[Panterophis guttatus] Dilema :|

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

[Panterophis guttatus] Dilema :|

Mesajde movix » 11 Mai 2010, 23:08

Imi poate explica cineva de ce cornu` meu nu mai manaca soareci congelati? Il am de cand era cat un creion si nu a refuzat nici o data hrana congelata pana acum 3 luni cand dintr`o data nu a mai vrut sa manace. Tot pe atunci a avut o perioada de vreo 2 saptamani in care era incontinuu agitata, impingea cu botu`n geam, se misca intruna prin terariu, credeam ca e "in calduri" cu toate ca e cam mica. De atunci nu manca decat soareci vii.

any ideeas :?:
:bliss:
c10ara
Pui
Pui
Mesaje: 32
Membru din: 24 Mar 2010, 12:54
Nume: valentin
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Dilema :|

Mesajde c10ara » 12 Mai 2010, 00:46

movix scrie:Imi poate explica cineva de ce cornu` meu nu mai manaca soareci congelati? Il am de cand era cat un creion si nu a refuzat nici o data hrana congelata pana acum 3 luni cand dintr`o data nu a mai vrut sa manace. Tot pe atunci a avut o perioada de vreo 2 saptamani in care era incontinuu agitata, impingea cu botu`n geam, se misca intruna prin terariu, credeam ca e "in calduri" cu toate ca e cam mica. De atunci nu manca decat soareci vii.

any ideeas :?:


Probleme cu hranirea serpilor le-am avut si le am in continuare, mai ales ca am pitoni regali care sunt foarte fasonati la domeniul asta....masculul manca inainte de rupea si acum a luat o "pauza"....in schimb a inceput femela sa bage in ea ca sparta-asta ma bucura , ca vreau sa se faca mareeeee.
Am mai observat ca la inceputul sezonului rece, toate animalele mele au refuzat, o perioada buna , hrana.
Femela piton e ff ciudata, mananca mort o buna perioada(2-3-4 luni) apoi refuza mort si incepe noua sesiune de mancat cu un soarece viu dupa care revine la soareci morti....poate ca ii place sa mai si vaneze....aaaa si cum mananca soarecii morti-nu dat prin fata ei pana il musca , ci pus pe spatele ei
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 12 Mai 2010, 07:56

las-o vreo 2 saptamani nemancata si apoi dai un soarec mort. poate daca ii e foame o sa il manance :wink:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Sloby » 12 Mai 2010, 08:37

Trebuia sa o mai lasi nemancat si sa mai incerci cu soareci congelati.Dar asa ei i so fi parut ca sunt mai buni soarecii vi si de aceea prezinta asa mar ei nteres.
2.0.0 Varanus exanthematicus
c10ara
Pui
Pui
Mesaje: 32
Membru din: 24 Mar 2010, 12:54
Nume: valentin
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde c10ara » 12 Mai 2010, 11:49

Corleone scrie:las-o vreo 2 saptamani nemancata si apoi dai un soarec mort. poate daca ii e foame o sa il manance :wink:


Am lasat-o si mai mult, de fapt a refuzat , ca dupa mine as vrea sa manance si ei regulat la 7-10 zile
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 12 Mai 2010, 12:28

Aceleasi probleme le am si eu cu pitonii regali. Au perioade lungi in care nu vor sa manance, dupa care isi revin. Femela mea la fel mananca , rece, pus pe substrat. Las soarecele acolo si cand dispare ii pun altul... dar mananca si viu.
Masculul face nazuri mereu, nu vrea nici congelat, nici viu, ba vrea doar viu , ba vrea doar congelat, ba mare, ba mic, ba deloc... :lol:
Astia sunt pitonii regali, serpi tembeli.
Avatar utilizator
Sloby
Varan
Varan
Mesaje: 388
Membru din: 22 Mar 2010, 21:54
Localitate: Focsani
Nume: Rosioru Cristian Gabriel
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Sloby » 12 Mai 2010, 12:30

Nu sunt tembeli Vali, sunt REGALI :D si ar trebui sa manance numai ce le convine lor, iar noi ca slujitori sa ne rugam de ei de fiecare data.....
2.0.0 Varanus exanthematicus
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Mesajde Corleone » 12 Mai 2010, 13:37

raspunsul meu era pentru movix :tongue:
ce va tot bateti capul atat cu regalii mah? asa sunt ei, mai ciufuti. toata lumea se vaita de regali, numai eu nu :wave: trebuie sa fac un clip cu el cand mananca. imediat prinde soarecele (mort), il constricteaza vreo 5-10 minute si apoi vreo 15 min ii caputa capu :worm: ca de obicei il baga cu capu sub burta si nu ii iese la socoteala cand vrea sa il inghita.
id: alexfota91
c10ara
Pui
Pui
Mesaje: 32
Membru din: 24 Mar 2010, 12:54
Nume: valentin
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde c10ara » 12 Mai 2010, 14:36

Corleone scrie:raspunsul meu era pentru movix :tongue:
ce va tot bateti capul atat cu regalii mah? asa sunt ei, mai ciufuti. toata lumea se vaita de regali, numai eu nu :salut: :wave: trebuie sa fac un clip cu el cand mananca. imediat prinde soarecele (mort), il constricteaza vreo 5-10 minute si apoi vreo 15 min ii caputa capu :worm: ca de obicei il baga cu capu sub burta si nu ii iese la socoteala cand vrea sa il inghita.


masculul meu manca mai bine cand era mai mic si era priceput ca din 3 soareci fuzzy , macar 1 sa il inghita invers :))
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 12 Mai 2010, 21:18

Corleone scrie:las-o vreo 2 saptamani nemancata si apoi dai un soarec mort. poate daca ii e foame o sa il manance :wink:


A stat nemancata o luna si ceva, am incercat sa ii dau soarece congelat si tot nu a vrut, cand i`am dat unu viu l`a luat fara sa clipeasca si de atunci doar viu manca :|
:bliss:
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 20 Mai 2010, 14:10

Am citi asta pe siteul teraristica.ro "Adultii pot fi hraniti cu 2-3 soareci adulti saptamanal sau un subadult de sobolan, preferabil din cei congelati." era la descrierea Pitonului Regal... nu prea înţeleg de ce nu este indicat să pape şoricel viu ....?
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?
Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Chuckie » 20 Mai 2010, 14:44

In primul rand ca e mai simplu sa ai in casa un stoc de soareci congelati decat de soareci vii...
Daca inveti animalul pe hrana vie e posibil sa nu mai accepte hrana congelata pe urma.

In al doilea rand ca sa eviti ca sarpele sa fie muscat de un soarece/sobolan panicat. Pot face rani urate.
Avatar utilizator
Lilu
Varan
Varan
Mesaje: 435
Membru din: 07 Apr 2010, 01:06
Nume: .
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Lilu » 20 Mai 2010, 15:00

Am înţeles,mulţumesc! :) am ma auzit şi eu de şoareci ninja :P
M-a întrebat Huidu,vrei şi tu?

Eu am răspuns: Nu,eu sunt fan Badea
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Varan
Varan
Mesaje: 484
Membru din: 25 Mar 2010, 22:35
Localitate: Temesvar
Nume: Alex M.
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde alex_snake_gunit » 20 Mai 2010, 18:24

Chuckie -mai is mult mai multe motive ,da nu prea le inteleg si n`are rost sa ma bag in seama :)

Movix -ai incercat sa dai soarecu congelat prin rumegusu de la soarecii vii ?? :D
Life`s a Bitch!
Ma gasesti la :alex_snake_gunit
sau pe tel la : 0757123072
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Mesajde movix » 20 Mai 2010, 21:10

alex_snake_gunit scrie: Movix -ai incercat sa dai soarecu congelat prin rumegusu de la soarecii vii ?? :D


La asta chiar nu m`am gandit, o sa incerc duminica :wave:
:bliss:

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori