Hrana vie vs. hrana congelata

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
Chuckie
Administrator
Administrator
Mesaje: 2883
Membru din: 29 Iul 2007, 21:59
Localitate: Militari
Nume: Valentin Nita
Localitate: Bucuresti
Contact:

Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Chuckie » 10 Iun 2010, 20:54

De obicei nu dau hrana vie la serpi dar saptamana trecuta am zis sa ii dau la boa un sobolan, proaspat adus acasa, inca necongelat. Era flamand sarpele asa ca am zis sa nu il fac sa mai astepte.
Drept urmare am "asomat" sobolanul, dar din pacate insuficient. In timp ce sarpele il constricta, sobolanul incerca sa il muste pe boa de cap, chiar de langa ochi. M-am speriat asa ca am luat ciocanelul sa ii mai ard vreo doua in cap la sobolan. Toate bune si frumoase (cu exceptia lovirii sobolanului, dupa atata timp inca imi e mila de ei...) dar cand am lovit sobolanul, sarpele s-a speriat si i-a dat drumul, numai ca s-a repezit de cateva ori la mine. Dupa aceea si-a vazut de treaba lui cu sobolanul, insa a ramas foarte nervos si cu pata pusa pe mine. Cateva ore s-a tot repezit la mine prin geam de imi era mila de el ca se loveste. Dupa aia s-a calmat si am putut sa pun mana pe el ca de obicei, fara probleme. Asa ca daca pana acum recomandam oricum soarecii / sobolanii congelati, acum mai mult ca oricand recomand asta. Spuneti voi ca nu aveti probleme, dar e posibil sa o patiti si voi candva. Asa ca mai bine evitati asta...
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Corleone » 10 Iun 2010, 21:36

de vreo 3 ori am dat femelei de corn anery pui de sobolan vii. asa ca acum cand ii dau sobolani decongelati nici nu baga in seama. inca o recomandare de mancare congealta :thumbup:
id: alexfota91
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Chunkypops » 25 Iun 2010, 13:46

Eu ii dau cornului meu si congelata si vie, depinde de posibilitati. Mananca in ambele cazuri, cand e congelata, mai trebuie sa "deschid" soricelul in zona botului, ca sa il simta.( dar nu e intotdeauna nevoie)

Eu prefer sa ii dau hrana vie, din simplul motiv de a-i creea o replica a mediului sau cat mai completa.
Si nu ma refer neaparat la tipul de sobolan , pamantul de acolo etc., ci la ritualul de vana si a iesi cu un adevarat trofeu dintr-un simplu soarece. Cred ca il asimileaza in alt mod dupa ce a "luptat" pentru el. :turtle2:
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________
Avatar utilizator
Smith
Piton
Piton
Mesaje: 141
Membru din: 22 Iun 2010, 15:56
Localitate: Bistrita
Nume: Andrei

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Smith » 25 Iun 2010, 22:22

Eu i-am dat odata soarece viu la cornu meu si era sa il muste ca nu a reusit sa il prinda bine (noroc ca am tinut capul soarecelui cu un liniar :wtf: :shoot: ) de atunci doar soareci congelati ii dau :D
Pentru mai multe discutii : frozen.feelings@yahoo.com
Avatar utilizator
Chunkypops
Piton
Piton
Mesaje: 213
Membru din: 27 Apr 2010, 19:07
Localitate: Brasov
Nume: Alin N.
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Chunkypops » 20 Iul 2010, 18:48

daca pe serpalaul meu il mananca un soarece... inseamna ca soarecele merita tot respectul. altceva nu am ce sa zic
______________________________________
You can take the cat out of the jungle
But you can't take the jungle out of the cat!
_________________
Avatar utilizator
Love Pets
Piton
Piton
Mesaje: 245
Membru din: 29 Mai 2010, 12:11
Localitate: Brasov
Nume: Lepadus Florin
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Love Pets » 21 Iul 2010, 08:59

Man,daca stii ce tare poate musca un soarece...prefer sa fiu muscat de un cornsnake adult de fata decat sa ma muste un soarece de deget.Eu am fost muscat de hamster pitic si vreau sa spun ca a fost cea mai nasoala muscatura pe care am primit-o(si m-au mai muscat si caini,pisici,iepuri,porcusor de guinea si alte animale mult mai mari decat soarecii/hamsterii si nici nu se compara durerea pe care o simti....). :wtf:
Si ca sa nu fiu total offtopic....cred ca cel mai bine e sa ii dai sarpelui soarece proaspat omorat,asa e cel mai sigur pentru sarpe.Insa cum e cazult tau Chunkypops,ii poti da linistit pinky/fuzzy,caci aceia cu siguranta nu au cum sa iti raneasca sarpele.
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Corleone » 21 Iul 2010, 10:15

muscatura unui piton regal de 60 cm: o serie de mici intepaturi, care nu dor, dar care gadila un pic
muscatura unui hamster: o gaura adanca in deget, o durere grozava (varfurile degetelor fiind foarte sensibile) plus cateva zile in care daca presezi locul muscaturii o sa ai o durere.

daca un soarece are ocazia sa muste un sarpe, cu siguranta il va musca bine, pentru ca are dintii lungi si foarte ascutiti. pusese cineva o poza cu un corn care avea aproape tot capul mancat de un soarece care a fost lasat peste noapte in terariu. si sa nu credeti ca e singurul caz de acest gen.
a doua problema e procuratul soarecilor. in cazul unui sarpe adult e mai usor, pentru ca se gasesc soareci si hamsteri de vanzare in unele pet-shop-uri (putine la numar). insa sa pocuri hrana vie pentru un corn de 35 cm care mananca pinky de 2-3 zile, nu prea e asa usor, decat daca ai crescatorie acasa, si nici atunci nu poti fi sigur ca ai mereu.
id: alexfota91
Avatar utilizator
GeorgeCatalin
Piton
Piton
Mesaje: 100
Membru din: 25 Oct 2010, 20:45
Nume: GeorgeCatalin
Localitate: Ploiesti

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde GeorgeCatalin » 26 Oct 2010, 17:14

Noroc!Ati incercat sa Ii dati la soarece vreo doua ciocane in bot sa il turtiti un pic?.Soarecele ar mai misca un pic pana sa moara, si asa sarpele ar putea sa il prinda cu nu foarte mult efort!.Nu ma pricep la serpi nu am avut niciodata ,este decat o idee!.Va salut!
Imagine
Avatar utilizator
movix
Varan
Varan
Mesaje: 463
Membru din: 22 Mar 2010, 17:06
Localitate: Resita
Nume: Morariu Andrei
Localitate: Resita/Timisoara
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde movix » 26 Oct 2010, 17:51

Daca spuneai chestia asta pe un forum de rozatoare te linşau aia :lol:
:bliss:
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Corleone » 26 Oct 2010, 19:01

GeorgeCatalin scrie:Noroc!Ati incercat sa Ii dati la soarece vreo doua ciocane in bot sa il turtiti un pic?.Soarecele ar mai misca un pic pana sa moara, si asa sarpele ar putea sa il prinda cu nu foarte mult efort!.Nu ma pricep la serpi nu am avut niciodata ,este decat o idee!.Va salut!


prietene cred ca ai gresit forumul :thumbdown: . daca as sti forum de maltratari de animale si mutilari ti-as da link.
id: alexfota91
Avatar utilizator
GeorgeCatalin
Piton
Piton
Mesaje: 100
Membru din: 25 Oct 2010, 20:45
Nume: GeorgeCatalin
Localitate: Ploiesti

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde GeorgeCatalin » 26 Oct 2010, 19:57

Imi cer scuze!Eu nu doresc nimanui sa mutileze animale doamne fereste si asa mie mila de soareci care mor omorati de pisici serpi etc...Inca odata 1000 de scuze!
Imagine
Avatar utilizator
Corleone
Fondator
Fondator
Mesaje: 1113
Membru din: 22 Mar 2010, 16:18
Nume: Alex Fota
Localitate: Tirgoviste
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Corleone » 26 Oct 2010, 22:53

chestia e ca soarecii trebuie omorati cat mai uman posibil
id: alexfota91
Avatar utilizator
GeorgeCatalin
Piton
Piton
Mesaje: 100
Membru din: 25 Oct 2010, 20:45
Nume: GeorgeCatalin
Localitate: Ploiesti

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde GeorgeCatalin » 27 Oct 2010, 12:51

Desigur domnule Corleone!
Imagine
Avatar utilizator
Alien
Piton
Piton
Mesaje: 200
Membru din: 25 Mar 2010, 23:12
Localitate: Craiova
Nume: Andrei
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde Alien » 28 Oct 2010, 03:40

Corleone, fii serios. :lol: Am auzit-o si pe asta. Sa ii omori uman.
Ideea lui Catalin mie mi se parea buna. Adica soarecele sa fie incapabil de a rani sarpele dar totusi sa prezinte o atractie pentru acesta. Nu e vorba de maltratare sau mutilare ci pur si simplu pregatirea hranei. Tu cand tai mealwormii sa ii dai slingilor ce se cheama ca faci? Nu mutilezi? Bietii viermisori, te-ai gandit vreodata cat sufera? :)) Sa fim seriosi. E doar pregatirea hranei pentru a o face cat mai convenabila pentru animalul tau.
Si alt argument: crezi ca sarpele care ii strange pana mor si apoi ii mananca ii omoara...."uman"? Sau deja e alta situatie, pentru ca nu esti tu cel care a omorat animalul?
In concluzie, eu cred ca problemele de "etica" nu prea au ce cauta intr-o lume in care toate fiintele ucid pentru a traii. Serpii, tarantulele, oamenii, etc. ;)
Pterinochilus lugard
Pampobetheus sp South Ecuador
Chilobrachys fimbriatus
Phormictopus cancerides
Avatar utilizator
GeorgeCatalin
Piton
Piton
Mesaje: 100
Membru din: 25 Oct 2010, 20:45
Nume: GeorgeCatalin
Localitate: Ploiesti

Re: Hrana vie vs. hrana congelata

Mesajde GeorgeCatalin » 28 Oct 2010, 13:00

Alien scrie:Corleone, fii serios. :lol: Am auzit-o si pe asta. Sa ii omori uman.
Ideea lui Catalin mie mi se parea buna. Adica soarecele sa fie incapabil de a rani sarpele dar totusi sa prezinte o atractie pentru acesta. Nu e vorba de maltratare sau mutilare ci pur si simplu pregatirea hranei. Tu cand tai mealwormii sa ii dai slingilor ce se cheama ca faci? Nu mutilezi? Bietii viermisori, te-ai gandit vreodata cat sufera? :)) Sa fim seriosi. E doar pregatirea hranei pentru a o face cat mai convenabila pentru animalul tau.
Si alt argument: crezi ca sarpele care ii strange pana mor si apoi ii mananca ii omoara...."uman"? Sau deja e alta situatie, pentru ca nu esti tu cel care a omorat animalul?
In concluzie, eu cred ca problemele de "etica" nu prea au ce cauta intr-o lume in care toate fiintele ucid pentru a traii. Serpii, tarantulele, oamenii, etc. ;)


Noroc!Multumesc domnule Andrei ca imi luati apararea!.Nu vreau sa ma considerati unu care maltrateaza animale!In viata mea nu am omorat un gandac!.
Imagine

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori