Hrana vie vs. hrana congelata

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
psf92
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 30 Aug 2010, 02:01
Localitate: Arad
Nume: Pusa Florentin
Localitate: Arad

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde psf92 » 13 Apr 2012, 09:47

se pare ca indiferent de cum ne hranim serpii tot e de rau. eu nu ii pot da sarpelui meu libertatea de a se muta din camera mea in curte sau mai bine zis chiar in gradina. cand m'am luat de jungla ma referisem ca ar trebui sa ii dau macar ceea ce pot.
cei care hranesc serpii cu hrana vie risca sa ii ajunga pradatorul prada, cei care aproape ucid rozatoarea sunt acuzati ca se comporta inuman, cei care dau mancare congelata sunt acuzati si ei la randul lor.
prima masa a sarpelui meu a fost una total anapoda. iam dat un soricel de 3zile. a mai trait 2-3zile inauntru, si dupa ce a murit a fost mancat. am ales sa il mai las 2-3zile cu sarpele deoarece chiar nu ii putea face nici un rau. cand sarpele va mai creste si ii voi da soareci care pot sa ii faca rau voi avea eu grija cum il hranesc. il voi ameti bine de tot (cu ciocanelul) indiferent de cat de inuman ar fi, si voi sta si eu langa sarpe pana cand vad ca il mananca.
eu am patit la tarantule sa imi ajunga tarantula mic dejun pt gandac. nu ma asteptam sa imi naparleasca de doua ori in aceeasi luna, si fara sa manance intre naparliri. iam pus gandacul seara, in speranta ca e flamanda, iar dimineata am gasito jumatate naparlita jumatate mancata de gandac. ce puteam sa fac cu celelalte? sa le dau numai gandaci morti? cu alta tarantula pateam ca ii puneam hrana in terariu si o manca dupa 7-8ore, deci nu puteam sa fiu toata ziua cu mana in terariu.
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde agamura » 15 Apr 2012, 01:06

Salutari!

Personal imi hranesc pitonul cu soareci decongelati.

Sigur ca, de la caz la caz, hrana congelata nu este tot timpul disponibila sau acceptata de respectivul specimen. In cazul meu, cel putin pana acum, hrana am de unde procura iar pitonul nu face mofturi la ea. (in afara de perioadele de intors nasul, tipice pentru un python regius). Imi este si comod as putea spune: ai o punga in congelator, scoti cate un soarece, il dezgheti si gata. (din cand in cand supliment de vitamine si calciu...)

Intr-adevar nimic nu se compara cu proprietatile nutritive prezente in hrana vie - dar, asa cum s-a spus si aici, exista si pericole aferente. Pe langa accidentele care mai devreme sau mai tarziu se pot intampla, exista si pericolul bacteriilor, germenilor si virusilor care pot fi prezenti in respectivele rozatoare. Din pacate cunostiintele mele stiintifice sunt modeste dar, din literatura de specialitate pe care am parcurs-o, se recomanda hrana congelata si din acest motiv!

Cat despre latura etica, am deja un gust amar dupa o istovitoare lupta cu morile de vant in alta parte... intr-adevar cruzimea nu cred ca este metoda cea mai buna pentru pregatirea mesei. Sunt impotriva tratamentului inuman si mai ales al promovarii acestuia. E o dilema totusi, in sensul ca realizez si argumentele celor care fac asta, dar ceva imi spune ca nu asta este raspunsul sau varianta dorita. Exista insa metode "mai umane" de eutansiere - Co2 de exemplu, dar asta functioneaza doar daca respectivul sarpe accepta hrana inerta.

Efortul depus in a obisnui un sarpe sa accepte si hrana inerta (fie fresh-killed, sau decongelata) ar putea da roade totusi in mare parte dintre cazuri si ar scuti de batai de cap atat pe posesor cat si pe bietul soarece :)

Ca marturisire personala, mie imi e mila si de greierii care nu au nicio sansa in fata unui scorpion sau tarantula...
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Akm » 06 Ian 2013, 21:52

Pana acum am hranit serpii cu hrana omorata cu cateva ore inainte de a ajunge masa sarpelui. Acum vreo saptamana am cumparat vreo 50 de soareci congelati, i-am pus in congelator, toate bune si frumoase...am decongelat cativa si am observat ca arata cam urat...mai exact parca sunt in descompunere...si mai exact, sunt umflati, pielea lor se rupe usor si cand serpii s-au repezit in ei, majoritatea s-au rupt efectiv si organele soarecilor au fost intinse pe ziarul unde mancau si asa mai departe. O alta faza care m-a facut sa ma gandesc mai mult la asta este ca atunci cand tin soarecii in penseta, si apuc doar blana lor, aceasta se rupe de parca nici nu e prinsa de corpul soarecelui.

Nu am experienta in hrana congelata. Asa ca ...sa-mi hranesc serpii cu chestiile alea sau sa ii arunc ? Sunt intr-o stare avansata de putrefactie sau asa se fac dupa decongelare ? Mentionez ca nu au "vazut" caldura...de cand i-am primit, au stat doar in congelator. in pungile in care i-am primit.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Akm » 06 Ian 2013, 23:04

Cam asa arata hrana congelata luata de la ma1e25...aceeasi hrana care fratele meu, mai mic fiind, a dat-o serpilor (cate 2 soareci fiecaruia) pt ca eu am lipsit o perioada de acasa.



Ce e de facut ?
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde zburla » 06 Ian 2013, 23:20

Nici eu nu am experienta , cand vine vorba de harana congelat .. dar daca sunt intr-o stare avansata de putrefactie , eu te sfatuiesc sa arunci totul cat mai repede , si oricum ce anume ai de gand sa faci daca nu-i arunci , sa tii scarbosineiile alea in congelator ?

Exista posibilitatea , ca fratele tau sa fi uitat punga aia cu soareci afara si sa fi putrezit .. eu zic sa dezgheti inca o punga , si sa mai faci o verificare ...
Iar starea lor de putrefactie se poate explica foarte usor ... au fost omorati , congelati si dupa s-au dezghetat au stat o perioada la caldura (au putrezit bine :P ) ... si iar recongelati ... Presupun ca miroase si foarte frumos nu ?!? :D

Hrana vie pentru animalele care sunt mai pretentioase si doar asta manca ... iar hrana congelata pentru animalele mai rezistente si care o accepta fara probleme ...

Eu sincer , in anul care a trecut cred ca am mancat o singura data legume congelate ... in rest nici eu nici familia mea nu consumam alimente congelat , in special copilul meu , ma imbrac frumos mereg 100-150 de metrii si cumpar frumos un piept de pui "fresh-killed" de la macelarie si am rezolvat problema ...

Consider ca acelas tratament trebuie aplicat si animalelor , fresh-killed ce-a mai buna optiune... Dar conteaza foarte mult si confortul stapanului :)
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Chuckie » 06 Ian 2013, 23:24

E clar ca soarecii aia au fost tinuti in conditii improprii. Sunt soareci adusi din Ungaria, poate foarte bine asa i-a cumparat fara sa stie sau s-au dezghetat si s-au stricat la transport. Oricum nu prea mai ai ce face cu ei. Din pacate. Nu stiu daca animalele ar avea totusi ceva, in natura unii serpi mai mananca si hoituri, nu doar hrana "vie". Am avut acum cativa ani o femela de piton regal, importata din Ghana, deci wild caught, care nu manca decat soarecele racit total, la temperatura camerei. Asa, teapan ca lemnul il manca. Proaspat nu.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Corleone » 06 Ian 2013, 23:29

Cand vine vorba de soareci nu mai poate fi vorba de confort. Poate omu' nu are unde sa creasca soarecii, nu are timp ori pur si simplu mirosul il deranjeaza. Eu nu reusesc sa cresc soareci incat sa-mi hranesc toti serpii. Chestia cu soarecii umflati am mai vazut la pinky, chiar daca nu au fost recongelati. Cu parul, e posibil sa fie cauza asta. Ce ai tu acolo, intr'adevar sunt recongelati. Si eu am tot de la acelasi dealer, dar nu au nici pe dracu'.
id: alexfota91
Avatar utilizator
agamura
Varan
Varan
Mesaje: 444
Membru din: 14 Apr 2012, 22:11
Localitate: Maribor
Nume: Michael
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde agamura » 06 Ian 2013, 23:31

Imagine

Cam asa arata o parte din hrana pe care o am in congelator.
Nu este normal ca animalele sa arate in halul in care le-ai prezentat in filmulet. Nu stiu a cui este vina dar in mod sigur a intervenit o dezghetare apoi o recongelare.
Dupa ce ii decongelez abia li se simte mirosul, nu curge aboslut nimic din ei si nu se dezintegreaza atunci cand ii tii/scuturi cu penseta.

Mare grija cu ce iti hranesti serpii!
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Akm » 06 Ian 2013, 23:34

Nici eu nu am experienta , cand vine vorba de harana congelat .. dar daca sunt intr-o stare avansata de putrefactie , eu te sfatuiesc sa arunci totul cat mai repede , si oricum ce anume ai de gand sa faci daca nu-i arunci , sa tii scarbosineiile alea in congelator ?

Nu ii tin...iti dai seama...

Exista posibilitatea , ca fratele tau sa fi uitat punga aia cu soareci afara si sa fi putrezit .. eu zic sa dezgheti inca o punga , si sa mai faci o verificare ...
Iar starea lor de putrefactie se poate explica foarte usor ... au fost omorati , congelati si dupa s-au dezghetat au stat o perioada la caldura (au putrezit bine :P ) ... si iar recongelati ... Presupun ca miroase si foarte frumos nu ?!? :D

A fost supravegheat de mama si unchiul meu, deci au ajuns iar in congelator cat se poate de repede...motivul...le era scarba sa-i vada.
Nu miros deloc....CI PUT....cu p nu cu f. Desi daca m-as lua dupa starea ce o am cred ca e cu F.

Consider ca acelas tratament trebuie aplicat si animalelor , fresh-killed ce-a mai buna optiune... Dar conteaza foarte mult si confortul stapanului :)

Nu e vb de confort...ca nu-mi e greu sa le dau o penseta in cap sau Co2 sau mai stiu eu ce...dar fratele meu nu putea face asta. Eu le dau proaspeti, abia omorati. Deci nu e vb de confort.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde gabi_borza » 07 Ian 2013, 00:11

Arunca-i! Sigur s-au decongelat la un moment dat, si pe urma au fost recongelati! Eu nu as da asa ceva serpilor mei! Te sfatuiesc sa nu o faci nici tu, asta daca nu vrei sa se imbolnaveasca!
Avatar utilizator
zburla
Varan
Varan
Mesaje: 362
Membru din: 28 Mai 2011, 01:25
Localitate: Bucuresti
Nume: marius
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde zburla » 07 Ian 2013, 00:21

Consider ca acelas tratament trebuie aplicat si animalelor , fresh-killed ce-a mai buna optiune... Dar conteaza foarte mult si confortul stapanului :)

Nu e vb de confort...ca nu-mi e greu sa le dau o penseta in cap sau Co2 sau mai stiu eu ce...dar fratele meu nu putea face asta. Eu le dau proaspeti, abia omorati. Deci nu e vb de confort.

Foarte bine faci :)
zbu_live@yahoo.com
0724 413 134
gabi_borza
Piton
Piton
Mesaje: 233
Membru din: 19 Apr 2012, 03:22
Localitate: Floresti/Cluj-Napoca
Nume: Borza Gabriel

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde gabi_borza » 07 Ian 2013, 00:34

Aici mai intervine ceva... Cand ai o "rama" de 30 de cm care mananca pinkies, o data la 5 zile, nu prea ai cum sa iti aprovizionezi animalul timp de o luna cu fresh-killed, daca nu ai o "fabrica" de soareci. Eu imi cresc soarecii si sobolanii, si stiu cum e, cresc al naibii de repede in primele zile! Eu congelez animalele cand sunt la dimensiunea potrivita pentru sarpe, si atunci nu am probleme.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde ciprisabau » 07 Ian 2013, 01:16

Buna seara domnilor.
Akm nu stiu ce au patit soarecii tai, dar pot sa te asigur ca ma1e25 nu ti i-a trimis in halul ala. Asa arata de parca ar fi stat cel putin 2 zile, poate mai mult, afara din congelator si el nu trimite soarecii in halul in care ii ai tu acolo in filmuletz.
E singurul meu provider de soareci congelati si niciodata nu mi-a trimis soareci asa. Azi vara in loc sa imi ajunga o cutie cu vreo 200 de soareci in Tirgu Mures, din vina soferului au ajuns in Bucuresti, a doua seara la miezul noptii au ajuns inapoi in Tg Mures si am recuperat cutia si nici vorba sa arate in halul in care aratau la tine :)
Deci, undeva, candva, cumva ceva s-a intamplat!
Sunt scarbosi intradevar si nici eu nu i-as da sarpelui sa-i manance :vomit:
Avatar utilizator
Akm
Piton
Piton
Mesaje: 152
Membru din: 27 Apr 2012, 14:53
Localitate: Bucuresti
Nume: Cristi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Akm » 07 Ian 2013, 02:17

Nu am negat ca s-ar intamplat ceva...Dar acel ceva nu s-a intamplat din cauza mea...cand i-am primit erau bocna...cand i-am pus in congelator, la fel...m-am gandit ca s-a oprit curentul dar daca era asa...se stricau si ai mei...si ai mei sunt ok...deci problema nu e de la mine. Am inteles ca ati luat si voi de la el si ca este ok. Dar felul in care arata soarecii aia, nu e datorita mie si indiferent ce s-ar putea spune...ma enerveaza ca am primit asa ceva si am mai si dat banii pe ei. Nu e vorba de bani, 50 lei... doar ca idee...mi-a trimis asa ceva si am platit tot eu...mi-se pare jignitor la adresa mea si a tuturor celor care se declara iubitori de animale. Acum sa apara aia care se inchina la hamster si venereaza porcii de guinea si sa se bage spunand ca au murit degeaba soarecii aia... adica aia care sunt vegetarieni si nu se casatoresc daca nu pun carne in gura...cand e nevoie de ei sa se revolte, se dau la fund.
Mai exact, e ca si cum ti-as vinde un rahat ...nu o lua personal.
ID : eucristi11@yahoo.com
TEL: 0736924130
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde olarasu.marian » 07 Ian 2013, 02:41

Mai usor cu tonul. Nu vad ce legatura au iubitorii de rozatoare cu soarecii tai congelati.

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori