Hrana vie vs. hrana congelata

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
BaGaBoND
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 12 Apr 2010, 11:00
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde BaGaBoND » 29 Ian 2011, 12:32

Eu la al meu ii dau Freshkill :voodoo: si rareori congelata :rock:
Imagine
radu
Gecko
Gecko
Mesaje: 64
Membru din: 10 Apr 2010, 23:17
Localitate: Cluj-Napoca
Nume: Radu
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde radu » 29 Ian 2011, 13:11

cea mai buna hrana e hrana proaspata si mai proaspat decat animalul viu nu se poate :thumbup: La chestia asta n-aveti ce comenta ;)
Avatar utilizator
Trancer
Piton
Piton
Mesaje: 167
Membru din: 23 Sep 2010, 08:52
Localitate: Petrosani
Nume: Radu

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Trancer » 29 Ian 2011, 21:36

Intr`adevar Radule asa e, dar si cea mai periculoasa mai ales cand este vorba de sobolani. Nu merita riscul, il pleznesti tu inainte sa i`l dai si este la fel de fresh,nu cred ca vrei sa`ti vezi sarpele capsat pe corp...sau ochi...eh ? Nu are rost sa imprastiati baliverne ca este evident riscul la care supuneti animalul,vizionare placuta la serialul "Thrill for the kill" daca asta aveti in cap cand aruncati rozatorul viu in fata sarpelui...sirul de episoade se poate termina oricand. Bafta!
"Avoiding danger is no safer in the long run than outright exposure. Life is either a daring adventure, or nothing" Helen Keller
Avatar utilizator
zimba
Varan
Varan
Mesaje: 407
Membru din: 22 Apr 2010, 14:58
Localitate: Iasi
Nume: Blidaru Silviu
Localitate: Brasov

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde zimba » 30 Ian 2011, 05:16

In mediul natural sarpele pentru a se hrani isi asuma anumie riscuri... :eat: si pentru mancare si-ar da viata :hang: ar fi patetic sa cream riscuri in captivitate ...daca vreti show :bliss: da-ti la sarpe un soricel mic ,mic sau un pui de gaina ...
Vand Blatta lateralis

contact: Facebook : Silviu Fade
Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde BogdanFarm » 06 Mar 2011, 09:02

cornu meu mananca numai pinky congelat, i'as da si viu, dar cum nu am posibilitatea sa cresc soareci, nu vreau sa se obisnuiasca cu hrana vie... dar cred ca dupa un timp(deja s'a intamplat) o sa ma plictisesc sa il vad cum ia soarecele din penseta, fara sa constricteze... intrebarea este: daca ii dau o data un pinky viu, va manca iarasi congelat?
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde movix » 06 Mar 2011, 10:33

Ai rabdare, e inca mic, cand o sa mai creasca atunci o sa se incolaceasca in jurul soarecelui.
poti sa ii dai si viu si congelat, inca nu s`a inventat cornu` care sa faca mofturi la mancare :lol:
:bliss:
Avatar utilizator
psf92
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 30 Aug 2010, 02:01
Localitate: Arad
Nume: Pusa Florentin
Localitate: Arad

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde psf92 » 06 Apr 2012, 13:44

eu am un corn de ieri, dar am si un geko care nu suporta sa ii mai miste inca ceva in terariu. cand ii dau sa manance si e satul se duce si omoara prada si o lasa acolo. daca sarpele e satul si nu vrea sa manance, dar soarecele il deranjeaza atunci ar putea si acesta doar sa il omoare. nu ii voi da niciodata hrana congelata sarpelui deoarece sa ajuns sa imi placa serpii dupa felul in care traiesc in mediul natural, iar acolo nu au primit niciodata totul de'a gata. daca vroiam ceva care sa manance hrana care sa nu miste imi mai luam un caine.
daca sarpele chear nu face fata unui soarece atunci nu are decat sa moara. legea junglei... oricat ar fi de tinut in casa, un sarpe tot animal salbatic este
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde olarasu.marian » 06 Apr 2012, 14:42

Alien, Corleone a pus problema corect. Hrana trebuie pregatita si oferita intr-un mod cat mai uman. In alte tari civilizate nu ai voie sa intepi o rama cu acul de pescuit. Pescuitul e un sport si trebuie tratat ca atare. La fel e si cu cresterea animalelor in captivitate. La baza societatii sunt niste legi de etica, pentru ca deh, omul e o fiinta superioara cu discernamant si are capacitatea de a decide soarta celorlalte fiinte.
Tin sa te contrazic ca un mealworm poate intelege durerea precum o rozatoare, la fel cum nici sarpele crescut in captivitate nu percepe rozatoare ca pe un trofeu sau sport.
Cresterea animalelor in captivitate trebuie sa se faca responsabil si moral. Atat pentru sarpe cat si pentru rozatoare.
Pana la urma fiecare hraneste cum si cu ce vrea animalul personal, dar e de retinut riscul la care supuneti sarpele cand hraniti cu soareci vii. Pe mai toate forumurile de specialitate s-a dezbatut si re-dezbatut subiectul asta. In final alegerea va apartine.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Chuckie » 06 Apr 2012, 14:53

Spui prostii. In natura nu o sa vezi un sarpe impartind un spatiu mic, eventual vizuina proprie cu un sobolan sau soarece. Ambele specii vor cauta singuratatea pentru a se simti in siguranta. Iti urez succes in fabricarea curelelor de ceas din pielea sarpelui tau. Daca mai ramane piele pe el pentru macar o curea de ceas...
Pana la urma esti iubitor de reptile sau doar iti place sangele?!
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde olarasu.marian » 06 Apr 2012, 15:17

Dupa logica ta, Florentin, nici nu ma mir ca suntem catalogati o adunatura de ciudati in loc de teraristi, iubitori de animale in fond. Daca iti cresti sarpele dupa legea junglei sa inteleg ca are si un terariu pe masura de vreo 150m2, asa ca la el in jungla, cu tot ce ii trebuie. Nu il tii pe ziare intr-un acvariu modificat de 60x30, nu?
Avatar utilizator
snakefishmike
Breeder
Breeder
Mesaje: 427
Membru din: 27 Aug 2011, 17:50
Nume: Sirbu Mihai-Gigi
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde snakefishmike » 06 Apr 2012, 20:00

olarasu.marian scrie: omul e o fiinta superioara cu discernamant si are capacitatea de a decide soarta celorlalte fiinte.

Oare? Dupa ultimul tau post, se pare ca nici tu nu prea mai crezi asta ;) :lol:

Numai cine n-a vazut cu ochii lui ce ravagii poate face un sobolan asupra unui sarpe, nu poate consimtii sa hraneasca sarpele cu animale moarte (ucise).
Nu va jucati si lasati eroismele daca tineti la animalele voastre.
"Experienta este cel mai bun profesor, pt ca mai intai iti da testul si abia apoi iti preda lectia"
[color=#0000FF]Aurora Liiceanu[/color]
https://snakehardbite.wordpress.com
Avatar utilizator
csrobi
Piton
Piton
Mesaje: 142
Membru din: 05 Mar 2011, 17:47
Nume: Cseke Robert Cristian
Localitate: Zalău, Cluj-Napoca
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde csrobi » 06 Apr 2012, 20:16

Eu de exemplu nu mi-am hrănit niciodată șerpii cu șoareci, șobalani congelați. Tot timpul le-am dat hrană vie.
O singură dată era să o pățesc, ca să zic așa, i-am dat la piton un șoarec mai mărișor, nu l-a mușcat de cap, iar șoarecu' încerca să-l muște.
Am luat penseta și l-am ținut de gură până a reușit șarpele să omoare șoarecu'. Pot să zic că m-am învățat minte.
Tot timpul iau șoarecu' sau șobolanu' de coadă și-l bat de mai multe ori de o piatră. Când văd că e destul de amețit, i-l servesc.
Probabil e mai comod și sigur cu hrană congelată, dar eu așa m-am obișnuit.
Adresă de e-mail: robert.cseke@yahoo.com
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Corleone » 07 Apr 2012, 00:34

am dat acu cateva luni un soarc viu lu' Santino. bou' a prins soarecu de cur, si asta s-a intors si a bagat coltii in solzii lui. de atunci am terminat cu joaca :roll:
id: alexfota91
Avatar utilizator
BogdanFarm
Crocodil
Crocodil
Mesaje: 642
Membru din: 18 Dec 2010, 21:40
Localitate: Bucuresti
Nume: Bogdan
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde BogdanFarm » 07 Apr 2012, 15:52

psf92 scrie:eu am un corn de ieri, dar am si un geko care nu suporta sa ii mai miste inca ceva in terariu. cand ii dau sa manance si e satul se duce si omoara prada si o lasa acolo. daca sarpele e satul si nu vrea sa manance, dar soarecele il deranjeaza atunci ar putea si acesta doar sa il omoare. nu ii voi da niciodata hrana congelata sarpelui deoarece sa ajuns sa imi placa serpii dupa felul in care traiesc in mediul natural, iar acolo nu au primit niciodata totul de'a gata. daca vroiam ceva care sa manance hrana care sa nu miste imi mai luam un caine.
daca sarpele chear nu face fata unui soarece atunci nu are decat sa moara. legea junglei... oricat ar fi de tinut in casa, un sarpe tot animal salbatic este



Daca imi permiti sa te intreb, cati serpi ai vazut tu vanand in natura? Cred ca te uiti prea mult pe Animal Planet, unde apar la emisiuni doar vanatorile "fericite", in care sarpele prinde rozatorul, il omoara si il mananca. Fara incidente. Nu cele in care sarpele ramane mutilat si flamand, sau chiar mai rau.
Serpii veninosi musca rozatorul si dupa aia se feresc de el, pentru a nu fi la randul lor raniti; il asteapta sa moara din cauza veninului. Cei constrictori trebuie sa treaca printr'o lupta corp la corp pe viata si pe moarte, care de multe ori ii lasa cu cicatrice...

Si lasa'ma cu "legea junglei", asta nu are nici o valoare intr'o cutie de sticla in care temperatura e mereu constanta, hrana si apa sunt la nas, nu exista "vreme urata", nu exista boli si nu exista pradatori... Nu e valabil "mananca sau vei fii mancat", "ucide sau vei fii ucis" asa cum se intampla in natura, asa cum, din ce se pare, crezi si tu.

Una e sa ii dai hrana vie la sarpe, incercand (pe cat posibil) sa simulezi conditiile din natura, alta e sa'ti placa sangele/violenta si sa nu stii sa apreciezi un animal.



In 80% dintre cazuri mi'am hranit serpii cu hrana decongelata. Hrana vie mai rar, dar fiindca nu am loc si nervi ca sa cresc soareci.
Am si acum un filmulet cu live-feeding, din vremea celebrului ratsnake, cand o sa am mai mult timp o sa caut cablul si o sa'l postez.
Avatar utilizator
olarasu.marian
Fondator
Fondator
Mesaje: 466
Membru din: 24 Mar 2010, 16:58
Localitate: Bucuresti
Nume: Marian Olarasu
Localitate: Galati
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde olarasu.marian » 08 Apr 2012, 12:31

E interesant cat de selectivi suntem uneori cand vine vorba de reproducerea conditiilor din mediul natural in captivitate. E bine ca unii stiu ca serpii mananca hrana vie in natura, dar sunt curios cati dintre ei au studiat atent si mediul natural inainte de a construi terariul. Daca vrei sa-i oferi conditii identice macar du proiectul pana la capat. Etic este ca hrana reptilelor sa fie oferita intr-un mod cat mai uman posibil. Sa iei un sobolan si sa-l trantesti de pamant precum un neandethal pana nu mai misca nu mi se pare ok, dar este doar o parere. In concluzie cred ca toti cei care hranesc serpii cu soareci vii nu fac decat sa astepte inevitabilul. Vorba aia, pana nu te dai singur cu fundul de pamant...

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori