Cum inmultim meal worms

Despre hranirea reptilelor, amfibienilor si nevertebratelor din terariile noastre.
Avatar utilizator
psf92
Gecko
Gecko
Mesaje: 93
Membru din: 30 Aug 2010, 02:01
Localitate: Arad
Nume: Pusa Florentin
Localitate: Arad

Re: Cum inmultim meal worms

Mesajde psf92 » 07 Dec 2011, 14:40

am avut si eu un fel de problema... nu mam uitat la noua taratza cand iam pus. peste 2saptamani am vazut 10dak nu chear sute de viermi mici (nu faceam diferentza dintre acesti viermi si puii de mealworms) si pe langa viermustlicii astia mai erau gandaci mici de tot care aratau exact ca si gandacul de mealworms dar mirosul lor era identic cu cel al gandacului de superworms. eu iam aruncat pe totzi si am luato de la zero.
Avatar utilizator
ciprisabau
Breeder
Breeder
Mesaje: 181
Membru din: 15 Oct 2011, 17:44
Nume: Cipri
Localitate: Ms.

Re: Cum inmultim meal worms

Mesajde ciprisabau » 08 Dec 2011, 00:49

Eu am avut o problema diferita cu o mica colonie de superworms :)
Am pus gandacii, au facut treaba buna ei, insa pe langa micii viermisori, care erau foarte, foarte multi, au mai aparut niste virmisori pufosi. Speram ca gandacii sa devoreze acei viermisori pufosi, insa nu, in cateva zile mi s-a umplut camera de molii :)))
Asa ca am ucis la moli la greu pt ca am cateva sute de superwormsi si nu am de gand sa arunc tot ...
Sper curand sa dispara cu totul moliile avand in vedere ca le cam ucid cum ies :)
Precizez ca nu aveam moli in casa, am cumparat taratele de la un magazin ecologic, impreuna cu o punga de fulgi de ovaz. Nu stiu exact care era infestata. Si te mai gandesti ca altii doar de astea mananca :)
Acum am adus un sac de taratze de la moara, cu siguranta nu au molii ;)
liviu86dum
Pui
Pui
Mesaje: 44
Membru din: 21 Apr 2011, 22:31
Nume: dumitrescu liviu

Re: Cum inmultim meal worms

Mesajde liviu86dum » 14 Dec 2011, 19:37

salut baieti
intrasem si eu intr-o vreme in febra mealwormsilor ca nu aveam de unde sa iau si acum s-au immultit cred ca am in jur de 4 kg de meal.

Înapoi la “Hranirea animalelor din terarii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori