Dezgheţare corectă pinkies

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
JigSaw
Piton
Piton
Mesaje: 109
Membru din: 04 Iun 2011, 15:13
Localitate: Timisoara
Nume: Calin
Contact:

Re: Dezgheţare corectă pinkies

Mesajde JigSaw » 13 Mar 2013, 17:08

eu ii pun intr-o punga pe care o leg si il bag in apa fierbinte(de la robinet). Dezghet atat soareci cat si sobolani adulti. Trebuie sa iti zic ca daca vrei sa dezgheti cum trebuie (de ex: un sobolan adult) trebuie schimbata apa de 3 ori(prima apa topeste gheata si se receste repede, a doua apa dezgheata ce a mai ramas si a treia apa incalzeste hrana la o temperatura de 35-40 grade).Ai grija sa incerci sa "indoi" animalul sa fii sigur ca nu e tare(de ex abdomenul). Apa trebuie schimbata cam la 30 de minute. Bagi mana in ea si daca e rece pui iar apa fierbinte(vezi ca daca e prea fierbinte se strica hrana, apa sa aiba maxim 55 de grade la prima tura, apoi pui din aia la temperatura la care faci tu dus fierbinte)

Referitor la pinky: nu am decongelat niciodata dar cred ca daca pui apa de 45 de grade ar trebui sa se decongeleze destul de repede.

0.1.0 Boa Constrictor Imperator
0.1.0 Pastel Ball Python

cea mai tare comunitate de counter-strike din romania http://www.diavola.ro/forum
Avatar utilizator
petrepetre7
Gecko
Gecko
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2012, 18:36
Localitate: Turda
Nume: Petre Catalin

Re: Dezgheţare corectă pinkies

Mesajde petrepetre7 » 29 Mar 2013, 16:12

Si eu pinky ii pun intro punga ( de obicei ziplag) si intr-un vas cu apa nu prea cald nici rece si las sa se dezghete incet ! :)

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori