru animal.

PS: Sa va traiasca animalutul, asteptam si poze!
tomipandi
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 25 Feb 2015, 10:30
Localitate: baia mare
Nume: pandi

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde tomipandi » 28 Feb 2015, 14:02

am optat la ele, ca nu fac zgomot in camera, dar la recomandare pot tine si altceva, cat despre meniu, ce ar merge dintre wormsi cel mai bine ca felu' 2 la baiat?
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde BogdanFarm » 28 Feb 2015, 15:07

Mealworms sunt mai mici (1-3cm) si mai usor de crescut si reprodus, insa sunt mai greu de digerat deoarece invelisul lor contine mai multa chitina.

Superworms contin mai multe proteine, sunt mai usor de digerat, traiesc mai mult insa sunt mai mari ca dimensiune (5-6cm) si reproducerea lor e mai dificila (trebuie separati fiecare in propriul recipient).


Sunt bune lacustele, insa (daca presupunerea mea este corecta si e vorba despre cele africane) au nevoie de temperaturi mari pentru a se reproduce, spatiu si inca cateva conditii speciale, nu tin minte exact pentru ca nu am avut niciodata.
tomipandi
Ou
Ou
Mesaje: 5
Membru din: 25 Feb 2015, 10:30
Localitate: baia mare
Nume: pandi

Re: Sunt lacustele bune de ceva?

Mesajde tomipandi » 28 Feb 2015, 22:33

Atasez poze cu cosasii, terariul, precum si cu cameleonul (mascul). L-am primit acum 1 saptamana. De cateva zile are culoarea maro cand sta in terariu unde nu il deranjeaza nimeni. E foarte agresiv si autoritar cand vreau sa il scot, dupa aceea e foarte cuminte si devine verde. Care poate fi cauza?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori